HERBACIANA KRAINA Sri Lanka

HERBACIANA KRAINA Sri Lanka
Dostępne terminy i ceny:

 • Forma aktywności: Wyprawy
 • Kraje: AZJA
 • Wyżywienie: śniadania, obiadokolacje
 • cena: 6 500 PLN
+ 1290 USD

Klimatyczna trzytygodniowa wyprawa na uroczą Sri Lankę. Spędzisz niezapomniany dzień spacerując po polach herbaty, zobaczysz ruiny średniowiecznych świątyń i dowiesz się, jak wygląda koniec świata (zapewniamy, że jest malowniczy!).

Zasmakujesz w smakowitym lokalnym curry, aromatycznej herbacie i sokach z owoców. Odwiedzisz Weddów - lankijskich "Aborygenów", a także wejdziesz na świętą górę Adam`s Peak.

W programie:

ANURADHAPURA - ruiny historycznej stolicy królestwa synegalskiego

PARK NARODOWY MINNERIYA - gdzie żyje ok.250 dzikich słoni

POLONNARUWA - ruiny historycznej stolicy królestwa synegalskiego

DAMBULLA - Złota Świątynia jaskiniowa z pięknymi freskami

SIGIRIYA - słynna Lwia Skała

KANDY - Świątynia Zęba Buddy

PLANTACJE HERBATY - spacer po zielonej plantacji w Nuwara Eliya

KONIEC ŚWIATA - trekking na znany punkt widokowy

ADAM'S PEAK - trekking na Świętą Górę

PARK NARODOWY YALA - jeep safari

HIKKADUWA - odpoczynek nad Oceanem Indyjskim

HERBACIANA KRAINA Sri Lanka

1 dzień - Przelot na Sri Lankę
Spotykamy się z pilotem wyprawy na lotnisku w Warszawie. Wylot.

2 dzień - COLOMBO - ANURADHAPURA
Zaczniemy od krótkiego zwiedzania Colombo, skupiając się na wybornej kuchni Sri Lanki. Potem wybierzemy się w dalszą podróż do Anuradhapury - jednej z historycznych stolic królestwa syngaleskiego.

3 dzień - ANURADHAPURA i park narodowy Minneriya
Rankiem będziemy poznawać zabytki Anuradhapury. Zatrzymamy się m.in. przy świętym drzewie Bodhi, klasztorze Abhayagiri oraz dagobach Jetavanarama i Ruvanvelisaya. Anurathapura to jeden z wielu obiektów na Sri Lance wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego Ludzkości UNESCO. Następnie udamy się do parku narodowego Minneriya, gdzie żyje ok.250 dzikich słoni i wiele innych gatunków zwierząt. Po wycieczce pojedziemy w kierunku Sigiriyi na nocleg.

4 dzień - POLONNARUWA - DAMBULLA
Dziś rowerami przemierzymy ruiny Polonnaruwy , średniowiecznej stolicy syngaleskiej. Znajduje się ona na liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego Ludzkości UNESCO. Po południu wycieczka rowerowa w Habaranie. Następnie pojedziemy do Dambulli, do buddyjskiej Złotej Świątyni Jaskiniowej. W Dambulii pomedytujemy podziwiając tchnące spokojem posągi Buddy i freski na sufitach schronisk skalnych (o rekordowej powierzchni 2000 metrów kwadratowych). Na noc wracamy do Sigiriyi. Chętni będą mogli zrelaksować ciało poddając się ajurwedyjskiemu masażowi (około 20 USD). Wycieczka rowerowa tego dnia nie jest obowiązkowa, dla osób rezygnujących z przejazdu rowerem zapewniony transport samochodem lub tuktukiem.

5 dzień - SIGIRIYA, NALANDA GEDIGE, MATALE
Wcześnie rano wchodzimy na Sigiriyę - Lwią Skałę, gdzie w V wieku n.e. założył fortecę król Kassyapa. Wspinając się 200 metrów po schodach na tę tajemniczą skałę wyrastającą zaskakująco z otaczającej równiny, obejrzymy przepiękne freski przedstawiające postaci kobiece. Przy zejściu zobaczymy pozostałości po ogrodach pałacowych i jaskinie, w których, u stóp fortecy, żyli mnisi. Powrót do hotelu i przed południem wyjazd w stronę Kandy. Na trasie odwiedzimy Nalanda Gedige - jedyne sanktuarium na Sri Lance z erotycznymi rzeźbami oraz jeden z ogrodów przypraw w okolicy Matale, gdzie będziemy dociekać jak rośnie pieprz i wanilia oraz z czego składa się lankijskie curry. Na koniec obejrzymy kolorową świątynię hinduistyczną w Matale. Przejazd na nocleg do Kandy.

