Namaste! Indie, Nepal

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
szczegóły w warunkach

Wycieczka chwilowo niedostępna.

O wyprawie

Indie, Nepal

  • Zabytki architektury Wielkich Mogołów: Jama Masjid, Czerwony Fort, Fatehpur Sikri;
  • Taj Mahal - jeden z nowych cudów świata, symbol Indii;
  • Orchha i Khajuraho: małe klimatyczne miejscowości na prowincji ze wspaniałymi świątyniami;
  • Varanasi nad świętym Gangesem, ważne centrum pielgrzymkowe, obrzędy religijne;
  • Pokhara u stóp ośnieżonej Annapurny, rejs po jeziorze z himalajami w tle;
  • Wielkie stupy buddyjskie i place królewskie w Kathmandu;
  • Obserwacje ptaków, jazda na słoniu i tropienie nosorożców w P.N. Chitwan;
  • Buddyjskie, hinduistyczne i dżinijskie świątynie w skałach w Ajancie i Ellorze;
  • Architektura kolonialna i największa pralnia ręczna w Bombaju;
  • Wypoczynek na szerokich plażach Goa pod palmami kokosowymi.

Zapraszamy na podróż po jednym z najbardziej egzotycznych rejonów Azji. Poznamy słynne dzieła architektury mogolskiej, jak i te mniej znane, urokliwe miasteczka położone z dala od tłocznych szlaków turystycznych. Wyjazd ten będzie też gratką dla smakoszy kuchni indyjskiej, która uchodzi za jedną z najsmaczniejszych. W Delhi odwiedzimy zarówno starą jak i nową część miasta: zobaczymy wielki fort, a także świątynie hinduistyczne i dżinijskie.

Następnie podróżować będziemy wzdłuż rzeki Yamuny. W Agrze głównym punktem programu będzie wizyta w Taj Mahal. Pojedziemy też do wymarłego miasta nieopodal. W Orchhy odetchniemy od ulicznego zgiełku wielkich miast i poznamy typowy krajobraz prowincjonalnych Indii. Z dala od tłumów leży też Khajuraho, gdzie mieszczą się jedne z najlepszych przykładów indyjskiej architektury sakralnej, świątynie zdobione słynnymi rzeźbami z Kamasutry.

Varanasi to święte miasto nad słynnym Gangesem, które budzi u przyjezdnych nieraz skrajne uczucia. Będziemy spacerować wzdłuż Gangesu i pojedziemy poza miasto do Sarnath, gdzie Budda wygłosił swój pierwszy wykład. Po wjeździe do „wiecznie zielonego” Nepalu zbliżymy się do Himalajów. Pierwszy raz z bliska będzie je można zobaczyć z Pokhary leżącej nad malowniczym jeziorem. W Kathmandu zobaczymy wielkie stupy buddyjskie i szereg świątyń hinduistycznych na królewskich placach.

Na pograniczu nepalsko-indyjskim zagłębimy się w dżunglę, spłyniemy canoe i będziemy tropić nosorożce. Po powrocie do Indii zjedziemy na południe. Po wizycie w kompleksie świątyń skalnych w Ellorze i Ajancie udamy się do Bombaju. W tej kosmopolitycznej metropolii zobaczymy architekturę wiktoriańską i wielką pralnię miejską. Na sam koniec pojedziemy na Goa. Tam czeka nas relaks na szerokich, piaszczystych plażach nad ciepłym oceanem w cieniu palm kokosowych.

Cuda architektury mogolskiej

Wielcy Mogołowie, którzy rządzili w Indiach od XVIw. zostawili po sobie wielką spuściznę kulturową. W architekturze wykorzystywali głównie czerwony piaskowiec i marmur. Będziemy mieli okazję zobaczyć kilka budowli przez nich wzniesionych, m.in. Czerwony Fort, zarówno ten w Delhi jak i w Agrze robią ogromne wrażenie. Te wielkie budowle, pełniące w przeszłości funkcje obronne i rezydencjonalne są jednymi z głównych atrakcji naszego programu. W okolicach Agry odwiedzimy także grobowiec Akbara oraz Fatehpur Sikri, perełkę architektury mogolskiej będącą przykładem niemałego kunsztu. W tym miejscu wejdziemy też na dziedziniec ogromnego meczetu z wielką Bramą Zwycięstwa oraz cukierkowym mauzoleum Salima Ćisti’ego. Bez wątpienia najbardziej znaną budowlą wzniesioną przez mogołów jest Taj Mahal, najbardziej znane mauzoleum świata. Stoi tuż nad Yamuną, otoczone tradycyjnymi ogrodami mogolskimi, zachowuje idealne proporcje w każdym elemencie. Najładniej prezentuje się o wschodzie i zachodzie słońca.

