TRAMPING BIRMA – w kraju złotego Buddy

TRAMPING BIRMA – w kraju złotego Buddy
Dostępne terminy i ceny:

  • Forma aktywności: Wyprawy
  • Kraje: AZJA
  • Wyżywienie: własne
  • cena: 8 900 PLN
Ostatnie wolne miejsca !!!

TRAMPING BIRMA (MYANMAR) – w kraju złotego Buddy

Tramping Birma to kameralna wyprawa, podczas której nie ma czasu na nudę. Podczas podróży poznamy nie tylko sztandarowe atrakcje kraju czy miejsca spoza utartych szlaków, ale także  życie codzienne zwykłych mieszkańców Birmy.

Ciągle mało znana, przez długie dziesięciolecia odizolowana Birma (Myanmar) pomału staję się turystyczną mekką. Nadal jednak spora cześć tego wielkiego kraju pozostaje zamknięta dla odwiedzających.

Zapraszamy na tramping Birma, podróż w małej grupie. Podczas  naszej wyprawy zobaczymy  najsłynniejsze  i najpiękniejsze zabytki Myanmaru: Bagan z tysiącami świątyń, Mandalay ze swoimi zabytkowymi stolicami i  złotym Buddą, Złotą Skałę – Kyaiktiyo. Będziemy wędrować pośród birmańskich gór i gościć u lokalnych mieszkańców.

Tramping Birma obejmuje też szereg innych atrakcji, jak choćby słynne jezioro Inle z wioskami na wodzie. Zobaczymy ponadto miejsca bardziej ustronne i nieturystyczne, np. położony na południu Hpa – An. A na koniec czeka nas odpoczynek na turkusowych plażach Myanmaru.

1-2 DZIEŃ – Polska – Birma 

Wylot z Warszawy do Bangkoku. Przejazd do hotelu i spacer po centrum Bangkoku, ulicy Khao San i wzdłuż rzeki Chao Praya. Na kolację pyszne tajskie jedzenie. Nocleg w Bangkoku.

3 DZIEŃ – Yangon

Rano przelot z Bangkoku do Yangon. Zakwaterowanie. Spacer po pełnym zabytków mieście: stara brytyjska zabudowa, gmach sądu, budynki portowe, kolorowy bazar, świątynie tamilskie, wielka stupa Sule Peya. Na zachód słońca udamy się do najświętszej w Birmie pagody (świątyni) Shwedagon Peya, wysokiej na 98 metrów, zdobionej złotem i tysiącem diamentów (tu znajdują się włosy Buddy). Po zmroku powrót do hotelu. Nocleg w Yangon.

4 DZIEŃ – Bago, Hpa An

Przejazd do Hpa – An w stanie Kayin. Po drodze zwiedzamy Bago, jedną z dawnych stolic (ok. 10 USD): świątynia Kyaikpun z czterema wielkimi posągami Buddy, Złota Pagoda Szwemawdaw, wyższa od świątyni Shwedagon w Yangoon oraz Shwethalyaung, gdzie znajduje się olbrzymi leżący Budda (55 m długości). Stan Kayin zamieszkuje ludność Karen. Jest to jedna z mniejszości najbardziej dyskryminowanych przez Juntę. Spacer po spokojnej stolicy stanu, malowniczo położonej wśród wapiennych skał. Nocleg w Hpa-An.

5 DZIEŃ – Hpa An

Dla chętnych trekking na Świętą górę Zwegabin (ok. 1200 m n.p.m., podejście 2-2,5 godz.). Zwiedzanie okolicy rowerem lub rikszami (5-10 USD): olbrzymia jaskinia Saddar Cave – pełna nietoperzy (ok. 3 USD). Odwiedzimy Park Lumbini, gdzie znajduje się kilka tysięcy posągów Buddy oraz Kyauk Kalap – kolorową świątynię skalną, położoną na środku jeziora. Odpoczynek. Na zachód słońca udamy się nad olbrzymią rzekę Thanlwin. Nocleg.