6 dzień - KANDY, ŚWIĄTYNIA ZĘBA BUDDY, MUZEUM HISTORYCZNE
Dzień zaczniemy od wizyty w Świątyni Zęba Buddy, gdzie weźmiemy udział w ceremonii ofiarnej ku czci tej cennej relikwii. Zanurzymy się w barwny zgiełk miasta i poszukamy ciekawych wyrobów rzemiosła. Popołudniu wybierzemy się na spacer po ogrodzie botanicznym Peradeniya, uważany za najpiękniejszy w południowo-wschodniej Azji. Wieczorem udamy się na pokaz tradycyjnych kandyjskich tańców. Przenocujemy w Kandy.

7 dzień - PLANTACJA HERBATY, NUWARA ELIYA
Rano przejazd do Nuwara Eliya - najwyżej położonego miasta Sri Lanki (1889 m n.p.m), które ze względu na rześki klimat i kolonialną architekturę nazwano Małą Anglią. Zwiedzimy jedną z fabryk słynnej cejlońskiej herbaty w okolicy i zobaczymy, jakie tanie sportowe ubrania sprzedają na lokalnym bazarze.

8 dzień - MARSZ NA KONIEC ŚWIATA
Przed świtem wyruszymy na Koniec Świata… nie wierzysz? Znajduje się on w parku narodowym Równiny Hortona - Horton Plains. Krajobraz tego płaskowyżu, położonego na wysokości od 2100 do 2300 m n.p.m., jest naprawdę wyjątkowy: porastają go głównie ostre górskie trawy, rododendrony i fragmenty chmurowego lasu, a urozmaicają strumienie oraz wodospady. W 2010 roku został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Tutaj o 6.00 rano zaczniemy 4-godzinny trekking. Zrobimy pętlę po parku, docierając do Wodospadów Bakera i staniemy na Końcu Świata, czyli na szczycie 900 metrowego skalnego urwiska, z którego przy dobrej pogodzie można zobaczyć południowe wybrzeże Sri Lanki. Po zakończeniu marszu przejedziemy do Nuwara Ellya skad dalej ruszymy do Elli. Uroczej wioski porównywanej do tropikalnego ogrodu. Obejrzymy pobliski wodospad Rawana Ella, a potem odpoczniemy i przenocujemy w tym uroczym zakątku. Chętni mogą się oddać relaksowi podczas ajurwedyjskiego masażu.

9 dzień - TREKKING PO PLANTACJACH HERBATY, ELLA
Dziś czeka nas fantastyczny trekking wśród malowniczych plantacji herbaty. Rano pojedziemy do Haputale i dalej do Dambatenne, gdzie rozpoczniemy naszą wycieczkę. Dojdziemy do punktu widokowego Lipton`s Seat, następnie przejście przez pola herbaciane i piknik po drodze. Na nocleg wracamy do Elli.

10 dzień - KOLEJĄ PRZEZ GÓRY, ADAM`s PEAK (2243 m n.p.m.)
Rano wyruszymy pociągiem do Hatton i pokonamy najwyżej położony i najbardziej malowniczy odcinek linii kolejowej na Sri Lance. Żelazna droga wije się wśród gór i plantacji herbaty. Z Hatton udamy się busem do Dalhousie, wioski u podnóża Adam`s Peak, świętej góry dla lankijskich wyznawców wszystkich czterech religii obecnych na wyspie. Szczyt nosi także nazwę Sri Pada (Czcigodna Stopa), gdyż znajduje się tam ślad, który buddyści uważają za odcisk stopy Buddy, hinduiści - Sziwy, muzułmanie – prarodzica Adama, a chrześcijanie – Świętego Tomasza. Trafimy tu podczas sezonu pielgrzymkowego, kiedy senna wioska zamienia się w jarmark. Najpierw zapoznamy się z okolicą i odpoczniemy, a w nocy wyruszymy na górę oświetloną drogą wśród lokalnych pątników. Przystając na straganach na herbatkę i słodycze, pokonamy około 3 i pół godzinne podejście po kamiennych schodach i zaczekamy na wschód słońca, któremu towarzyszy mistyczna ceremonia w ofiarnej kapliczce na szczycie.