Sielska atmosfera i święty Ganges

Pobyt w Orchhy i Khajuraho dla wielu osób jest miłym zaskoczeniem. Z dala od hałaśliwych miejsc i szlaków możemy tu poznać prawdziwe życie indyjskiej prowincji oraz malownicze krajobrazy. Przy okazji odwiedzimy bardzo ciekawe miejsca, które nie są zatłoczone przez liczne wycieczki autokarowe. Przez to zachowują swoją niepowtarzalną atmosferę. Wielkie pałace i świątynie w Orchhy oferują schronienie przed upałem, a z ich górnych kondygnacji podziwiać można piękne widoki. Wszystko to w zasięgu kilkunastu minut marszu. W Khajuraho poznamy z bliska sztukę Kamasutry uwiecznioną na ponad 1000-letnich świątyniach w otoczeniu spokojnego parku. Zajrzymy też do mniej turystycznych miejsc: kilku świątyń dżinijskich i starej wioski z ciasną tradycyjną zabudową. Po dotarciu do Varanasi czeka nas mozaika doznań duchowo – estetycznych: od Sarnath z Parkiem Jeleni oraz fabryk jedwabiu, przez tłoczne ghaty nad Gangesem, w którym tysiące wiernych dokonują rytualnych kąpieli, po uroczystą pudżę nad brzegiem rzeki i krematoria z płonącymi stosami…

Himalaje na wyciągnięcie ręki

Po dawce mocnych wrażeń przeniesiemy się do Nepalu. Ten przyjazny kraj, zamieszkały przez uśmiechniętych ludzi oferuje wspaniałe górskie krajobrazy. Do Pokhary dojedziemy wieczorem, a na drugi dzień rano będziemy mogli podziwiać ośmiotysięczne ośnieżone szczyty himalajskie oświetlone czerwonymi promieniami wschodzącego słońca. Chętni będą mogli pójść na krótki, łatwy trekking lub polatać na paralotni z panoramą Himalajów w tle. W Kathmandu odwiedzimy trzy dawne królewskie miasta z wielkimi placami, pałacami oraz wielokondygnacyjnymi świątyniami w kształcie pagód. Zobaczymy także dwie wielkie stupy buddyjskie z oczami Buddy oraz jedną z najważniejszych świątyń Sziwy na subkontynencie indyjskim. Chętni będą mogli spojrzeć na Mt. Everest z okien samolotu podczas lotu nad Himalajami. Zamieszkamy w jedynej w swoim rodzaju i niepowtarzalnej dzielnicy Thamel. Setki sklepów z pamiątkami i muzyką, sprzętem turystycznym, księgarnie oraz tradycyjne restauracje tworzą wyjątkową atmosferę. Nie można się tam nudzić. Na koniec pobytu w Nepalu zjedziemy na niziny i spędzimy dwie noce w Parku Narodowym Chitwan. Czeka nas tu wiele atrakcji przyrodniczych: obserwacje ptaków podczas porannego spływu canoe, spacer po dżungli, safari na słoniach wraz z obserwacją krokodyli i nosorożców. Zajrzymy też do przedszkola dla małych słoni i będziemy mogli wykąpać słonia w rzece.

