KRAINA MNICHÓW Birma

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
własne

Wycieczka chwilowo niedostępna.

O wyprawie

KRAINA MNICHÓW - MJANMA (BIRMA)

To jedyna w swoim rodzaju wyprawa do Birmy – kraju buddyzmu therawady, gdzie tchnące harmonią oblicza posągów pozwolą Ci odczuć medytacyjny spokój. Poznasz proste życie przyjaznych i uśmiechniętych mimo trudnej codzienności mieszkańców.

Będziesz delektować się pięknem przyrody oraz doskonałą kuchnią. W kompleksach świątynnych zachwycą Cię lśniące złotem stożki czedi. Zobaczysz też słynną perłę azjatyckiej architektury – Bagan.

Program

KRAINA MNICHÓW Birma

1 dzień - Wylot z Warszawy

Spotykamy się z pilotem wyprawy na lotnisku w Warszawie. Wylot.

(Jeśli chcesz wylecieć z innego portu lotniczego, skontaktuj się z nami!)

2 dzień - RANGUN

Przylot do Rangun. To ciekawe miasto położone nad rzeką Irawadi, było stolicą Myanmar do 2005 roku. Nadal jest jednak silnym ośrodkiem kulturalnym i ekonomicznym. Zależnie od godziny przylotu, po zakwaterowaniu spacer w okolicach Sule Paya, pierwsze zetknięcie z zatłoczonymi ulicami dawnej stolicy. Będziemy próbować tradycyjnej herbaty, która będzie nam towarzyszyć już do końca naszej podróży. Jeśli czas pozwoli, dla chętnych wyjście do Muzeum Narodowego oraz zakupy wśród „tysięcy” stoisk na stadionie Bogyoke Aung San.

3 dzień - RANGUN - Pagoda Shwedagon, Chaukhtatgyi Paya

Od rana zaczniemy zwiedzanie Rangunu. Pojedziemy do centrum miasta, gdzie znajduje się wiele kolonialnych budynków, pozostałości po Brytyjczykach. Odwiedzimy słynną świątynię - Shwedagon Pagoda, w której przechowywane są włosy z głowy Buddy. Następnie udamy się do Chaukhtatgyi Paya, gdzie znajduje się gigantyczny posąg Buddy.

4 dzień - LOIKAW - SPOTKANIE Z MNIEJSZOŚCIĄ KAYAN

Transfer na lotnisko i przelot do Loikaw, stolicy stanu Kayah. Zwiedzanie rozpoczniemy wizytą w Thiri Mingalar Taung Kwe pagoda, skąd będziemy mogli obserwować buddyjskich pielgrzymów zmierzających do świątyni. Następnie wizyta w wiosce Hta Nee La Leh z tradycyjnymi animistycznymi kapliczkami, totemami i wiejskim ‘ratuszem’ Kaetoebu, gdzie miejscowy szaman przepowiada przyszłość. Najbardziej charakterystyczną miejscową atrakcją jest główny totem wioski, który znajdziemy w wielu wioskach stanu Kayah. Następnie odwiedzimy wioskę zamieszkałą przez ludność Kayan, słynnej dzięki tradycji wydłużania kobietom szyi poprzez zakładane od najmłodszych lat metalowe obręcze. Powrót do Loikaw na nocleg.

5 dzień - KAKKU: KOMPLEKS 2478 STUP - KALAW

Przejazd do Kalaw.

W drodze do Kalaw zatrzymamy się w Kakku. Znajduje się tam najliczniejszy na świecie kompleks stup. Podobno w III wieku, kiedy je wybudowano, stało ich tu ponad 7000. Obecnie zachowało się 2478. Całość robi niesamowite wrażenie!

Kalaw to miejscowość położona na wysokości 1320 m n.p.m. Miejscowość zamieszkana jest przez Nepalczyków, Hindusów, sikhów i muzułmanów, którzy ściągneli tu podczas budowy drogi i torów kolejowych za panowania brytyjskiego. Tu chętni mogą udać się do trzystuletniej świątyni Shwe Oo Min Paya i jaskini, można też relaksować się w ogrodzie i zbierać siły przed kolejnym intensywnym dniem.