6 DZIEŃ – Mewlamyine

Dalsze zwiedzanie okolic. Popołudniowy przejazd do Mewlamyine – stolicy stanu Mon. Dla chętnych 4-godz. rejs kutrem/statkiem do Mewlamyine (6-10 USD). Zakwaterowanie. Spacer po mieście. Nocleg w Mewlamyine.

7 DZIEŃ – Kyaiktiyo

Wejście na wzgórze świątynne w Mewlamyine. Odwiedziny jednej ze świątyń w okolicy miasta. Zakupy na porannym bazarze. Przejazd do Kyaiktiyo w stanie Mon. Nocleg w miejscowości pielgrzymkowej.

8 DZIEŃ – Kyaiktiyo

Wczesnym rankiem wyjazd ciężarówką do najważniejszego centrum pielgrzymkowego w Birmie – Złotej Skały. Kyaiktiyo to sanktuarium na szczycie wzgórza, w jego centrum znajduje się olbrzymi głaz, który w cudowny sposób utrzymuje się na skale, ponoć za sprawą włosa Buddy. Godzinne podejście do sanktuarium na wzgórzu wraz z birmańskimi pielgrzymami. Po obiedzie wyjazd na północ do Taungoo – kolejnej dawnej stolicy Birmy. Nocleg w Taungoo.

9 DZIEŃ – Kalaw

Dalszy przejazd do Kalaw – spokojnej górskiej miejscowości o łagodnym klimacie. W okolicach mieszka wiele różnych plemion. Spacer po mieście, zakupy herbaty, odpoczynek. Nocleg w Kalaw.

10-11 DZIEŃ – trekking

Trekking (ok. 15 USD, w tym wyżywienie) górskimi drogami przez malownicze okolice. Po drodze odwiedzamy wioski zamieszkałe przez plemiona Pa-O i Palaung, zajmujące się głównie uprawą herbaty. Nocleg w jednej z wiosek w lokalnym domu. Drugiego dnia przejazd na nocleg do Nyaungshwe nad jeziorem Inle.

12 DZIEŃ – Inle

Całodzienny rejs łodzią po Jeziorze Inle. Jezioro słynie z domów położonych na wodzie, pływających ogrodów, a przede wszystkim rybaków, którzy używają do wiosłowania jednej nogi. Odwiedzimy wioski na wodzie, buddyjskie klasztory, lokalne sklepy i markety. Na kolację smażona ryba. Nocleg w Nyaungshwe.

13 DZIEŃ – Mandalay

Całodzienny przejazd do miasta Mandalay, XIX-wiecznej stolicy Birmy. W okolicach miasta znajduje się kilka dawnych stolic królewskich, pełnych świątyń i pałaców. Nocleg w Mandalay.

14 DZIEŃ – Mandalay

Zwiedzanie Mandalay i okolic (ok. 10 USD – combo ticket). Odwiedzimy świątynię Mahamuni Peya, gdzie znajduje się najważniejszy w Birmie posąg Buddy, cały pokryty złotem. Sagaing – spacer po wzgórzach pełnych świątyń. W Awa (ok. 3 USD – konne taxi) zobaczymy Bagaya Kyaung – drewniany klasztor, którego podpory stanowi 267 olbrzymich pni z drzewa tekowego, królewski klasztor – Maha Aumgnye oraz wieżę, która pozostała z dawnego pałacu. Na zachód słońca pojedziemy do Amarapury, gdzie znajduje się najdłuższy na świecie most tekowy (1,3 km). Nocleg w Mandalay.

15 DZIEŃ – Mingun

Wycieczka łodzią, rzeką Irawadi, do Mingun (ok. 5 USD). Zwiedzanie: Stupa Mingun, która miała być najwyższą na świecie stupą i mierzyć 150 metrów, jednak król nie ukończył nigdy swojego dzieła. Sama podstawa stupy, która ma 50 merów wysokości jest imponująca. Powrót do Mandalay. Po obiedzie odwiedzimy świątynię Kuthodaw – najwiekszą bibliotekę kamienną na świecie. Na 729 marmurowych tablicach zapisano Tipitakę – podstawę kanonu buddyjskiego. W kolejnej świątyni Sadamuni Peya zobaczymy spisany na ponad tysiącu tablic komentarz do Tipitaki. Wejście na zachód słońca na Wzgórze Mandalay.