Bombaj, miasto inne niż wszystkie

Po opuszczeniu północy Indii przeniesiemy się w nieco cieplejsze rejony południa. Najpierw zajrzymy do Ellory i Ajanty dwóch wyjątkowych miejsc, bardzo często omijanych przez turystów. Zobaczymy dwa ogromne kompleksy grot z wykutymi w środku świątyniami i wielkimi pomnikami bóstw: hinduistycznych, buddyjskich i dżinijskich. Część świątyń zdobiona jest pięknymi malowidłami. Świątynia Kailasanatha poraża swoim rozmachem architektonicznym. Następnie pojedziemy do Bombaju: najbardziej kosmopolitycznego z indyjskich miast. Zobaczymy jedne z najlepszych przykładów architektury wiktoriańskiej w Indiach, a także Bramę Indii, łuk triumfalny będący symbolem miasta. Przejdziemy przez dzielnicę finansową nazywaną indyjską Wall Street gdzie mieści się giełda oraz siedziby największych firm w kraju. Na koniec odwiedzimy miejsce wyjątkowe, miejską pralnię gdzie dziennie pierze się dziesiątki ton odzieży i tkanin.

Goa, relaks w klimacie kolonialnym

Szerokie, piaszczyste plaże, szum ciepłego oceanu, knajpy na plaży serwujące jedne z najlepszych potraw w kraju, palmy kokosowe uginające się przy podmuchach wiatru i rybacy wyciągający swe sieci z morza o wschodzie słońca. W takich warunkach będziemy odpoczywać przez kilka dni. Poza plażowaniem i popijaniem orzeźwiających napojów, czas pobytu na Goa można spędzić aktywnie np. płynąc łodzią na obserwację delfinów lub wypożyczając skuter i jeżdżąc po okolicy wśród bujnych gajów palmowych i pól ryżowych. Goa to również rejon, gdzie portugalska kultura przeżywała największy rozkwit w czasach kolonialnych. Przykładem tego jest choćby Old Goa, gdzie znajduje się duży kompleks śnieżnobiałych kościołów zbudowanych w tamtym okresie. Szczególnie kościół Serca Jezusa, jedyny nieotynkowany, robi duże wrażenie. Odwiedzimy to miejsce podczas półdniowej wycieczki.

Program

Dzień 1 Przelot z Warszawy do Delhi

Spotkanie na lotnisku Okęcie w Warszawie i wylot do Delhi z przesiadką w jednym z portów lotniczych. Późno w nocy przylot do Delhi, przejazd do hotelu, zakwaterowanie, nocleg.

Dzień 2 Zwiedzanie Delhi: Czerwony Fort, Wielki Meczet, Raj Ghat

Po śniadaniu rozpoczniemy zwiedzanie miasta: przejdziemy handlową ulicą Chawri Bazar, aż do Jama Masjid, największego meczetu w Indiach z ogromnym dziedzińcem. Następnie udamy się do Czerwonego Fortu, ogromnego kompleksu pałacowo – obronnego zbudowanego z czerwonego piaskowca ze słynną bramą Lahore. Naprzeciw niej znajduje się największa w Delhi świątynia dżinijska Digambara. Na koniec dnia udamy się na Raj Ghat, miejsce kremacji najbardziej znanego Hindusa, Mahatmy Gandhi. Powrót do hotelu, czas wolny na zakupy, nocleg.

Dzień 3 Przejazd do Agry. Mauzoleum Akbara i wymarłe miasto Fatehpur Sikri

Wcześnie rano przejazd pociągiem ekspresowym do Agry. Transfer z dworca do hotelu, zakwaterowanie. Po śniadaniu zwiedzimy okolice Agry. Najpierw pojedziemy do Sikandry, miejsca gdzie mieści się piękne, monumentalne mauzoleum cesarza Akbara. Budowla ta wykonana jest z czerwonego piaskowca i marmuru. Następnie udamy się do Fatehpur Sikri, wymarłego miasta położonego na wyniosłym wzgórzu. Jest to jeden z najznakomitszych przykładów architektury mogolskiej. Obok znajduje się także Wielki Meczet z ogromnym dziedzińcem i wykonanym z białego marmuru mauzoleum Selima Ćisti. Po południu powrót do Agry, odpoczynek w hotelu, nocleg.