6 dzień - PIESZA WYCIECZKA PRZEZ WIEJSKIE TERENY

Rozpoczynamy dwudniową pieszą wycieczkę przez wiejskie tereny okolic jeziora Inle. Tego dnia czeka nas ok. 5-6h marszu. Po śniadaniu przejedziemy do punktu startowego naszego treku, skąd udamy się do Bin Nwet, i dalej przez Kone Hla do aż do Pa Tu Pauk - wsi na wzgórzu, gdzie zatrzymamy się na nocleg u lokalnej rodziny w domu przystosowanym do przyjmowania gości. Po drodze będziemy podglądać codzienne życie mieszkańców tego regionu.

7 dzień - PIESZA WYCIECZKA DO JEZIORA INLE

Po śniadaniu wyruszamy na drugi dzień pieszej wędrówki. Czeka nas ok. 5-6h chodzenia. Znów będziemy mieli okazję podziwiać przyrodę oraz przyjrzeć się życiu ludności zamieszkującej ten region. Wycieczkę kończymy przy jeziorze Inle.

8 dzień - REJS PO JEZIORZE INLE

Całodzienny rejs po jeziorze Inle. Jezioro Inle to malowniczo położone pomiędzy górami drugie pod względem wielkości jezioro w kraju. Nad jeziorem znajdują się wsie wybudowane na palach, szkoły, klasztory buddyjskie (podczas rejsu odwiedzimy niektóre z nich). Będziemy mieli także okazję przyjrzeć się pracy rybaków z plemienia Intha, którzy znani są z oryginalnej metody wiosłowania jedną nogą, zobaczymy pływające ogrody, klasztory i stupy buddyjskie, odwiedzimy m.in. Klasztor Skaczącego Kota.

9 dzień - MANDALAY: świątynia Kuthodaw Paya, pagoda Mahamuni, rejs do Minguin

Poranny przelot do kulturalnej i religijnej stolicy środkowego Myanmaru. Manadalay to drugie pod względem wielkości miasto. Duże, ale nie pozbawione uroku. Zwiedzimy m.in. świątynię Kuthodaw Paya - zwaną największą książką na świecie, ponieważ znajduje się w niej 729 kamiennych tablic, na których wyryty jest cały tekst ksiąg buddyjskich Tripitaki - oraz pagodę Mahamuni.Krótki rejs do Minguin, gdzie zobaczymy jeden z największych dzwonów na świecie. Na zachód słońca udamy się na wzgórze Mandalay.

10 dzień - DAWNE STOLICE: SAGAING HILL - AMARAPURA: MOST TEKOWY

Całodzienne zwiedzanie starych stolic królewskich. Zaczniemy od świątyni Soon U Ponya Shin znajdującej się na usianym klasztorami wzgórzu Sagaing Hill. Tu zobaczymy posąg siedzącego Buddy oraz niespotykane przedstawienia Buddy jako królika i żaby. Na przyświątynnych bazarach zobaczymy wyroby z pestek arbuza. Następnie przejazd do Amarapura, gdzie zobaczymy najdłuższy na świecie most tekowy (1,2 km) wybudowany na jeziorze Taung Tha Man dla ułatwienia życia poddanym króla Paganu.

11 dzień - Rejs rzeką Irawadi do Bagan

Z Mandalay do Baganu dostaniemy się drogą wodną. Podczas rejsu rzeką Irawadi będziemy mogli złapać chwilę oddechu. Po dotarciu na miejsce i zakwaterowaniu pojedziemy na punkt widokowy aby zobaczyć świątynie Baganu w świetle zachodzącego słońca. Nocleg w Bagan.