11 dzień - ADAM`s PEAK
Świt zastaje nas na szczycie Adam`s Peak. Obserwujemy, jak słońce tęczowo rozświetla niebo. Do uszu wdziera się dźwięk piskliwych trąbek, w które dmą mnisi ogłaszający rozpoczęcie ceremonii dla uhonorowania śladu Buddy. Wkrótce na chmurach zarysuje się cień prawie idealnie piramidalnej sylwetki szczytu. Nacieszywszy się widokami, zaczniemy zejście w dół, które zajmie nam około 3 godzin. Zasiadamy do wczesnego obiadu. Przejazd do Kithulgala nad rzeką Kelani. Nocleg.

12 dzień - RAFTING ,PLANTACJE HERBATY, TISSAMAHARAMA
Chętni mogą wyruszyć na rafting oraz canyoning po rzece Kelani (35 USD). Ci, którzy nie mają na to ochoty, mogą skorzystać z masaży ajurwedyjskich i odpocząć w spokojnym otoczeniu nad rzeką.
 Następnie długi przejazd do Tissamaharamy, w pobliże Parku Narodowego Yala West. Zatrzymamy się na fotografie i obiad w atrakcyjnych widokowo miejscach. Przenocujemy w Tissamaharamie.

13 dzień - JEEP SAFARI W YALA
O świcie udamy się na poranne jeep safari po parku narodowym Yala West – Ruhunu, najciekawszym pod względem fauny na całej Sri Lance. Będziemy wypatrywać słoni, lampartów, dzikich bawołów, małp, jeleni, krokodyli, dzików i wargaczy – ssaków z rodziny niedźwiedziowatych. Wielka przyjemność czeka także na miłośników ptaków – w parku Yala West zaobserwowano 142 gatunki. Przed południem zakończymy foto safari i powrócimy do Tissamaharamy. Możliwość wyjazdu na obiad nad ocean. Nocleg w Tissamaharama.

14 dzień - DENIYAYA
Rano przejazd na północ do Deniyaya, uroczej wioski otoczona plantacjami herbaty. Leży ona u wrót Sinharaja Rainforest, czyli jedynej dżungli na Sri Lance, w której zachowała się pierwotna roślinność. Zrelaksujemy się w otoczeniu przyrody i przenocujemy w Deniyaya.

15 dzień - DŻUNGLA - LAS DESZCZOWY SINHARAJA
Rano wraz z miejscowym przewodnikiem wyruszymy na wycieczkę po rezerwacie biosfery Sinharaja, który w 1988 roku został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Chociaż rezerwat jest niewielki – ze wschodu na zachód ma rozpiętość 21 km, a z południa na północ zaledwie 7 km, jest prawdziwym skarbem ze względu występowanie wielu endemicznych gatunków drzew, gadów, ptaków, ssaków oraz insektów. Chodzimy po wyznaczonych szlakach, które są wygodnymi, szerokimi ścieżkami. Nocleg w Deniyaya.

16 dzień - GALLE, PLAŻA W HIKKADUWIE
Przejazd do Hikkaduwy nad Ocean Indyjski.. Na trasie odwiedzimy Galle, gdzie obejrzymy XVII wieczny holenderski fort i latarnię morską. Zabudowania fortu zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Następnie udamy się do Hikkaduwy. Czas na odpoczynek po podróży i nacieszenie się słońcem oraz wodą. Relaks na plaży. Nocujemy w Hikkaduwie.