16 DZIEŃ – Bagan, Popa

Przejazd do Bagan. Po drodze odwiedzimy malowniczą Górę Popa. Góra jest najświętszym miejscem kultu duchów Nat, które są nieodłącznym elementem buddyzmu birmańskiego.

17-18 DZIEŃ – Bagan

Bagan to największa atrakcja Birmy (UNESCO). Na położnym nad rzeką Irawadi płaskowyżu znajduje się ponad 2 tysiące świątyń oraz ruiny tysiąca z nich. Szczyt świetności Królestwa Bagan przypadał na XI-XII wiek. Każdy z władców budował swoje oryginalne świątynie i pałace, aby wyrazić swoją potęgę i wielkość. Zwiedzamy majestatyczne, najlepiej zachowane świątynie: Dhammayangyi Pahto, Ananda Pahto, Sulemani Peya, Schwezigon Peya, Thatbynnyu Patho, Manuha Peya i wiele innych. Czekają nas wschody i zachody słońca wśród świątyń. Bagan to dobre miejsce na zakup pamiątek: wyroby z laki, drewniane lalki, obrazy malowane piaskiem.

19-20 DZIEŃ – Pyay

Przejazd na południe Birmy, do Ngwe Saung nad Zatoką Bengalską. Po drodze zatrzymamy się na noc w miejscowości Pyay. W Pyay zobaczymy kolejną świętą stupę i olbrzymi posąg buddy.

21-22 DZIEŃ – Ngwe Saung

Wypoczynek na birmańskich plażach. Fakultatywne wycieczki po okolicy. Do jedzenia pyszne owoce morza.

23 DZIEŃ – Yangon

Powrót do Yangon autobusem rejsowym. Ostatnie zakupy. Pożegnanie z Birmą. Nocleg w Yangon.

24 DZIEŃ – Bangkok

Przelot z Yangon do Bangkoku. Zakupy. Spacery po mieście. Pożegnalna kolacja. Nocleg w Bangkoku.

25 DZIEŃ – Birma – Polska 

Powrót do Warszawy, z przesiadką w jednym z europejskich portów lotniczych.

Cena zawiera: 

przeloty Warszawa-Bangkok-Warszawa, Bangkok-Yangon-Bangkok, ubezpieczenie KL 40.000 Euro i NNW 15.000 zł, noclegi, transport: pociągi, autobusy, taksówki na trasie wycieczki (poza fakultatywnymi), koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy, opiekę pilota, składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie zawiera: 

kosztów wyżywienia (ok. 10 USD dziennie), wizy birmańskiej (50 USD), zajęć fakultatywnych (ceny podane w programie wyprawy), biletów wstępu, napiwków

Szczegóły dotyczące wyprawy są rozwinięciem ogólnych informacji praktycznych dla uczestników wypraw w oparciu o specyfikę danego kraju.

grupy

GRUPA

Grupa od 6 do 11 osób.

W celu wyrobienia wizy birmańskiej ok. 40 dni przed terminem wyjazdu należy przesłać do biura skan paszportu. Koszt wizy to 50-60 $. Najpierw otrzymujemy promesę wizy, która uprawnia nas do wjazdu do Birmy. Dalsze formalności wizowe są załatwiane na lotnisku, gdzie otrzymujemy wizy. Należy zabrać ze sobą 2 aktualne zdjęcia paszportowe. Wymagany jest paszport ważny min. 6 miesięcy od daty wjazdu do kraju.

bagaz

JAK SIĘ SPAKOWAĆ?