12 dzień - BAGAN: zwiedzanie Starego i Nowego Baganu na e-rowerach

Wsiadamy na e-bike (elektryczne rowery z akumulatorem) i ruszamy na zwiedzanie jednego z najważniejszych cudów archeologicznych Azji, znajdującego się na liście dziedzictwa UNESCO - Baganu. Jest to imponujący kompleks świątyń, których budowę rozpoczęto w IX w. Stupy wyrastające z płaskiego podłoża jedna obok drugiej robią wrażenie i zapadają w pamięć. Zwiedzanie rozpoczniemy od Starego Baganu. Zwiedzimy m.in. świątynie That-byin-nyu, Dhamma – yangyi i Ananda. Następnie przejedziemy do olbrzymich świątyń Nowego Baganu.

13 dzień - BAGAN: zwiedzanie okolic na e-rowerach

Drugiego dnia zwiedzania ponownie skorzystamy z e-bikeów, które dadzą nam maksimum swobody i elastyczności w doborze odwiedzanych miejsc. Pojedzimey do okolicznych wiosek i świątyni, a dzięki takiej formie transportu będziemy w stanie bliżej poznać mieszkańców i lokalną kulturę.

14 dzień - WIOSKI W POBLIŻU BAGAN

Transfer na brzeg rzeki Ayeyarwady, gdzie wsiądziemy na łódź i rozpoczniemy zwiedzanie okolicznych wiosek. Będziemy mieć szansę podejrzeć codzienne życie mieszkańców oraz zobaczyć, jak pracują miejscowi rzemieślnicy. Zobaczymy m.in. jak wytwarza się tradycyjne kosze. Po południu powrót do Bagan na nocleg.

15 dzień - GÓRA POPA

Po śniadaniu przejazd pod Górę Popa, wygasły wulkan wzbijający się na wysokość ponad 1,5 kilometra ponad równiny centralnej Birmy. Na szczycie tego twardzielca znajduje się klasztor buddyjski. Całość tworzy bajeczną kombinację, do której przyzwyczaja nas Birma. W drodze powrotnej do Bagan zatrzymamy się w wiosce Shwe Si Tine, słynącej z produkcji jedwabiu.

16 dzień - Przelot do Ngapali

Transfer na lotnisko i przelot na rajską plażę Ngapali (Ngapali Beach). Po trudach podróży czeka nas zasłużony odpoczynek na pięknych plażach nad Zatoką Bengalską.

17-18 dzień - Plaża Ngapali: odpoczynek

Odpoczynek na plaży, czas na relaks, kąpiele, spacery, masaże, soki owocowe i owoce morza.

19 dzień - RANGUN: CIRCULAR TRAIN, DEGUSTACJA LOKALNYCH POTRAW I CHINATOWN

Przelot do Rangun. Tego dnia zobaczymy mniej znany Rangun. Zaczniemy od dworca kolejowego, który otacza potężny targ. Po spacerze pośród straganów wsiądziemy do pociągu Circular Train, który obwiezie nas wokół miasta. Wysiądziemy w centrum i udamy się na degustację lokalnych potraw. Oprócz wszechobecnej herbaty spróbujemy m.in. Mote-Hin-Kha, czyli ryżowy makaron z zupą rybną - narodowe danie Birmy. Po degustacji odwiedzimy Chinatown, gdzie obejrzymy jedną ze świątyń. Wieczorem żegnamy się z Rangunem, i Birmą.

20-21 dzień - POWRÓT

Transfer na lotnisko i wspólny powrót do Polski. Pożegnanie z pilotem i z grupą na lotnisku w Warszawie. Zakończenie wyprawy.