17 dzień - CYNAMONOWE WYSEPKI, ŻÓŁWIE, MOONSTONE
Przed południem dla chętnych rejs po rzece Maadu, który potrwa około 3 i pół godziny (dodatkowo 15 USD). Popłyniemy łodzią wśród lasów namorzynowych, przystając na wysepkach – na jednej z nich uprawia się cynamon, na drugiej stoi mały buddyjski klasztor, gdzie można zobaczyć, jak żyją mnisi. Możliwość odwiedzin kopalni kamieni księżycowych (moonstone) w Meetiyagodzie. Te kamienie półszlachetne występują w dwóch barwach – mlecznobiałej i niebieskawej, z czego drugi kolor występuje tylko na Sri Lance. Będzie możliwość zakupu jubilerskiej pamiątki.

18 dzień - REJS, OGLĄDANE WIELORYBÓW I DELFINÓW
Wcześnie rano chętni mogą wyruszyć na rejs po Oceanie Indyjskim, aby wypatrywać wielkich morskich ssaków (dodatkowo 120 USD). Od grudnia do kwietnia u południowego wybrzeża Sri Lanki można zaobserwować walenie: płetwala błękitnego, kaszalota oraz delfina długoszczękiego. Inna opcja dla chętnych to odwiedziny w wylęgarni żółwi w pobliskiej Kosgodzie. Po południu będziemy kontynuować plażowanie w Hikkaduwie, gdzie przenocujemy.

19 dzień - RELAKS NAD OCEANEM
Odpoczynek na plaży w Hikkaduwie. Spragnieni ruchu mogą spróbować tego, z czego słynie ta plaża i wziąć lekcję surfingu (ok. 25 USD) lub, jeśli już umieją surfować, po prostu wypożyczyć deskę. Można się też wybrać na snorkeling (ok. 15 USD), nurkowanie na rafie (ok. 35 USD) lub na wraku (ok. 170 USD). Nocleg w Hikkaduwie.

20-21 dzień - Powrót
Pożegnanie ze Sri Lanką. Wyjeżdżamy z Kandy na lotnisko w Colombo – Katunayake i wylatujemy z wyspy. Na lotnisku w Warszawie żegnamy się z pilotem. Zakończenie wyprawy.

WIELKOŚĆ GRUPY: 6-12 OSÓB

CENA OBEJMUJE:

 • bilety lotnicze na trasie Warszawa - Colombo - Warszawa
 • wynajęcie mini-busa na całej trasie
 • paliwo
 • opiekę lokalnego przewodnika/kierowcy
 • ubezpieczenie Signal Iduna KL 30000 EUR i NNW 15000 PLN, bagaż podróżny 1000 PLN
 • opiekę pilota Kiribati Club
 • 18 noclegów w hotelach - pokoje 2-osobowe z łazienkami
 • wyżywienie - śniadania i obiadokolacje

CENA NIE OBEJMUJE:

 • wizy, biletów wstępu do miejsc wymienionych w programie, wypożyczenia rowerów, napiwków dla kierowcy i lokalnych przewodników, pozostałych przejazdów - ok. 400 USD
 • pozostałych posiłków
 • atrakcji dla chętnych:

Rejs - oglądanie wielorybów i delfinów

Koszt około 120 USD.

Masaż ajurwedyjski - Masaż całego ciała

Koszt około 25 USD.

Snorkeling/ nurkowanie w Hikkaduwie

Snorkeling około 15 USD.
Nurkowanie około 25 USD.
Nurkowanie na wraku około 170 USD.

Rejs rzeką Maadu

Koszt około 15 USD.

Rafting

Spływ rwącą rzeką w pontonach. Koszt około 45 USD.


ZAKWATEROWANIE

Sprawdzone przez nas hotele 3*, pokoje dwuosobowe z łazienkami i klimatyzacją.

TRANSPORT

Podróżujemy wynajętym busem przez cały okres trwania wyprawy. Dla dodania odrobiny kolorytu, pokonujemy też krótki odcinek lokalnym pociągiem 3 klasy na bardzo malowniczym odcinku linii kolejowej biegnącej wśród plantacji herbaty (Pattipola-Haputale). Podczas pobytu w Kandy lub Nuwara Eliya dla większej wygody możemy skorzystać z miejscowych taksówek- tuk-tuków.

Booking.com

HERBACIANA KRAINA Sri Lanka to wyprawa organizowana przez biuro podróży Kiribati Club. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: AZJA. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania, obiadokolacje. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wyprawy, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.