La Palma - na szlakach Wysp Kanaryjskich

Formy aktywności
Wyżywienie
śniadania

Wycieczka chwilowo niedostępna.

O wyprawie

La Palma - na szlakach Wysp Kanaryjskich

  • Wyspy Kanaryjskie: La Palma i Teneryfa
  • La Palma – najbardziej zielona wyspa archipelagu z zachwycającą różnorodnością
  • Teneryfa – wyspa "wielu twarzy" z hiszpańskim temperamentem
  • Roque de los Muchachos – najwyższy szczyt La Palmy
  • Rezerwat biosfery Los Tilos (UNESCO) - zielony kocioł La Palmy
  • San Cristobal de la Laguna - kwintesencja hiszpańskiego stylu kolonialnego

Wyspy Kanaryjskie – kraina wiecznej wiosny i jeden z najbardziej popularnych celów turystycznych – kojarzy nam się z wypoczynkiem na wulkanicznych plażach, pięknym błękitem nieba oraz hotelowym lenistwem. Tymczasem Wyspy Kanaryjskie mają dużo więcej do zaoferowania. Jeśli zdecydujemy się odkryć prawdziwe oblicze Wysp Kanaryjskich czekają na nas majestatyczne nadatlantyckie urwiska, wulkaniczne pustynie, a zaraz obok piękna egzotyczna roślinność, niecodzienne formacje skalne, plaże o zróżnicowanym kolorze piasku, przepiękne panoramiczne widoki. Można powiedzieć, że jest to prawdziwy łyk egzotyki w pobliżu Europy. W trakcie pobytu czekają na nas dwie wyspy o bardzo odmiennych charakterach: Teneryfa i La Palma.

La Palma

„Tropikalny wiatr, dzika i wolna natura, właśnie tam chcę być!” Tak w wolnym tłumaczeniu śpiewa Madonna w słynnej piosence „La Isla Bonita”, a mieszkańcy La Palmy są przekonani, że śpiewa właśnie o ich wyspie, pięknej wyspie. Trudno się nie zgodzić z mieszkańcami La Palmy, gdyż rzeczywiście wyspa ta ma wiele pięknych i różnorodnych miejsc do odkrycia. La Palma jest znana jako najstromsza wyspa świata (biorąc po uwagę stosunek najwyższego szczytu do powierzchni wyspy) i również jako najbardziej zielona wyspa archipelagu kanaryjskiego. Również jej różnorodność jest zachwycająca - na małej powierzchni znajdziemy gęste, mgliste wawrzynowe lasy, czarne pustynie lawowe, górskie lasy sosnowe, wysokogórskie krajobrazy skalne, wąskie jary górskie oraz plantacje bananów i inne tereny uprawne. Za to nie znajdziemy tu większych miast ani kurortów. Wszystkie te cechy sprawiają, że La Palma, obok Madery, Gomery i Sycylii, jest jedną z „kultowych” wysp dla prawdziwych piechurów. Znajdują się tu wyjątkowo zróżnicowane, panoramiczne trasy piesze, poprowadzone przez teren bardzo ciekawy geologicznie, z bogatą fauną często endemicznych roślin. Bezchmurne niebo i słoneczny klimat przyczyniły się do powstania na La Pamie jednego z największych na świecie obserwatorium astronomicznego. Także UNESCO doceniło naturalny urok La Palmy, ogłaszając całą wyspę rezerwatem biosfery. Piękną przyrodę i spokój uzupełnia główne miasto wyspy – Santa Cruz de la Palma. Także tu w mieście panuje spokój, na starych uliczkach z przepięknymi pałacami z hiszpańskiej epoki kolonialnej spotykamy dużo wyspiarzy i niewielu turystów. Idylliczne miasto jest bez wątpienia jedną z najładniejszych kanaryjskich stolic, także pod względem położenia.

Wschodnia Teneryfa

Teneryfa to najbardziej zróżnicowana wyspa archipelagu, wyspa wielu twarzy. Na wchodzie znajduje się dzikie pasmo górskie Anaga. Niedostępne zbocza gór Anaga to idealne miejsce do uprawienia pieszej turystyki. Szlaki w większości mają tu długą historię. Służyły kiedyś mieszkańcom wiosek leżących w górach. Najbardziej słynna wśród tych wiosek jest malowniczo położona Taganana, założona w bardzo niedostępnym miejscu, prawdopodobnie przez włoskich rozbitków. Nawet dzisiaj można stwierdzić, iż jest to miejsce położone na końcu świata. Dla kontrastu w bliskim sąsiedztwie tych dzikich gór znajduje się gwarna stolica Santa Cruz de Tenerife, miasto pełne życia i kanaryjskiego temperamentu. Santa Cruz połączony jest nowoczesnym tramwajem z San Cristobál de La Laguna, dawną stolicą wyspy z okresu hiszpańskiego kolonializmu. Znajduje się tu mnóstwo zabytków takich jak okazałe pałace w typowej dla archipelagu architekturze. Ten zabytkowy ośrodek (UNESCO) jest kwintesencją kanaryjskiego stylu, wdzięku i atmosfery.