Warunki

CENA OBEJMUJE:

  • bilety lotnicze na trasie Warszawa - Rangun - Warszawa
  • bilety lotnicze wewnętrzne na trasach: Rangun - Loikaw, Heho - Mandalay, Bagan - Ngapali - Rangun
  • transfery z/na lotniska w Birmie
  • 16 noclegów w hotelach 3*/4* w pokojach 2-os. z łazienkami (w Ngapali możliwe bungalowy)
  • śniadania w hotelach
  • prywatny transport busem wg programu
  • bilet na statek rejsowy do Bagan z lunchem
  • bilet na pociąg w Rangunie
  • wypożyczenie e-rowerów na dwa dni
  • wycieczki i zwiedzanie wg programu
  • 2-dniowa piesza wycieczka z Kalaw do Inle (z noclegiem w homestayu i wyżywieniem)
  • degustacja lokalnych potraw w Rangunie
  • bilety wstępu do miejsc wymienionych w programie
  • opiekę lokalnego przewodnika
  • opiekę pilota Kiribati Club
  • ubezpieczenie Signal Iduna KL 30000 EUR i NNW 15000 PLN, bagaż podróżny 1000 PLN
  • zestaw podróżnika Kiribati Club:
    • koszulka klubowa

    • worek sportowy

    • etui na bilet

    • karta ubezpieczeniowa

CENA NIE OBEJMUJE:

  • pozostałych środków transportu, biletów wstępu: ok. 90 USD/os

  • wyżywienia (poza śniadaniami): około 15 USD dziennie na osobę

  • obowiązkowej składki na turystyczny fundusz gwarancyjny: 13 PLN/os.

  • atrakcji dla chętnych

  • wizy

ZALICZKA: 1000 pln

Jeśli chcesz wylecieć z innego portu lotniczego w Europie, skontaktuj się z nami!

Zakwaterowanie

Sprawdzone przez nas hotele 3*/4*, pokoje z łazienkami. Na południu często bungalowy. 1 nocleg w klasztorze buddyjskim.

Wyżywienie

Śniadania w hotelach. Poza tym wyżywienie nie jest wliczone w cenę. Każdy przeznaczy na nie kwotę zgodne z jego potrzebami. My mamy swoje ulubione restauracje i bary, do których Was zabierzemy podczas naszej wyprawy.

Transport

Na trasie wyprawy mamy 2 przeloty wewnętrzne oraz jeden przejazd nocnym autobusem. Często też wynajmujemy busy. W miastach jeździmy taksówkami.

Przydatne wyposażenie

  • Saszetka na pieniądze i dokumenty - warto wybrać taką do zawieszenia na szyi, zrobioną z przyjemnego w dotyku materiału (nosimy ją pod koszulą).
  • Dodatkowy portfel - poza głównym miejscem, w którym przechowujemy pieniądze i dokumenty, warto mieć dodatkowy portfel na drobne pieniądze oraz nieważną kartę kredytową, którym się posługujemy na ulicy i którego utrata nie będzie dla nas w żaden sposób bolesna (taka zmyłka dla kieszonkowców).
  • Jedna para wygodnych pełnych butów (letnie trekkingowe lub typu adidasy, ale ważne żeby podeszwa była gruba i antypoślizgowa).
  • Polar lub bluza na chłodniejsze wieczory i cienka kurtka przeciwdeszczowa.
  • Ochrona przed słońcem: Okulary przeciwsłoneczne, czapka (kapelusz) lub chusta, krem z filtrem przeciwsłonecznym.
  • Dobry środek odstraszający komary i inne owady,
  • Polecamy zabranie torby podróżnej na kółkach lub walizki (ewentualnie dużego plecaka) i małego plecaka. W małym plecaku nosimy nasze rzeczy osobiste, takie jak aparat, kamera, kosmetyki, książkę itd. Plecaczek stanowi nasz bagaż podręczny, na miejscu zabieramy go ze sobą na zwiedzanie lub trekking.
  • Pokrowiec na bagaż - nie chodzi o ochronę przed deszczem, choć i ta funkcja ma swoje zalety. Pokrowiec chroni nasz bagaż w czasie transportu, kiedy przerzucany jest w brudnych bagażnikach, ogranicza też w tym czasie dostęp do kieszonek osobom niepożądanym. Również na czas przelotu bagaż jest lepiej zabezpieczony