Dzień 4 Wizyta w Taj Mahal i Czerwonym Forcie, a następnie podróż do Orchhy

Przed południem zwiedzimy najbliższe okolice dzielnicy Taj Ganj. O wschodzie słońca odwiedzimy jedno z najbardziej znanych mauzoleów na świecie i jednocześnie symbol Indii – Taj Mahal położone nad rzeką Yamuną w otoczeniu klasycznych ogrodów w stylu mogolskim. Kolejnym miejscem na naszej trasie tego dnia będzie wielki Czerwony Fort. Mury zewnętrzne wykonane są z czerwonego piaskowca, a wewnątrz znajduje się wiele budowli pałacowych pięknie zdobionych białym marmurem. Po południu wrócimy do hotelu i udamy się w podróż pociągiem do Jhansi i dalej rikszami do Orchhy, spokojnej wioski położonej z dala od ruchliwych szlaków komunikacyjnych. Nocleg w hotelu.

Dzień 5 Cały dzień w spokojnej Orchhy: forty, pałace, świątynie

Cały dzisiejszy dzień spędzimy w tej cichej wiosce, gdzie można się zrelaksować i odpocząć od zgiełku wielkich miast. Po śniadaniu zwiedzimy okoliczne, opustoszałe pałace znajdujące się wewnątrz potężnych murów obronnych nad malowniczą rzeką: Raj Mahal, Jehangir Mahal. Będziemy kluczyć labiryntem opustoszałych korytarzy, miejscami ozdobionych starymi malowidłami. Wejdziemy na najwyższe kondygnacje tych pałaców, aby rzucić okiem na panoramę Orchhy. Po południu zobaczymy świątynię Chatarbhuj ze strzelistymi wieżami. Przy odrobinie szczęścia wyjdziemy stromymi schodami na dach tej świątyni, z której można podziwiać jeden z najładniejszych widoków w okolicy. Odwiedzimy także świątynię Ram Raja oraz pałac Palki Mahal. Jeśli czas pozwoli odwiedzimy jeszcze świątynię Lakshmi Narayan nieco za miastem. Wieczorem udamy się na obrzeża Orchhy by podziwiać chhatri (symboliczne grobowce). Promienie zachodzącego słońca nadają im kolor ochry. Powrót do hotelu na nocleg.

Dzień 6 Przejazd do Khajuraho. Świątynie z erotycznymi rzeźbami i wycieczka rowerowa

Wcześnie rano wyruszymy w podróż do kolejnej ciekawej miejscowości na naszej trasie, Khajuraho. Po przyjeździe na miejsce, udamy się do hotelu i po krótkim odpoczynku zwiedzimy okoliczne świątynie. Zobaczymy zachodnią grupę świątyń. Jest to najbardziej znany kompleks religijny w Khajuraho. Większość budowli pokryta jest znanymi rzeźbami przedstawiającymi motywy z Kamasutry. W dalszej części dnia udamy się na krótką wycieczkę rowerową. Pojedziemy do starej części wioski, gdzie dominują strzeliste świątynie dżinijskie. W miarę możliwości odwiedzimy też lokalną szkołę. Powrót do hotelu, nocleg.

Dzień 7 Wodospad Raneh na rzece Ken, jeep safari, nocny pociąg do Varanasi

Rano pojedziemy jeepami do rezerwatu nad rzeką Ken, gdzie żyją liczne dzikie zwierzęta m.in. makaki, jelenie, antylopy, szakale. Będzie możliwość obserwacji dzikich zwierząt w ich naturalnym środowisku. Dotrzemy do kanionu, w którym płynie rzeka Ken, wyrytego w malowniczych skałach wulkanicznych. Jeśli stan wody będzie odpowiednio wysoki, można tu podziwiać kaskadę wody tworzącą wodospad Raneh. W południe wrócimy do hotelu, czas wolny na ostatnie zakupy. Po lunchu przejazd do Satny. Kontynuujemy dalszą podróż nocnym pociągiem do Varanasi. Nocleg w wagonie sypialnym.

