Wyspy Śródziemnomorskie - Korsyka, Restonica - Conca, GR20

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
śniadania i obiadokolacje

Wycieczka chwilowo niedostępna.

O wyprawie

Korsyka. GR20 - część południowa: Restonica - Conca

Szlak GR20 - część północna kończymy w Wąwozie Restonica. GR20 część południowa rozpoczynamy w Wąwozie Restonica. Zatem, część północna i południowa stanowi całość GR20. Żaden z odcinków nie został pominięty.

W części południowej wprowadzono wejścia na wybitne szczyty:

Monte Rotondo (2622 m n.p.m.) i Monte d'Oro (2389 m n.p.m.)

Szlak GR20 uważany jest za najtrudniejszy szlak turystyczny Europy. Jest to również bardzo piękny szlak, pozwalający na wyjątkowe przeżycia w wyjątkowych górach. Ścieżka w całości poprowadzona jest na terenie Parku Narodowego Korsyki, przez główny i najwyższy łańcuch górski. Na trasie musimy pokonywać znaczne różnice wysokości, w wielu miejscach zamontowano sztuczne ubezpieczenia (klamry, łańcuchy), w wielu miejscach trzeba używać rąk.

Podczas dobrej pogody przejęcie jest sympatyczną przygodą, ale w czasie deszczu, mgły lub oblodzenia robi się bardzo niebezpiecznie. Podczas kilku dni prawie nigdzie nie ma zasięgu dla telefonów komórkowych, nie ma też internetu. Schroniska na trasie są prymitywne.

Atuty:

  • przejście drugą częścią słynnego szlaku daje uczestnikowi możliwość "zaliczenia" GR20 w 100%, bez pomijania zadnego odcinka
  • kontynuacja wędrówki przez Park Narodowy Korsyki
  • doświadczanie atmosfery korsykańskich schronisk – gite etape
  • wykorzystanie czasu do maximum – aż 8 dni na szlaku GR20
  • trekking w małej grupie
  • wejście na najwyższe (po Monte Cinto),  szczyty  Korsyki: Monte Rotondo (2662 m n.p.m.), Monte Renosa (2352 m n.p.m.), Monte d'Oro (2389 m n.p.m.), Monte Alcudina (2134 m n.p.m.)

Trudności:

Trasa jest wymagająca względem technicznym, warianty długie wymagają dobrej kondycji fizycznej, trudności wzrastają przy niesprzyjającej pogodzie. Od uczestnika wymagana jest duża tolerancja na niedogodności i dość prymitywne warunki w schroniskach.

Schroniska na trasie:

Tylko rano i wieczorem.

Przewodnicy: 

 UIMLA

Mapy i literatura:

  1. David Abram: Korsyka
  2. IGN: Monte d'Oro, Monte Rotondo 1:25 000

Program

1 dzień: Wyjazd z kraju

Wyjazd z kraju w godzinach popołudniowych, zgodnie z rozkładem jazdy: 
Kraków, ul. Bosacka RDW, górna płyta dworca, 17.45 Katowice, ul. Kopernika, przystanek przy Placu Andrzeja, 19.00 Tychy, Parking przy TESCO, ul. Towarowa, 19.20 Pszczyna, przystanek obok supermarketu Kaufland, ul. Broniewskiego, 19.40 Czechowice – Dziedzice, stacja paliw LUKOIL, ul. Węglowa, 20.00 Bielsko – Biała, dolna płyta dworca autobusowego, ul. Warszawska, 20.15 Żywiec, parking przy TESCO, Al. Legionów, 21.00 Przejazd przez Austrię do Włoch.

2 dzień: Przyjazd w okolice Livorno

Przejazd przez Północne i Środkowe Włochy do Toskanii. Zakwaterowanie w hotelu. Obiadokolacja i nocleg.

3 dzień: Livorno - Bastia – Corte – Refuge de Petra Piana

Śniadanie. Przyjazd do portu w Livorno. Zaokrętowanie na prom. 
Rejs na Korsykę do portu w Bastia. Przejazd do Corte – historycznego miasta, położonego w centrum wyspy. Z Corte przejazd wąwozem Restonica do początku szlaku. Przejście z Restonica do schroniska Refuge de Petra Piana (1842 m n.p.m.) na szlaku GR20. Schronisko położone jest u podnóża Monte Rotondo (2622 m n.p.m.) – drugi co do wysokości szczyt Korsyki. 
Czas przejścia ok. 4 -5 godz. Nocleg w schronisku.

4 dzień: Szlak GR20 Refuge de Petra Piana - Monte Rotondo – (2622 m n.p.m.) - Refuge de l'Onda (1430 m n.p.m.)