Bagaż główny: najlepiej spakować się w plecak o pojemności 70-80 litrów, dodatkowo zaopatrzony w pokrowiec, żeby zabezpieczyć bagaż przed przemoczeniem lub zabrudzeniem (warunki transportu bagażu zwłaszcza w górach mogą być różne), waga plecaka nie powinna przekraczać 20 kg, a najlepiej jeśli będzie to ok. 12-15 kg (w drodze powrotnej bagaż z pewnością będzie cięższy).

Bagaż podręczny: najlepiej zabrać mały plecak o pojemności 25-35 litrów, przyda się też pokrowiec przeciwdeszczowy, waga bagażu podręcznego nie może przekraczać 5 kg.

jak-sie-ubrac

JAK SIĘ UBRAĆ?

Temperatury w trakcie wyprawy będą wysokie. Będzie ciepło i bardzo ciepło przez cały wyjazd.

– obuwie: wygodne, lekkie buty sportowe, rozchodzone sandały, klapki pod prysznic
– polar lub lekka kurtka sportowa
– apaszka lub cienki szalik (może przydać się w transporcie, może działać ostra klimatyzacja)
– kapelusz lub czapka z daszkiem do ochrony przed słońcem
– długie, cienkie spodnie i przewiewna bluzka z długim rękawem, najlepiej z bawełny (niezbędne do zwiedzania świątyń)

Najlepiej nie zabierać nowych, cennych ubrań, gdyż mogą one ulec zniszczeniu w trakcie podróży lub w praniu (w większości hoteli można tanio oddać rzeczy do prania).

co-bezwzglednie-nalezy-zabrac

CO NALEŻY ZABRAĆ?

– aparat fotograficzny, mogą przydać się dodatkowe baterie do aparatu ze względu na częste awarie prądu
– lekki śpiwór lub najlepiej prześcieradło
– kubek najlepiej metalowy i grzałkę, przyda się do przygotowania w hotelu kawy lub herbaty
– ręcznik plażowy
– papier toaletowy (dostępny również na miejscu)
– chusteczki nawilżane, bardzo przydatne w podróży
– krem do opalana z wysokim faktorem (dużo czasu spędzamy na słońcu)
– latarkę (może być czołówka)
– nóż lub scyzoryk
– niezbędne środki higieniczne, najlepiej w małych opakowaniach
– drobne upominki dla dzieci, np. długopisy, maskotki (lepiej nie zabierać słodyczy, w miejscach gdzie jest dużo turystów dzieci  często chorują na próchnicę)

pieniadze

PIENIĄDZE

Na wyprawę należy zabrać około 350 dolarów amerykańskich, przeznaczonych na jedzenie i bilety wstępów oraz dodatkowe pieniądze na udział w zajęciach fakultatywnych (szczegóły w programie wyprawy). Ceny biletów wstępu i zajęć fakultatywnych podawane są w przybliżeniu. Biuro nie ponosi odpowiedzialności za zmieniające się ceny na miejscu.

Osoby spożywające alkohol powinny mięć świadomość, że może to podnieść ogólne koszty pobytu.

Przydadzą się również dodatkowe fundusze na zakup pamiątek z podróży. Koniecznie trzeba się targować.

Dolary muszą być w idealnym stanie (bez zagnieceń) i nowe (duże głowy prezydentów na banknotach). Nie opłaca się zabierać niskich nominałów (1-10 $), gdyż przy wymianie mają one niższą wartość.

Bankomaty są dostępne rzadko, tylko w dużych miastach i nie zawsze działają.

zdrowie

ZDROWIE

Ryzyko zarażenia malarią niewielkie.

Szczepienia nie są obowiązkowe lecz zalecane (żółtaczka A i B, błonica, tężec, polio, dur brzuszny)

Wyprawa nie wymaga szczególnej sprawności fizycznej.