Dzień 8-9 Varanasi i święty Ganges, centrum buddyzmu, obrzędy religijne, rejs łodzią

Spędzimy dwa pełne dni w Varanasi, jednym z najświętszych miast w Indiach, położonym nad matką rzek – Gangesem. Pojedziemy do Sarnath, miejsca gdzie Budda wygłosił swój pierwszy wykład w Parku Jeleni. Varanasi słynie w całych Indiach z wyrobów tekstylnych, szczególnie jedwabiu i paszminy. Zobaczymy fabrykę jedwabiu oraz specjalne maszyny tkackie, a także sklep, gdzie sprzedaje się te wyroby. Odwiedzimy także pracownię, gdzie wyrabia się i sprzedaje naturalne perfumy, olejki eteryczne i kadzidła. Pod wieczór będziemy świadkami pudży, hinduskiego obrzędu religijnego nad brzegami Gangesu, odwiedzimy też miejsce, gdzie odbywają się kremacje zmarłych. Drugiego dnia przespacerujemy się wzdłuż ghatów w górę rzeki, aż do świątyni Durgi. Popłyniemy łodzią wiosłową po Gangesie, aby móc obserwować ludzi kąpiących się w wodzie. Czas wolny na zakupy pamiątek, a wieczorem koncert tradycyjnej muzyki hinduskiej. Nocleg w hotelu z panoramą na Ganges i stare miasto. Dnia 9-go późnym wieczorem udamy się na dworzec kolejowy i wyruszymy nocnym pociągiem do Gorakhpur.

Dzień 10 Podróż przez Gorakhpur do Pokhary w Nepalu

Rano dotrzemy do Gorakhpur i pojedziemy dalej jeepami do granicy z Nepalem w Sonauli. Po dopełnieniu formalności wizowych i śniadaniu kontynuujemy dalszą podróż wynajętym busem do Pokhary. Czeka nas malowniczy przejazd przez góry porośnięte dżunglą. Po drodze mijać będziemy małe górskie wioski przyklejone do stromych zboczy oraz głębokie doliny potoków biorących swój początek gdzieś wysoko w górach. Pod wieczór dotrzemy do Pokhary położonej nad Jeziorem Phewa. Zakwaterowanie w hotelu, kolacja w tradycyjnej nepalskiej knajpce, nocleg w hotelu.

Dzień 11 Himalaje o wschodzie słońca, klasztor tybetański i Stupa Pokoju

Dziś czeka nas bardzo wczesna pobudka. Jeszcze w ciemnościach pojedziemy na Sarangkot, wyniosłe wzgórze nad miastem. Tu przywitamy wschód słońca nad Himalajami, które z tego miejsca wydają się być na wyciągnięcie ręki. Na tle błękitno – różowego nieba podziwiać stąd można 3 ośmiotysięczniki: Dhaulagiri, Annapurnę i Manaslu. Po nasyceniu oczu tymi wspaniałymi widokami i rozgrzewającej herbacie, rozpoczniemy zejście w dół nad Jezioro Phewa, wśród górskich wiosek i pól ryżowych. Po dotarciu na dół i śniadaniu pojedziemy do klasztoru Tybetańskiego Matepani na obrzeżach miasta. Po południu popłyniemy po jeziorze łodziami wiosłowymi na drugą stronę akwenu. Potem pójdziemy na spacer do Stupy Pokoju. Jest to jeden z najpopularniejszych punktów widokowych w okolicy. To z tego miejsca widać jak w tafli wody odbija się Macchapucchre, święta góra Nepalczyków. Powrót do hotelu, czas wolny na zakupy. Nocleg w hotelu.

Dzień 12 Lot na paralotni lub lekki trekking w okolicy

Cały dzień do zagospodarowania we własnym zakresie. Można go spędzić na leniuchowaniu spacerując leniwie wzdłuż jeziora po turystycznej dzielnicy Lakeside lub… pojechać lokalnym autobusem za miasto i odbyć trekking w okolicy Pokhary. Podczas przejścia łagodnym górskim grzbietem mija się lokalne górskie wioski oraz punkty widokowe na ośnieżone himalajskie szczyty. Trasę trekkingu kończy się na Sarangkot. Nieco bardziej odważne osoby (zamiast trekkingu) mogą polatać na paralotni z widokami na Himalaje (atrakcja fakultatywna, dodatkowo płatna ok. 90-100 USD). Reszta dnia to czas wolny. Nocleg w hotelu.

Dzień 13 Przejazd z Pokhary do Kathmandu, wizyta na Placu Królewskim

Rano ruszamy autobusem do Kathmandu. Czeka nas przejazd malowniczą trasą po górskich serpentynach. Po drodze przerwa na śniadanie w lokalnej restauracji. Po południu dotrzemy do stolicy Nepalu i zakwaterujemy się w hotelu w turystycznej dzielnicy Thamel. Późnym popołudniem przespacerujemy się na Durbar Square, plac królewski położony w sercu miasta. Dominuje na nim stary pałac królewski oraz wiele świątyń hinduistycznych w kształcie pagód. Wieczorem kolacja na Thamelu i nocleg w hotelu.

