Sri Lanka - pawie oczko Azji

Formy aktywności
Wyżywienie
śniadania i kolacje

Wycieczka chwilowo niedostępna.

O wyprawie

Sri Lanka - pawie oczko Azji

  • Niesamowita wyspa endemitów - możliwość obserwacji wszystkich gatunków endemicznych ptaków
  • Wizyta w lasach deszczowych Cejlonu, w tym w wyjątkowym rezerwacie leśnym Sinharaja: wpisanym na listę dziedzictwa UNESCO
  • Spotkanie z największymi zwierzętami świata: rejs na obserwacje wielorobów, safari z azjatyckimi słoniami
  • Świątynia zęba Buddy: miejsce, gdzie przechowywany jest ząb Buddy, najświętsza relikwia Cejlonu
  • Wspaniała kuchnia pachnąca cynamonem

Sri Lanka jest coraz częstszym miejscem wyjazdów dla miłośników ptaków. Na stosunkowo zimowania 140 gatunków ptaków. W ciągu dwutygodniowej wyprawy możliwe jest zaobserwowanie niewielkim obszarze występuje 229 gatunków lęgowych ptaków, w tym aż 34 endemiczne a kolejne 70 podgatunków również uważa się za endemity.

Ponadto, Sri Lanka jest miejscem przeszło 200 gatunków ptaków, w tym wszystkich endemitów, łącznie z syczkiem cejlońskim- gatunkiem sowy odkrytym dopiero w  2001 roku. Oprócz ptaków wyspę zamieszkują liczne ssaki m.in. lampart, nosacz leniwy, słoń azjatycki, 3 gatunki małp, a w wodach Oceanu Indyjskiego obserwowane są płetwale, finwale czy delfiny. Wieczorem po każdej kolacji dla chętnych istnieje możliwość omówienia i uzupełniania listy widzianych ptaków, ssaków oraz innych zwierząt (listy gatunkowe zostaną przekazane uczestnikom drogą elektroniczną przed wyjazdem).

Program

Dzień 1 Przelot z Warszawy do Colombo

Spotkanie na lotnisku w Warszawie i wylot do Colombo z przesiadką w jednym z portów lotniczych, nocny przelot na Sri Lankę.

Dzień 2 Przejazd z Colombo w okolice Kitulgala

Przylot do Colombo i spotkanie z lokalnym przewodnikiem ornitologicznym. Przejazd z lotniska prosto do niewielkiej miejscowości Kitulgala położonej nad malowniczą rzeką Kelani. Na miejscu przespacerujemy się po plantacji herbaty i na obrzeżach lasu deszczowego. To tutaj spotkamy pierwsze gatunki endemiczne: kura cejlońskiego, trerona żółtolicego, dżunglaka cynamonowego, papugi: zwisogłówkę złotawą i aleksandrettę zielonoszyją oraz toko cejlońskiego. Wśród innych cenionych gatunków jakie można spotkać w okolicy wymienić można: kuropatwiak cejloński, krogulec czubaty, rdzawo brzuch, wojownik górski, kukuła białobrzucha, kukal jasnodzioby, syczek cejloński, sędzioł malabarski, pstrogłów żółtoczelny, dzioborożec cejloński, kurtaczek bengalski, monarszyk hiacyntowy, szczeciak granatowy, świstunka wielkodzioba. Nocleg w hotelu w Kitulgala.

Dzień 3 Obserwacje w rezerwacie leśnym Kitulgala

Rano odwiedzimy rezerwat leśny Kitulgala. Jest to niziny, tropikalny las deszczowy z bogactwem nie tylko ptaków, ale również gadów, motyli czy roślin. Poszukamy w nim łączniaka cejlońskiego, kitty ozdobnej, kwiatówki białogardłej czy niezwykłego gębala cejlońskiego. Spośród innych gatunków występuje tu: kurtnik czarnoczelny, dżunglotymal cejloński, kowalik krasnodzioby, muchołówka brunatna, dżunglówka trójbarwna. Po południu chętni będą mogli spróbować raftingu na rzece Kelani. Wieczorem udamy się też na poszukiwanie sóweczki cejlońskiej. Nocleg w hotelu w Kitulgala.