Program

Dzień 1 Przelot na Teneryfę

Przelot na Teneryfę. W godzinach popołudniowych półgodzinnym lotem dostaniemy się na sąsiednią wyspę – La Palma. Wieczorem zakwaterowanie w hotelu na wschodnim wybrzeżu La Palmy (Santa Cruz de la Palma lub okoliczne wybrzeża).

Dzień 2 W parku narodowym Caldera de Taburiente

Trekking całodniowy w samym sercu pięknej wyspy. To co można zobaczyć wewnątrz tej kaldery wulkanicznej trudno opisać słowami – fantazyjne formacje skalne, wielobarwne strumyki i wodospady, boski górski las sosnowy – po prostu trzeba to zobaczyć! Terenowymi samochodami dostaniemy się do punktu widokowego Los Brecitos. Początkowo nasz szlak wiedzie łagodnie przez pięknie pachnący kanaryjski las sosnowy. Po drodze zwiedzamy centrum informacyjne przyrody parku narodowego. Następnie zaczynamy schodzić przez jeden z najpiękniejszych wąwozów świata – Barranco de las Angustias. Po wędrówce zatrzymamy się w przyplażowej miejscowości Tazacorte na zachodnich wybrzeżach – dla chętnych okazja na kąpiel w morzu.
Suma podejść: ok. 200 m | Suma zejść: ok. 1000 m | Długość trasy: ok. 13 km | Czas wędrówki: ok. 5 godzin

Dzień 3 Roque de los Muchachos – na najwyższy szczyt La Palmy

Dziś wchodzimy bez większego wysiłku na najwyższy szczyt La Palmy – Roque de los Muchachos. Po krętej drodze osiągniemy naszym busem Mirador de los Andenes na wysokość 2 300 m n.p.m. Stąd rozpoczyna się widokowy szlak górski, który prowadzi po krawędzi kaldery de Taburiente. Do głębokiej na prawie kilometr kaldery możemy zajrzeć z wielu punktów widokowych na tej trasie. Z samego szczytu (2 426 m n.p.m.) roztacza się piękny widok, także na sąsiednie wyspy (Teneryfa, La Gomera, El Hierro). Blisko szczytu znajduje się największe obserwatorium astronomiczne półkuli północnej – także astronomowie korzystają tu z wyjątkowo czystego nieba. W drodze powrotnej zatrzymamy się przy sanktuarium Las Nieves w pobliżu Santa Cruz de la Palma.
Suma podejść: ok. 300 m | Suma zejść: ok. 200 m | Długość trasy: ok. 3 km | Czas wędrówki: ok. 2 godzin

Dzień 4 Wulkaniczna pustynia z lawy i winnic

Na samym południowym cyplu wyspy – w okolicach miejscowości Fuencaliente – wybieramy się na wędrówkę w terenie, który bardzo się różni od pozostałej części wyspy. Dziś odkrywamy geologicznie najświeższe tereny Hiszpanii, czarny krajobraz dewastowany przez erupcje wulkaniczne z 1971 roku wulkanu Teneguía. Była to ostatnia erupcja na terenie Hiszpanii. Dziś stoki wulkanu są pokryte czarną lawą, a na niektórych tych czarnych stoków rośnie dziś słynne słodkie wino malvasía. Wędrujemy z krateru wulkanu San Antonio (centrum informacyjne) przez krater Teneguía do samego morza, które osiągniemy przy latarni morskiej Faro de Fuencaliente. Tu zwiedzamy jedne z najciekawszych salin świata – w basenach z czarnych skał wydobywa się jaskrawą białą sól morską.
Chętni będą mieli okazję zjeść kolację w winnicy wykutej w skałę wulkaniczną (dodatkowo płatne 18 EUR z napojami).
Suma podejść: ok. 150 m | Suma zejść: ok. 800 m | Długość trasy: ok. 9 km | Czas wędrówki: ok. 3 godzin