Dzień 14 Zwiedzanie największych atrakcji turystycznych Kathmandu

Tego dnia czeka nas zwiedzanie miasta i okolicy. W pierwszej kolejności udamy się do Swayambhunath czyli Świątyni Małp. Jest to wielka stupa górująca nad miastem i jednocześnie symbol Kathmandu, żyje tu stado psotliwych małp. Potem pojedziemy do Bodhnath, najwyższej stupy buddyjskiej w Nepalu. Wokół znajduje się wiele klasztorów tybetańskich oraz domostw zamieszkałych przez uchodźców z Tybetu. Kolejnym przystankiem na naszej trasie będzie Pashupatinath, największa i najważniejsza świątynia hinduistyczna w Nepalu pokryta dachem ze złota. Leży ona nad rzeką Bagmati i odbywają się tu rytualne kremacje zwłok, dlatego miejsce to nazywane jest małym Varanasi. Na koniec dnia odwiedzimy Patan. Jest to kolejne z królewskich miast położonych w Dolinie Kathmandu, które posiada wielki plac królewski z kompleksem świątynnym oraz starym pałacem królewskim. Pod wieczór wrócimy do hotelu na nocleg.

Dzień 15 Bhaktapur, królewskie miasto z pięknymi świątyniami i Placem Garncarzy

O świcie chętni będą mogli odbyć przelot samolotem nad Himalajami w bliskiej odległości Mount Everestu z widokiem na najwyższy szczyt świata (atrakcja fakultatywna, dodatkowo płatna ok. 200-220 USD). Po powrocie i śniadaniu przejazd do Bhaktapur, trzeciego dawnego królewskiego miasta w Dolinie Kathmandu. Zwiedzimy główny Plac Królewski tego miasta z różnymi jego świątyniami o wielokondygnacyjnych dachach. Przespacerujemy się wąskimi uliczkami miasta i odwiedzimy pozostałe place: m.in. Plac Garncarzy i Taumandhi Tole. Po powrocie do Kathmandu czas wolny na ostatnie zakupy i spacery po dzielnicy Thamel. Nocleg w hotelu.

Dzień 16-17 Park Narodowy Chitwan: rejs łodzią, jazda na słoniu, krokodyle i nosorożce

Rano wyjeżdżamy autobusem w kierunku doliny rzeki Trisuli. Na tej rzece będzie możliwość zorganizowania krótkiego, łatwego raftingu w pontonach (atrakcja fakultatywna, dodatkowo płatna ok. 40 USD). Po jego zakończeniu kontynuujemy podróż w kierunku Parku Narodowego Chitwan. Po zakwaterowaniu w hotelu na skraju dżungli odwiedzimy lokalną wioskę Tharu oraz siedzibę Parku. Wieczorem weźmiemy udział w pokazie tańców folklorystycznych. Na drugi dzień czeka nas mnóstwo atrakcji: najpierw spływ canoe o świcie po rzece Rapti, obserwowanie ptaków. Przy odrobinie szczęścia zobaczymy też krokodyle. Następnie przejdziemy przez dżunglę do przedszkola dla słoni, gdzie szkoli się małe słoniątka. W południe będzie możliwość kąpieli ze słoniem. Po południu pojedziemy na safari na grzebiecie słonia po dżungli. Będzie wtedy szansa obserwacji krokodyli i nosorożców. Dwa noclegi w resorcie na obrzeżach Parku.

Dzień 18 Powrót do Indii i podróż przez Gorakhpur do Delhi

Wcześnie rano opuścimy teren Parku Chitwan i udamy się na granicę z Indiami w Sonauli. Po dopełnieniu formalności wizowych przejedziemy dalej jeepami do Gorakhpur. Tam wsiądziemy w nocny pociąg i pojedziemy nim do Delhi. Nocleg w wagonie sypialnym pociągu.