Dzień 4 Podróż do Kandy, Świątynia Zęba Buddy

Rano po śniadaniu udamy się w drogę do Kandy, drugiego największego miasta na Sri Lance. Znajduje się tu, ważna dla społeczności buddyjskiej Sri Lanki, świątynia Zęba Buddy. Stanowi ona część kompleksu pałacowego dawnych władców królestwa Kandy i otoczona jest przepięknymi, pełnymi ptaków ogrodami. Wieczorem będziemy mogli podziwiać tradycyjny lankijski taniec przy akompaniamencie muzyki granej na żywo. Gatunki ptaków jakie będzie można zaobserwować dzisiejszego dnia: ketupa bosonoga, aleksandretta większa, łowiec niebieskoskrzydły. Nocleg w hotelu Kandy.

Dzień 5 Plantacja i fabryka herbaty, obserwacje w okolicy Nuwara Eliya

Po śniadaniu wyruszymy w stronę Nuwara Eliya, jednej z najwyżej położonych miejscowości na Sri Lance (ok. 1800 m npm). Po drodze zatrzymamy się na plantacji herbaty i odwiedzimy fabrykę herbaty, gdzie z bliska przyjrzymy się procesowi powstawania herbaty. Będzie możliwość zdegustowania świeżo zaparzonej czarnej herbaty, której listki zostały zebrane na okolicznych plantacjach. Po południu będziemy mieli okazję obserwacji ptaków w okolicy Nuwara Eliya. Jeśli będziemy mieli szczęście, zobaczymy takie gatunki jak: gwizdokos cejloński, kos indyjski, kląskawka czarna, muchołówka kaszmirska, modrówka cejlońska, komarówka szaro głowa, mniszka marmurkowa. Nocleg w hotelu w Nuwara Eliya.

Dzień 6 Przyroda Parku Narodowego Horton Plains

Rano odwiedzimy Park Narodowy Horton Plains. Teren parku rozciąga się na płaskowyżu Hortona i to tutaj będziemy mieli okazję obserwować sułtana szkarłatnego, drozdonia cejlonskiego, bilbila złotouchego, dębczaka i szlarnika cejlońskiego. Park zamieszkuje też największy ssak kopytny Sri Lanki, czyli sambar. Po południu wybierzemy się również do pięknie utrzymanego Parku Wiktorii założonego w XIX wieku. Wśród innych gatunków ptaków jakie można dziś zaobserwować, wymienić należy: pustułkę zwyczajną, kaniuka zwyczajnego, czubaka brunatnego, myszołowa zwyczajnego, gołębia liliowego, jaskółkę pacyficzną, pliszkę leśną. Nocleg w hotelu w Nuwara Eliya.

Dzień 7 Obserwacje w rezerwacje Surrey i rejonie Udawalawe

Dziś żegnamy Nuwara Eliya oraz wysokie góry Sri Lanki i zjeżdżamy na niziny. Po drodze zatrzymamy się w ptasim rezerwacie Surrey na obserwacje. W dalszej części dnia po południu, będziemy poszukiwali typowych dla Sri Lanki gatunków ptaków w rejonie Udawalawe. Zaobserwować będzie można takie gatunki ptaków jak: drzewica indyjska, kaczuszka azjatycka, cyranka zwyczajna, dławigad indyjski, kleszczak azjatycki, bączek żółtawy, pelikan indyjski, perkozek zwyczajny, kokosznik, modrzyk zwyczajny, długoszpon chiński, kulon zwyczajny, czajka brunatna, złotosłonka bengalska, żwirowiec orientalny, prinia śniada, trzciniak głośny, zaroślówka, wikłacz kreskowany. Nocleg w hotelu w Udawalawe.

Dzień 8 Safari w Parku Narodowym Udawalawe

Wcześnie rano udamy się na safari do Parku Narodowego Udawalawe. Na jego rozległych terenach, poza licznymi ptakami, przy odrobinie szczęścia, będziemy mogli spotkać drugiego co do wielkości ssaka lądowego, czyli słonia indyjskiego. Będziemy również mogli podziwiać pawie, których samce nierzadko tokują na samym środku drogi. Po południu udamy się na obserwacje ptaków na tereny podmokłe niedaleko miejscowości Tissamaharama. Gatunki ptaków, jakie będzie można obserwować tego dnia: przepiórnik prążkowany, bocian białoszyi, marabut jawajski, bielik białobrzuchy, rybo żer białosterny, błotniak stepowy, wężojad czubaty, orzełek włochaty, aleksandretta śliwogłowa, kukułka siwobrzucha, czubik koroniasty, pstrogłów żółtogardły, dzioborożec orientalny, rdzawodrwal, sułtan białogrzbiety, wachlarzówka białobrewa, pliszka siwa, świergotek stepowy, kurnik rdzawy, pasterz, drozda czek ognistogłowy, sroczek białorzytny, srebrnodziobek indyjski, mniszka czarnogłowa. Nocleg w hotelu w miejscowości Tissa.