Dzień 5 Zielony kocioł – przygodowa trasa w dżungli

Wybieramy się tam, gdzie najbardziej zielona wyspa archipelagu Wysp Kanaryjskich mieni się wieloma odcieniami zieleni – do gęstego, górskiego lasu rezerwatu biosfery Los Tilos (UNESCO). Terenowymi samochodami dostaniemy się na wysokość 1300 m n.p.m. Rozpoczyna się tu dziki szlak do najpotężniejszych źródeł na wyspie – Marcos i Cordera. Dostaniem się do nich tylko szklakiem przez mglisty las, cały czas wzdłuż kanału irygacyjnego (lewada). Na tej trasie przechodzimy także przez 13 wąskich tuneli, przez które płynie kanał – najdłuższy z nich ma ok. 200 m. Schodzimy przez gęsty las do centrum informacyjnego parku, po drodze mijając jeszcze punkt widokowy Espigón Atravesado. Popołudniu odwiedzimy baseny morskie na skalistych wybrzeżach w okolicach San Andrés.
Wycieczka do rezerwatu biosfery Los Tilos jest opcjonalna (dodatkowo płatna 30 EUR). Ze względu na charakter wycieczki, gdzie szlak prowadzi przez wąskie tunele, czasami blisko przepaści, wędrówka ta przeznaczona jest dla osób z brakiem lęku wysokości i klaustrofobii.
Suma podejść: ok. 200 m | Suma zejść: ok. 1000 m | Długość trasy: ok. 13 km | Czas wędrówki: ok. 5 godzin
Osoby nie realizujące wycieczki do rezerwatu biosfery Los Tilos mogą spędzić dzień w Santra Cruz de la Palma lub na plaży w Cancajos.

Dzień 6 Przelot na Teneryfę i La Laguna

Dzień rozpoczniemy od wspólnego spaceru przez starówkę stolicy La Palmy – Santa Cruz de la Palma. Zwiedzimy słynne typowe balkony kanaryjskie i lokalny bazar z owocami tropikalnymi. Następnie dostaniemy się z powrotem na sąsiednią wyspę – Teneryfę. Po przylocie zwiedzimy dawną stolicę Teneryfy – San Cristobal de la Laguna (w skrócie La Laguna) z pięknymi pałacami i kościołami w hiszpańskim stylu kolonialnym z XV wieku. Ten zabytkowy ośrodek (UNESCO) jest kwintesencją kanaryjskiego stylu, wdzięku i atmosfery. Wieczorem zakwaterowanie w hotelu w północnej części wyspy.

Dzień 7 Kontrasty Teneryfy – góry Anaga i stolica Santa Cruz

Dziś wybieramy się do jednego z najpiękniejszych zakątków Teneryfy – do dzikich gór Anaga, otoczonych pięknym światem lasów mglistych, skalnych wybrzeży, małych wiosek i bogatej roślinności. Czeka nas tu bardzo różnorodna trasa i piękne panoramy. Rozpoczynamy półdniową wędrówkę w jednej z najbardziej niedostępnych wiosek gór Anaga, jaką jest Afur. Mała górska ścieżka wiedzie stąd w dół do małej ukrytej plaży, gdzie chwilę odpoczniemy by nabrać sił do dalszej wędrówki. Następnie szlak wiedzie cały czas wzdłuż oceanu do tradycyjnego miasteczka Taganana.
Popołudniem wybieramy się do pobliskiej stolicy wyspy – Santa Cruz de Tenerife. Jako kontrast do dzikich gór Anaga czeka nas tu przyjazne miasto – dynamiczne i pełne energii. Na wspólnym spacerze zobaczymy główne place i uliczki oraz kościół (katedra). Wybierzemy się też do parku miejskiego García Sanabria z egzotycznymi roślinami.
Suma podejść: ok. 250 m | Suma zejść: ok. 300 m | Długość trasy: ok. 8 km | Czas wędrówki: ok. 3 godzin

Dzień 8 Pożegnanie z Wyspami Kanaryjskimi

Transfer na lotnisko i przelot do Warszawy. 

Warunki

Cena obejmuje:

  • Transport: przelot Warszawa - Teneryfa - Warszawa, przelot wewnętrzny Teneryfa - La Palma - Teneryfa
  • Transport na miejscu (autokar lub bus, częściowo transport publiczny)
  • Zakwaterowanie: 7 noclegów w hotelach/pensjonatach
  • Wyżywienie: 7 śniadań
  • Opiekę przewodnika
  • Ubezpieczenie: KL do 30 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 1000 PLN
  • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny - 13 PLN
  • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

  • Wyżywienia poza śniadamiami (ok. 15-25 EUR/dzień)
  • Koszty uczestnictwa w programie: bilety wstępu, atrakcje fakultatywne, zwyczajowe napiwki - ok. 15 EUR
  • Opcjonalnej wycieczki do rezerwatu biosfery Los Tilos - 30 EUR

Liczba uczestników: 9 - 22 osoby

Zaliczka przy zgłoszeniu: 1200 PLN

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej La Palma - na szlakach Wysp Kanaryjskich pochodzą od biura Horyzonty, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Hiszpania. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wycieczki, Trekking, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.