Wejście na Monte Rotondo – jeden z najpiękniejszych szczytów na GR20, drugi po Monte Cinto, najwyższy szczyt Korsyki. Po zejściu kontynuacja wędrówki wariantem na mniejszej wysokości, przez Bergeries de Gialgo do schroniska Onda. Trasa jest łagodna, prowadzi przez stary, bukowo - sosnowy las. Część szlaku przebiega uroczą drogą mulników, wzdłuż rzeki Manganello. Czas przejścia ok. 8 godz. Suma podejść ok. 800 m. Nocleg w schronisku. 
Uwaga: Po zejściu z Monte Rotondo możliwa jest kontynuacja przejścia wariantem trudniejszym, przez Bocca Manganello (1800 m n.p.m.). Wariant jest krótszy, ale trudny. Decyzję podejmie przewodnik.

5 dzień: Szlak GR20. Refuge de l'Onda (1430 m n.p.m.) - Monte d'Oro (2389 m n.p.m.) - Vizzavona (920 m n.p.m.)

Wejście ze schroniska Onda na przełęcz Bocca di Porco. Z przełęczy wspinamy się na szczyt Monte d'Oro. Zejście wąwozem La Scala do drogi asfaltowej i do Vizzavona. 
Czas przejścia ok. 7 godz. Obiadokolacja i nocleg w Vizzavona.

6 dzień: Szlak GR20. Vizzavona (920 m n.p.m.) - E'Capannelle (1586 m n.p.m.) - Bocca di Verdi (1289 m n.p.m.) - Refuge San Petru di Verdi

Z Vizzavona (920 m n.p.m.) rozpoczynamy marsz przyjemnym lasem i podchodzimy na przełęcz Bocca Palmente (1640 m n.p.m.). Zejście terenami pasterskimi do szałasów Bergeries d'Alzeta i dalej do E'Capannelle. Trasa tego dnia jest krótka i pozwala odpocząć. 
Czas przejścia ok. 5 godz.

7 dzień: Szlak GR20. E'Capannelle - Monte Renoso (2352 m n.p.m.) - Bocca di Verdi (1289 m n.p.m.)

Start z E'Capannelle. Wejście na Monte Renoso, najwyższy szczyt Południowej Korsyki. Przejście imponującą granią masywu, który słynie z rozległych widoków. Zejście kruchym, osypującym się zboczem, następnie zboczem Punta Orlandino na Plateau de Gialgone. 
Z Plateau przejście na Bocca di Verdi i do schroniska Refuge San Petru di Verdi. Czas przejścia ok. 7 godz.

8 dzień: Szlak GR20. Bocca di Verdi (1289 m n.p.m.) - Punta della Cappella (2042 m n.p.m.) - Refuge d'Usciolu (1750 m n.p.m.)

Przejście kolejnego etapu. Z Bocca di Verdi wędrujemy łagodna trasą, z której otwierają się widoki na Monte Renoso. W kolejnym etapie trawersujemy zbocza Punta della Cappella. Mijamy kolejno Bocca di Campitello, Punta di Latoncello i Col de Repari. Szlak biegnie trawersem obniżając się i wznosząc naprzemiennie. Za przełęczą Bocca di a Furmicula schodzimy do schroniska Refuge d'Usciolu. 
Czas przejścia ok. 7 godz.

9 dzień: Szlak GR20. Refuge d'Usciolu (1750 m n.p.m.) - Monte Alcudina (2134 m n.p.m.) - Refuge d'Asinau (1536 m n.p.m.) - Igły Bavella – Col de Bavella

Wejście na grań Arete a Monda, szlak prowadzi zerodowanym grzbietem. Zejście na pasterskie tereny Plateau du Coscione i dalej trawersem na Monte Alcudina (Monte Incudine) – ostatni dwutysięcznik na GR20. Zejście do Refuge d'Asinau. Z d'Asinau szlak prowadzi wzdłuż Igieł Bavella na Col de Bavella lub w Conca (11 godzin). Wybór wariantu zależy od wielkości i wydolności grupy, warunków atmosferycznych i innych czynników. Ostateczną decyzję podejmuje przewodnik. Nocleg w Bavella.

10 dzień: Szlak GR20. Col de Bavella – Conca

Przejście ostatniego etapu całego GR20. Z Col de Bavella wędrujemy lasem do schroniska Paliri (1055 m n.p.m.).Ze schroniska, pokonując kilka niewielkich przełęczy, obniżamy się do korsykańskiej wioski Conca (252 m n.p.m.). Czas przejścia ok. 6 godz. 
Z Conca przejeżdżamy do hotelu na wybrzeżu.