Dzień 9 Wizyta w Parku Narodowym Yala

Tego dnia czeka nas całodzienne safari w parku narodowym Yala. Jest to jeden z najczęściej odwiedzanych parków narodowych Sri Lanki. Słynie nie tylko z niezliczonej ilości ptaków zimujących na rozlewiskach i zbiornikach wodnych. Jest to też doskonałe miejsce do obserwacji lampartów oraz wargacza leniwego. Podczas wyprawy jeepami będziemy mieli okazje na bliskie spotkania z czajkami: brunatną i indyjską, żołnami czy kleszczakami. Zobaczymy kolejne dwa gatunki endemiczne: kruczodzierzbę krótkosterną oraz bilbila czarnoczubego. Inne gatunki ptaków, jakie można zaobserwować tego dnia: przepiórnik prążkowany, wężówka, pustułka zwyczajna, kulon wielkodzioby, czajka brunatna, kukuła niebieskooka, kukuła płowa. Nocleg w hotelu w miejscowości Tissa.

Dzień 10 Poranne safari w Parku Narodowym Bundala

Wyjazd na poranne safari do Parku Narodowego Bundala. W 1995 roku Park został objęty konwencją ramiarską, a w 2005 roku obszar parku objęto statusem rezerwatu biosfery UNESCO. Na rozległych rozlewiskach zobaczymy czaple, siewki, brodźce czy rybitwy. Poszukamy modrzyków, długoszpona chińskiego, drzewicy i kaczuszki azjatyckiej. Rozejrzymy się za żwirowcem małym, priniami, skowronkiem orientalnym i skowrońcem indyjskim. To tutaj spotkamy rodzinne grupy hulmanów: kolejnego gatunku endemicznego małp. Po południu w okolicy miejscowości Tissa poszukamy sów i dzięciołów, a wieczorem udamy się  do kolonii jednego z największych gatunków nietoperzy: rudawki wielkiej. Z innych gatunków ptaków będzie można zaobserwować następujące: rożeniec zwyczajny, flaming różowy, ibis kasztanowaty, warzęcha zwyczajna, sieweczka obrożna, rycyk, krwawodziób, brodziec pławny, kwokacz, biegus malutki, batalion, płatkonóg szydłodzioby, mewa tybetańska, rybitwa białoskrzydła, lelek krótkoskrzydły, żołna obrożna, dzięcioł żółto czelny, kruczodzierzb krótkosterny, skowroniec indyjski, pustynka szarawa, skowronek orientalny, brzegówka zwyczajna. Nocleg w hotelu w miejscowości Tissa.

Dzień 11 Rezerwat ptaków Kalametiya, zwiedzanie Galle

Po śniadaniu przejazd na zachód w stronę Weligama i Galle. Po drodze zatrzymamy się na krótkie obserwacje przyrody w rezerwacie ptaków Kalametiya na wybrzeżu. Miasto Galle rozwinęło się w XVI wieku po przybyciu Portugalczyków i wtedy było głównym portem wyspy. W okresie kolonizacji holenderskiej (XVIII wiek) miasto osiągnęło najwyższy poziom rozwoju i jest przykładem znakomitej architektury kolonialnej w tej części Azji. Będziemy mogli zobaczyć wielki fort, będący jednym z największych w Azji zbudowanych przez Europejczyków, a także inne ciekawe przykłady architektury m.in. kościoły kolonialne. Niedaleko Galle będzie można obejrzeć wyjątkowy sposób w jaki lokalni wędkarze łowią ryby siedząc na wysokich palach wśród morskich fal. Nocleg w hotelu w Weligama.