Dzień 19 Zwiedzanie Delhi: dzielnica kolonialna, najwyższy minaret, Świątynia Lotosu.

Przyjazd do Delhi z godzinach porannych i zakwaterowanie w hotelu. Po krótkim odpoczynku zobaczymy kilka ważnych miejsc w nowej części miasta. Odbędziemy spacer po Connaught Place: dzielnicy z kolonialną architekturą oraz wykwintnymi restauracjami i modnymi sklepami. Stąd pojedziemy do Qutb Minar położonego na przedmieściach miasta. Jest to najwyższy minaret w Indiach i jednocześnie najwyższy minaret świata zbudowany z cegieł. Otoczony on jest ruinami dawnych świątyń. Następnie odwiedzimy jeden z symboli miasta: świątynię bahaistyczną zbudowaną w kształcie kwiatu lotosu. Wewnątrz brak symboli religijnych, a sama budowla najbardziej okazale prezentuje się z zewnątrz w promieniach zachodzącego słońca. Nocleg w hotelu.

Zakończenie I etapu wyprawy: osoby jadące na 20 dni w nocy z 19-go na 20-ty dzień jadą na lotnisko i dnia 20-go nad ranem wylatują do Polski. Przylot do Warszawy dnia 20-go.

Dzień 20 Indie środkowe: centrum buddyjskie w Sanchi i pałace w Islamnagar

Nad ranem przejazd na lotnisko i przelot do Bhopal. Po przylocie na miejsce, przejazd z do centrum miasta. Po śniadaniu zwiedzimy Taj ul Masjid, największy meczet w mieście i jeden z największych w całym kraju. Zbudowany z czerwonego piaskowca posiada 2 wysokie minarety i 3 jasne, cebulowate kopuły. Następnie udamy się do Sanchi, małej miejscowości słynącej z zespołu architektury buddyjskiej. W jego skład wchodzą stupy oraz ruiny świątyń i klasztorów. Najbardziej  znana jest tzw Wielka Stupa wzniesiona w II w. p.n.e. Tego dnia odwiedzimy jeszcze małą, senna wioskę Islamnagar, będącą kiedyś ufortyfikowanym miastem. Z czasów jego świetności pozostały dwa ciekawe pałace: Chaman Mahal z ogrodami i fontannami oraz Rani Mahal, w którym mieszkały kobiety. Po południu powrót do Bhopal i po obiedzie wyjazd pociągiem do Bhusawal. Po przyjeździe, zakwaterowanie w hotelu, nocleg.

Dzień 21 Świątynie wykute w skałach w Ajancie i Ellorze; nocny pociąg do Bombaju

Rano po śniadaniu pojedziemy do Ajanty. Jest to ważny kompleks świątyń wykutych w skałach. znajdują się tu groty o tematyce buddyjskiej, które dodatkowo zdobione są pięknymi malowidłami na ścianach wewnętrznych. następnie udamy się do Ellory. Jest to mała mieścina, w której znajduje się ponad 30 świątyń buddyjskich, hinduistycznych oraz dżinijskich wykutych w litej bazaltowej skale na stromym zboczu. W całym kompleksie na szczególną uwagę zasługuje świątynia Kailasanatha, megalityczna budowla wykuta z jednej bryły skalnej. Jest ona zbudowana w stylu drawidyjskim i robi ona duże wrażenie ze względu na bardzo bogate zdobienia. Późnym popołudniem przejedziemy dalej do Aurangabad. Po kolacji wsiądziemy w nocny pociąg do Bombaju. Nocleg w wagonie sypialnym pociągu.

Dzień 22 Zwiedzanie Bombaju: Brama Indii, architektura kolonialna, pralnia miejska