Informacje zdrowotne

  • Apteczka powinna zawierać: środek odkażający, środki opatrunkowe, opaskę elastyczną, środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, jakiś antybiotyk, tabletki na gardło, leki przeciwbiegunkowe, witaminy, calcium (wapno), żel lub maść przeciwbólowa i przeciwzapalna, coś na oparzenia słoneczne i krem z silnym filtrem, repelent przeciw komarom. Bardzo przydatne są też mokre chusteczki higieniczne (np. do pielęgnacji niemowląt).
  • Nie ma obowiązkowych szczepień; zalecane są: przypomnienie tężca, WZW ("żółtaczka") A i B. Szczepić należy się z odpowiednim wyprzedzeniem.
  • Istnieje zagrożenie zachorowania na malarię. Polecamy przed wyjazdem zasięgnięcie porady lekarza w sprawie szczepień i profilaktyki antymalarycznej. Szczegółowych informacji dobrze zasięgnąć też w Poradni Chorób Tropikalnych (np. w Warszawie w Szpitalu Zakaźnym na ul. Wolskiej 30 lub w Punkcie Szczepień Sanepidu w Waszym mieście).

Dokumenty

  • Obywatele Polski muszą posiadać wizę wjazdową do Birmy (szczegóły w zakładce WIZY).
  • Paszport (powinien być ważny dłużej niż 6 miesięcy).
  • Dla własnego dobra należy zrobić ksera wszystkich ważniejszych dokumentów: paszportu - strony ze zdjęciem i wizami (lub zeskanować i przesłać skany na swojego maila). Kserokopie zawsze należy trzymać w innym miejscu niż oryginały.

Pieniądze

  • Z Polski zabieramy najczęściej dolary amerykańskie, można również wymienić na miejscu Euro. 
  • Gotówkę najlepiej trzymać w specjalnym pasku noszonym na biodrach lub w woreczku zawieszonym na szyi. Pieniądze powinny być w dobrym stanie i w nowych nominałach. 
  • Pieniądze zalecamy trzymać w 2 miejscach. Jedno to podręczny portfel z kwotą na wydatki na poszczególny dzień i drugie - schowane - z resztą pieniędzy.
  • Karty płatnicze są w Birmie mało przydatne. Bankomatów jest niewiele i pobierają wysokie opłaty. Nie wszystkie karty są akceptowane. Jeśli jednak zdecydujecie się wziąć większość pieniędzy na karcie (czego nie zalecamy), to pamiętajcie, że nie możecie polegać na jednej karcie. Najlepiej jest wziąć 2 karty w różnych systemach (Visa, Mastercard) i z 2 różnych banków. Idealnie byłoby, gdyby jedna karta była wypukła.

Internet

Najczęściej dostęp do internetu można uzyskać w miejscach odwiedzanych przez turystów. Najwięcej kafejek z dostępem do internetu jest w Rangun i Mandalay. Często łącza internetowe są bardzo wolne.

Napięcie

Napięcie elektryczne 220 V/ 60 Hz. Gniazdka: europejski standard. Nie ma potrzeby kupowania przejściówek.

WIZY

Birma (Myanmar)

Obywateli polskich obowiązują wizy:

  • Pobytowa turystyczna – Tourist Visa (do 28 dni, nie przewiduje się możliwości przedłużenia takiej wizy).
  • Wizę można uzyskać w przedstawicielstwach dyplomatyczno-konsularnych Myanmaru oraz przez internet.
  • Wizę można uzyskać za pośrednictwem Kiribati Club. Koszt wizy: 420 zł.

Atrakcje dla chętnych:

Przelot balonem

Przelot balonem nad kompleksem Świątyń w Bagan, cena ok. 420 USD/os. Konieczność wcześniejszej rezerwacji przed wyprawą. Prosimy o zgłoszenie.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej KRAINA MNICHÓW Birma pochodzą od biura Kiribati Club, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: AZJA. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu własne. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wyprawy, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.