Dzień 12 Obserwacje wielorybów, przejazd do Sinharaja

Poranny rejs na obserwacje wielorybów. Od listopada do kwietnia w wodach przybrzeżnych Oceanu Indyjskiego można zaobserwować największego ssaka świata: płetwala błękitnego. Z pokładu statku będziemy mogli podziwiać to majestatyczne zwierzę. Być może zobaczymy też kaszaloty, finwale i delfiny. Po rejsie udamy się do Sinharaja, jednego z najbardziej znanych leśnych rezerwatów na Sri Lance. Po południu udamy się na obserwacje ptaków w okolicy Sinharaja. Jeśli dopisze nam szczęście, będziemy mogli zobaczyć niektóre z poniższych gatunków: kuropatwiak celjoński, krogulec czubaty, rdzawo brzuch, gołąb liliowy, zwisogłówka złotawa, kukal jasnodzioby, łączniak cejloński, dżunglotymal szaroczelny, szpak białolicy. Nocleg w hotelu w Sinharaja.

Dzień 13 Całodniowe obserwacje w rezerwacie leśnym Sinharaja

Całodniowa wizyta w rezerwacie leśnym Singharaja. Ten niezwykły las deszczowy został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W tym jednym miejscu można zaobserwować niemal wszystkie gatunki endemiczne ptaków występujących na Sri Lance. Poszukamy kuropatwiaka cejlońskiego, pstrołowa żółtoczelnego, sędzioła malabarskiego, dziwogona wstęgopiórego i obu gatunków kukuł: jasnodziobnej i białobrzuchej. Z innych gatunków, występują tu m.in. gębal cejloński, sóweczka cejlońska, kitta ozdobna, szczeciak złotolicy. Dodatkowo, las ten zamieszkuje jeden z dwóch gatunków endemicznych małp: langur białobrody. Nocleg w hotelu Singharaja.

Dzień 14 Poranna wizyta w rezerwacie Sinharaja

Kolejny dzień i poranne obserwacje przyrody w rezerwacie Singhraraja. Tym razem poszukamy niezwykłego syczka cejlońskiego, gatunku odkrytego dopiero w 2001 roku! Będziemy mieli też okazję przyjrzeć się ptakom żerującym w koronach drzew: treronom, zielenikom czy gołębiom liliowym. Wśród innych gatunków wymienić można następujące: drozdaczek plamoskrzydły, drozdoń cejloński, słowik himalajski, muchołówka białogardła, kwiatkówka białogardła. W zależności od godziny wylotu z Colombo, udamy się wieczorem na lotnisko lub dopiero nad ranem.

Dzień 15 Przelot z Colombo do Warszawy

Przelot z Colombo do Warszawy z przesiadką w jednym z portów lotniczych. Zakończenie imprezy.

Warunki

Cena obejmuje:

  • Transport lokalny: prywatny klimatyzowany bus, łodzie, jeepy
  • Noclegi w hotelach i bungalowach w parkach narodowych lub na ich obrzeżach
  • Wyżywienie: 12 śniadań, 12 kolacji
  • Safari w Parkach Narodowych: Udawalawe, Yala, Bundala
  • Wszelkie pozwolenia na wstęp i bilety do parków narodowych i rezerwatów
  • Opiekę polskiego przewodnika
  • Opiekę lokalnego anglojęzycznego przewodnika ornitologa
  • Ubezpieczenie KL do 50 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 2000 PLN
  • Składki: TFG - 13 PLN, TFP - 13 PLN
  • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

  • Biletu lotniczego Warszawa - Colombo - Warszawa (od 3900 PLN) ***
  • Wyżywienia poza wymienionym w programie (ok. 150 USD)
  • Wizy lankijskiej (350 PLN)
  • Pozwoleń na używanie kamery video w rezerwacie Sinharaja (5 USD)
  • Napiwków dla lokalnych przewodników i kierowców (ok 50 USD)
  • Innych wydatków osobistych
  • Kosztu testów przeciwko Covid-19 (jeśli będą wymagane)

Liczba uczestników: 8 - 15 osób

Zaliczka przy zgłoszeniu: 2000 PLN

Dopłatę należy uregulować do 30 dni przed wyjazdem. Część ceny wyjazdu 1580 USD płatna na konto wg kursu sprzedaży USD mBanku z dnia dokonywania wpłaty lub bezpośrednio na nasz rachunek w USD podany w zakładce kontakt.

*** Bilet lotniczy Warszawa - Colombo - Warszawa można wykupić po potwierdzeniu wyjazdu: samodzielnie lub za pośrednictwem biura.

Wyprawa organizowana jest wspólnie z EDREDON.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Sri Lanka - pawie oczko Azji pochodzą od biura Horyzonty, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Sri Lanka. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania i kolacje. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Dzika przyroda, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.