Rano dotrzemy do Bombaju, największego miasta w Indiach. Jest to miasto unikatowe na skalę kraju, gdzie egzotyka miesza się z zabudową wiktoriańską, slumsami, czerwonymi, piętrowymi autobusami oraz drapaczami chmur i centrami biznesu. Po zakwaterowaniu w hotelu odwiedzimy najważniejsze miejsca w mieście. Zobaczymy słynny łuk triumfalny (Bramę Indii) oraz stojący obok hotel Taj Mahal, jeden z najbardziej rozpoznawalnych budynków miasta. Zobaczymy też najbardziej znane budowle wiktoriańskie Bombaju: dworzec Wiktorii, budynek sądu czy uniwersytet. Zajrzymy też do katedry św. Tomasza zbudowanej przez Anglików i dojdziemy nad Marine Drive, szerokiej promenady nad zatoką. Po południu, jeśli czas pozwoli pojedziemy metrem do Mahalaxmi Dhobi Ghat. Jest to największa ręczna pralnia na świecie, miejsce akcji wielu filmów Bollywood. Powrót do hotelu. Po kolacji wyjedziemy nocnym pociągiem na południe w kierunku Goa. Nocleg w wagonie sypialnym pociągu.

Dzień 23-26 Pobyt na Goa. Ciepłe morze i relaks na plaży wśród palm kokosowych

Przed południem dotrzemy do Margao i dalej do położonej niedaleko miejscowości nadmorskiej Colva Beach, gdzie spędzimy cztery najbliższe dni. Czeka nas zasłużony odpoczynek na białej, szerokiej, piaszczystej plaży nad ciepłym Oceanem Indyjskim z drewnianymi chatkami oraz palmami kokosowymi w tle. Podczas jednego z tych czterech dni pojedziemy do Starego Goa, centrum kultury portugalskiej w Indiach. Znajduje się tam kilka ciekawych kościołów kolonialnych m.in. kościół Franciszkanów, katedra Św. Katarzyny i kościół Serca Jezusa, gdzie znajdują się relikwie Św. Franciszka Xawerego. Noclegi w guest housie nieopodal plaży. Pod wieczór 26-go dnia wylot z Goa do Bombaju lub do Delhi i przesiadka na dalsze połączenie do Polski.

Dzień 27 Przelot z Indii do Polski

Nad ranem wylot z Indii do Polski z przesiadką w jednym z portów lotniczych. Przylot do Warszawy w godzinach porannych, zakończenie imprezy.

Warunki

Cena obejmuje:

Wersja 20-dniowa (symbol WNI-1 i WNI-3)

  • Przeloty Warszawa - Delhi - Warszawa
  • Transport lokalny: pociągi sypialne, autobusy, riksze, metro, wynajmowane busy, jeepy, taksówki
  • Noclegi w hotelach turystycznych
  • Opiekę przewodnika
  • Ubezpieczenie KL do 50 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 2000 PLN
  • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny - 13 PLN
  • Podatek VAT

Wersja 27-dniowa (symbol WNI-2 i WNI-4)

  • Przeloty Warszawa - Delhi - Warszawa, Delhi - Bhopal, Goa - Delhi
  • Transport lokalny: pociągi sypialne, autobusy, riksze, metro, wynajmowane busy, jeepy, taksówki
  • Noclegi w hotelach turystycznych
  • Opiekę przewodnika
  • Ubezpieczenie KL, NW, BP
  • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny - 13 PLN
  • Podatek VAT
  • ystyczny Fundusz Gwarancyjny - 13 PLN
  • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

Wersja 20-dniowa (symbol WNI-1 i WNI-3)

Wersja 20-dniowa (symbol WNI-1 i WNI-3)

  • Wyżywienia: około 200 USD
  • Biletów wstępu: około 150 USD
  • Wiz: indyjskiej (350 PLN), nepalskiej (25 USD)

Wersja 27-dniowa (symbol WNI-2 i WNI-4)

  • Wyżywienia: około 270 USD
  • Biletów wstępu: około 180 USD
  • Wiz: indyjskiej (350 PLN), nepalskiej (25 USD)

Liczba uczestników: 8 - 13 osób

Zaliczka przy zgłoszeniu: 2000 PLN

Pierwsza część ceny: 4490 PLN (symbol WNI-1 i WNI-3) lub 5390 PLN (symbol WNI-2 i WNI-4) płatna do 30 dni przed wyjazdem, drugą część: 570 USD (symbol WNI-1 i WNI-3) lub 720 USD (symbol WNI-2 i WNI-4) należy zabrać na pokrycie części wydatków na miejscu

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Namaste! Indie, Nepal pochodzą od biura Horyzonty, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Indie, Nepal. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu szczegóły w warunkach . Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wyprawy, Dzika przyroda, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.