11 dzień: Bastia –Livorno - wyjazd do Polski

Śniadanie. Przejazd do portu w Bastii, rejs do Livorno. Przypłynięcie do Włoch. Nocny przejazd do kraju.

12 dzień: Przyjazd do kraju w godzinach popołudniowych

Kontynuacja podróży przez Austrie i Słowację. Przyjazd do kraju w godzinach popołudniowych. 

Uwaga!

Uprzejmie informujemy, że zgodnie z zasadami bezpieczeństwa oraz szeroko pojętej ludzkiej życzliwości, turyści, którzy na trekkingu w danym dniu kończą wycieczkę jako pierwsi, oczekują na najsłabszych i na tych, którzy chodzą wolniej! 

Warunki

Cena zawiera:

Przejazd autokarem lub busem,  2 bilety na promy, 9 noclegów, w tym  7 w schroniskach górskich, 2 w hotelach,  6 śniadań, 6 obiadokolacji, 1 x prowiant, ubezpieczenie KL i NNW oraz koszty ratownictwa. 

Noclegi w hotelach są w pokojach 2,3-osobowych z łazienkami, noclegi w schroniskach są w dormitoriach, trzeba mieć własny śpiwór.

Cena nie zawiera:

Komunikacji lokalnej (ok. 20 euro), posiłków nie wymienionych w ofercie, wydatków osobistych, kosztów przewodnika - kwota uzależniona od ilości uczestników.

Noclegi i wyżywienie:

Noclegi są tak zorganizowane, aby wędrowanie z plecakiem na plecach uczynić jak najmniej obciążajacy, zatem:

Nocleg  przed wypłynieciem na Korsykę będzie w hotelu, w okolicach portu w Livorno – tutaj trzeba przepakować rzeczy, potrzebne na GR20, a część rzeczy, potrzebnych na podróż powrotną, pozostawić w autokarze lub busie

Noclegi na trasie:

1 – schronisko Refuge de Petra Piana -  bardzo skromne, małe schronisko,  nie ma ciepłej wody, posiłki trzeba sobie przygotować samodzielnie

2 – nocleg w Refuge de l'Onda - małe i bardzo prymitywne schronisko, lub w bacówkach lub namiotach - najbardziej prymitywny nocleg na tej trasie, posiłki trzeba przygotować samodzielnie

3 - nocleg w Vizzavona – jest restauracja, serwują obiadokoację i śniadanie, jest również gorący prysznic

4 - nocleg w okolicy E'Capannelle, serwują śniadanie i obiadokolację

5 - nocleg – w Refuge San Petru di Verdi -  jest restauracja, serwują obiadokoację i śniadanie, jest  prysznic.

6 - Refuge d'Usciolu, posiłki we własnym zakresie

7 - Refuge na Col de Bavella - serwują posiłki

8 - nocleg w hotelu, pokoje 2,3 – osobowe z łazienkami, śniadanie i obiadokolacja

Warunki w schroniskach – łóżka piętrowe, sale wieloosobowe i wspólne toalety, czasami na zewnątrz budynku, kuchnie turystyczne są dobrze wyposażone, jest gaz w butli i piec. Warto mieć własną karimatę.

Wyżywienie: nie w każdym schronisku są zapewnione posiłki, w dwóch miejscach, na poczatku, posiłki trzeba sobie zabezpieczyć, w jedno miejsce grupa otrzyma prowiant.

Przekąski na trasę uczestnicy zapewniają we własnym zakresie. Woda jest najcenniejsza.

Rano, tam, gdzie jest to możliwe, napełniają termosy wrzątkiem.

Sprzęt: 

Brak sprzętu specjalistycznego. Cały szlak przechodzimy z wyposażeniem przeciętnego turysty. Należy mieć plecak (orientacyjnie ok. 40 l.), dobre buty, czołówkę, odzież zabezpieczającą przed wiatrem, deszczem, słońcem, okulary przeciwsłoneczne.

Apteczka: 

Każdy uczestnik trekkingu w górach powinien posiadać mała, podręczną apteczkę. Zalecamy, aby zabrać plastry na otarcia naskórka i pęcherze, środki opatrunkowe (bandaż elastyczny, wyjałowiona gaza), leki, które uczestnik zażywa na co dzień – zalecone przez lekarza i inne specyfiki, z których korzysta i wie, że są bezpieczne.

Wyspa jest ciepła i wilgotna, zatem panują doskonałe warunki dla wszystkiego, co się rusza i kąsa, zatem należy zabrać odpowiednie środki na ukąszenia owadów.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Wyspy Śródziemnomorskie - Korsyka, Restonica - Conca, GR20 pochodzą od biura Apter, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Francja. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania i obiadokolacje. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Trekking, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.