Bajkał i BAM 2019

Bajkał i BAM 2019

Wyprawa dookoła Bajkału – BAM – 2019

Bajkał – jedno z najbardziej interesujących jezior na Ziemi – jest najgłębsze i najczystsze. Żyją w nim stworzenia, jakich trudno szukać gdziekolwiek indziej. Do tego jest owiane legendami i przesądami, no i to co dla nas najważniejsze – stanowi mega wyzwanie. Problemem nie jest przepłynięcie go, czy dotarcie do niego. Problemem jest jego objechanie. 

Dołączysz? Zabierzemy maksymalnie 9 załóg.

Pojedziemy nad Bajkał, zaliczymy Listwiankę i Wyspę Olchon, następnie wzdłuż magistrali Bajkalsko-Amurskiej (BAM) do Siewierobajkalska. Kolejny etap to ciężka droga 110, zbudowana w latach 70-tych ubiegłego stulecia jako zaopatrzeniówka dla pracowników BAMu. Kolejny krok to dojazd do Półwyspu „Święty Nos”. Dojazd do Ułan Ude i minimum dwudniowy obóz nad Bajkałem zakończy objazd jeziora. Po drodze dzicz, syberyjska tajga, ciężki off-road i najpiękniejsze widoki jakie można sobie wyobrazić. Noclegi na dziko, ogniska, ryby. Bajka..(ł).

Jeśli myślałeś, że wszystkie off-roadowe wyzwania już za Tobą – myliłeś się. 

Jezioro Bajkał ma głębokość maksymalną 1642 metrów – jest najgłębszym jeziorem na Ziemi. Jego powierzchnia to ponad 31 tys. km kw. więc jest też jednym z największych słodkowodnych jezior na świecie. Stanowi ponad 20 proc. słodkiej wody na Ziemi (w stanie ciekłym). Wpływa do niego 336 rzek (poznamy każdą z nich), ale wypływa tylko jedna – Angara. 

Ramowy plan:

Wyjeżdżamy z Suwałk 30 czerwca 2019 roku. Jedziemy do Irkucka, co powinno nam zając 6 dni.

Następnym celem jest Listwianka – takie bajkalskie Międzyzdroje. Zwiedzamy Bajkalskie Muzeum (rewelacja) gdzie gwoździem programu są Nerpy – bajkalskie foki. 

Kolejny ważny cel to wyspa Olchon – tajemnicze miejsce, gdzie spędzimy minimum 2 dni, wspinając się po klifach i zwiedzając stepy i tajgę.

Z Olchonu pojedziemy off-roadowo na północ docierając do BAM’u, którym skierujemy się na wschód aż do drogi 110. 

Kolejny etap jest trudniejszy – droga 110 nie była w żaden sposób naprawiana od blisko 40-tu lat. To technicznie zimnik, czyli droga przejezdna zimą, kiedy skuje ją lód, jednak można ją pokonać również latem. Na południowym brzegu Bajkału, urządzimy obóz na 2-3 dni. Cała pętla ma ok 2200 km.

Opłaty za udział w wyprawie:

Wpis na listę uczestników należy potwierdzić opłatą rejestracyjną w wysokości 1000 zł z VAT.
Opłata rejestracyjna nie podlega zwrotowi, chyba, że wyprawa się nie odbędzie.

Załoga 1 samochodu dodatkowo: 1000 zł z VAT na 60 dni przed rozpoczęciem wyprawy + 1150 euro płatne prowadzącemu wyprawę na miejscu spotkania.

Osoba bez samochodu (jadącą w naszym) dodatkowo: 1000 zł z VAT na 60 dni przed rozpoczęciem wyprawy + 2100 euro prowadzącemu wyprawę na miejscu spotkania.

Załoga w wynajętym od nas samochodzie – dodatkowo: 8000 zł z VAT na 60 dni przed rozpoczęciem wyprawy i 10.000 zł z VAT na 30 dni przed rozpoczęciem wyprawy. Oczekujemy również kaucji zwrotnej w wysokości 2500 zł, płatnej gotówką podczas odbioru samochodu.

Akceptujemy płatności aplikacją REVOLUT – atrakcyjne rabaty.

Istnieje możliwość wynajęcia samochodu w Irkucku lub organizacji transportu do Irkucka Waszego samochodu – koszty do omówienia. 

Gwarantujemy:

  • sprawdzoną trasę,
  • opiekę organizatora (nawet 24h jeśli będzie taka potrzeba)
  • pomoc w usuwaniu ew. awarii lub holowanie do najbliższego warsztatu

Opłata nie obejmuje:

  • kosztów paliwa (poza gośćmi zajmującymi miejsce w naszym samochodzie)
  • wyżywienia,
  • noclegów

Koszty dodatkowe:

Wizy, wejścia do muzeów, promy.

Wymagania dotyczące samochodu:

Sprawny samochód terenowy z reduktorem, opony zalecane: MT, wyciągarka, 

Koniecznie sprawdźcie czy Wasza „zielona karta” ma naniesiony symbol RUS – nie wszystkie mają!

Długość trasy:

Planowana trasa ma ok. 14.000 km (poza Polską)

Paliwo:

Paliwo w Rosji kosztuje maksymalnie 38 rubli, co przy cenie (stan na marzec 2018) w okolicach 0,068 PLN za 1 RUB daje nam cenę 2,60 PLN!

Waluty:

Najlepiej zabrać ze sobą euro lub dolary. Bez problemu można je zamienić na ruble w kantorze po drodze. Warto zabrać chociaż trochę rubli z Polski – np 5000.

Wizy:

Opłata za wizę biznesową 3 miesięczną do Federacji Rosyjskiej to koszt ok 670 zł od każdego członka załogi. Całość załatwiamy korespondencyjnie!

Szczepienia:

Nie są wymagane żadne dodatkowe szczepienia.

Noclegi:

Wszystkie noclegi są planowane na dziko! Czasem zrobimy wyjątek, ale nie za często.

Wyposażenie:

Porządne opony, lina kinetyczna, sprzęt biwakowy.

Pogoda – w co się ubrać:

Lato na Syberii jest stosunkowo ciepłe. Zimno nie będzie problemem. Wyprawa jest długa, warto pomyśleć o rzeczach łatwych do prania i szybkoschnących. 

Bajkał i BAM 2019 to wyprawa organizowana przez biuro podróży Bezdroża 4x4. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Rosja, AZJA. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu brak. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Moto 4x4, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.