Jakie leki mogą się przydać?
– środki przeciwbólowe
– antybiotyk o szerokim spektrum działania (unikać Doksycykliny, która nie działa na wiele tutejszych chorób)
– na zatrucia pokarmowe: nifuroksazyd, stoperan (często najlepsze są lokalne specyfiki), w celu uniknięcia niedyspozycji żołądkowych zaleca się umiar w korzystaniu z lokalnej diety
– witaminy, wapno na wzmocnienie
– leki na przeziębienia, które zdarzają się tu dość często, zazwyczaj są głównym chorobowym utrudnieniem (aspiryna, fervex, gripex itp.)
– leki przyjmowane na stałe (mogą być niedostępne na miejscu)

Inne środki:
– plastry na odciski i skaleczenia, bandaż
– woda utleniona w żelu
– środek przeciwko komarom, np. OFF, Mugga

jedzenie

JEDZENIE

Kuchnia birmańska to prawdziwa przygoda kulinarna, ekscytująca mieszanka nieznanych wcześniej smaków.  Dostępne są posiłki wegetariańskie i mięsne, przyrządzane na wiele sposobów. W restauracjach, ale również na ulicznych straganach można dostać zupy, owoce,  ryż i makarony z dodatkami.

Typowe birmański  posiłek to tzw. curry: składa się z ryżu, warzyw, przeróżnych sosów curry, dużej ilości egzotycznych przypraw. Nad morzem popularne są ryby i owoce morza: krewetki, kalmary i wiele innych. Często jednak jedzenie może być bardzo ostro przyprawione. Trzeba uważać.

W związku z inną florą bakteryjną trzeba korzystać z posiłków z umiarem, biorąc pod uwagę własne możliwości dostosowania się do nowych warunków żywieniowych. Najlepiej, przynajmniej na początku, ograniczyć się posiłków gotowanych lub smażonych, a unikać np. surowych warzyw.

Dla osób ortodoksyjnie podchodzących do spraw żywienia tzn. sztywno przywiązanych do kuchni europejskiej mogą wystąpić pewne utrudnienia:
– herbatę pije się głównie zieloną
– nie ma pieczywa
– jedzenie bywa czasami ostro przyprawione

Można zabrać kawę i herbatę, zupki błyskawiczne z makaronem lub „gorące kubki”, konserwę (asekuracyjnie). Większość jedzenia można kupić na miejscu.

transport

TRANSPORT

Środki transportu:
– autobusy zazwyczaj z klimatyzacją
– taksówki, minibusy wynajmowane na trasie
– motoriksze lub riksze rowerowe

noclegi

NOCLEGI

Zazwyczaj nocujemy w hotelach w pokojach dwuosobowych z łazienkami, wiatrakiem lub  klimatyzacją. Standardy noclegów w hotelach zależą też od miejsca pobytu i dostępności bazy turystycznej.

Zdarza się, że pilot szuka hoteli na miejscu. W skrajnych sytuacjach  może zdarzyć się, że grupa jest rozlokowana w dwóch hotelach.

telefon-i-internet

INTERNET, TELEFON

W dużych miastach są dostępne kafejki internetowe, jednak ze starym sprzętem komputerowym i często wolnym łączem. W hotelach sporadycznie może być dostępne wi-fi.

Rozmowy do Polski to koszty 5-10 zł za minutę z telefonu polskiego. Można znaleźć telefon i zadzwonić za granicę, ale nie zawsze jest to proste.

elektrycznosc

ELEKTRYCZNOŚĆ

Gniazdka elektryczne są czasami podobne do tych w Polsce, ale często zdarza, że ze względu na nieco inną budowę wtyczki z nich wypadają.

Zdarzają się czasem awarie prądu. W takich sytuacjach warto mieć ze sobą latarkę i zapasowe baterie.

napiwki

NAPIWKI

W restauracjach: drobne kwoty, ok. 10% wartości rachunku.

W transporcie: dla kierowców samochodów wynajętych dla grupy, przy dłuższych przejazdach.

Zwiedzanie: drobne napiwki dla miejscowych przewodników.

TRAMPING BIRMA – w kraju złotego Buddy to wyprawa organizowana przez biuro podróży Om Tramping. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: AZJA. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu własne. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wyprawy, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.