Alpy Wschodnie - Triglav, Grossglockner, Dachstein

Alpy Wschodnie - Triglav, Grossglockner, Dachstein

Alpy Wschodnie. Triglav, Grossglockner, Dachstein

Alpy Wschodnie to ogromny obszar, który ciągnie się przez terytorium kilku państw, od włosko - szwajcarskiej przełęczy Simplon aż po masyw Pohorje w Słowenii. Obejmuje wiele grup górskich o bardzo zróżnicowanej budowie geologicznej, odmiennym krajobrazie i specyficznej kulturze regionów. W owej różnorodności i skomplikowanym nazewnictwie turysta może się pogubić, dlatego zachęcam, aby zapoznać się z informacjami na temat poszczególnych miejsc.

W swojej ofercie proponujemy swoisty "alpejski ekspress" przez trzy podgrupy Alp Wschodnich:

1. Północne Alpy Wapienne - Dachstein w Alpach Salzburskich
2. Alpy Centralne - Grossglockner w Wysokich Taurach
3. Południowe Alpy Wapienne - Triglav w Alpach Julijskich

Zgodnie z naszą ideą trekkingu dla każdego, program jest tak pomyślany, aby ludzie o bardzo różnorodnych zainteresowaniach i potrzebach mogli odnaleźć kawałek miejsca dla siebie.

Zatem zapraszamy osoby zainteresowane trekkingiem po trasach turystycznych, nie wymagających żadnego sprzętu specjalistycznego oraz tych, których kuszą lodowce, ferraty i pragnienie wysokogórskich wrażeń. Grupy prowadzone są równolegle: gdy jedni zmagają się z wysokością i lodowcem, inni pomykają po alpejskich dolinach.

Atuty:

 • 3 najważniejsze ośrodki alpejskie pod Triglavem, w rejonie Grossglockner i wpisanym na listę UNESCO rejonie Dachstein
 • atmosfera słoweńskich i austriackich schronisk alpejskich ( 2 noclegi)
 • możliwość wejścia na trzy spektakularne szczyty alpejskie podczas jednego trekkingu
 • brak lub krótkie dojazdy na początki tras turystycznych
 • ogromna róznorodność krajobrazowa, przyrodnicza i kulturowa odwiedzanych miejsc,
 • kolejki na słynne lodowce: Pasterz i Dachstein oraz niezwykły, wiszący most
 • zwiedzanie niezwykłego, najpiękniej w Austrii połozonego miasteczka Hallstatt oraz najstarszych na świecie kopalń soli
 • kuchnia Słowenii i Austrii - Karyntii i Styrii

Trudności:

Trasy turystyczne: trasy łatwe pod względem technicznym, warianty długie wymagają dobrej kondycji fizycznej.

Tura wysokogórska: trasy poprowadzone są w terenie skalnym i lodowcowym, wymagają bardzo dobrej kondycji fizycznej oraz bardzo dobrego stanu zdrowia.

Zalecamy zapoznać się z trudnościami podczas wejść na poszczególne szczyty.

Schroniska:

Są codziennie, na każdej trasie.

Przewodnicy: 

UIMLA na trasach turystycznych, przewodnicy IVBV na Triglav, Grossglockner, Dachstein.

Mapy i literatura:

 1. Kompass: Dachstein 1:50 000
 2. Kompass: Grossglockner 1:50 000
 3. Kompass: Triglav
 4. Jacek Płonczyński: Alpy Julijskie
 5. Babicz: Alpejskie Trzytysieczniki

1 dzień: Wyjazd z kraju. Kraków - Alpy julijskie

Wyjazd z kraju we wczesnych godzinach porannych: Kraków, ul. Bosacka RDW, górna płyta dworca, 05.00 Katowice, ul. Kopernika, przystanek przy Placu Andrzeja, 06.00 Tychy, Parking przy TESCO, ul. Towarowa, 06.20 Pszczyna, przystanek obok supermarketu Kaufland, ul. Broniewskiego, 06.40 Czechowice – Dziedzice, stacja paliw LUKOIL, ul. Węglowa, 06.55 Bielsko – Biała, dolna płyta dworca autobusowego, ul. Warszawska, 07.10 Żywiec, parking przy TESCO, Al. Legionów, 07.45 . Przejazd przez Słowację i Austrię w Alpy Julijskie. Zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja i nocleg.

2 dzień: Rudna Dolina (1345 m n.p.m.) - Vodnikov Dom (1817 m n.p.m.) - Triglavski Dom na Kredarici (2515 m n.p.m.)

Śniadanie. Tura wysokogórska: Przejazd na początek szlaku do miejscowości Gorje Pokljuka. Przejście do schroniska Vodnikov Dom i dalej do schroniska Triglavski Dom na Kredarici. Czas przejścia, ok. 7 godz. Suma podejść, ok. 1400 m Obiadokolacja i nocleg w schronisku. 
Grupa turystyczna: Wycieczka z Pokljuki do schroniska Vodnikov Dom i dalej do schroniska Dom Planika. Powrót do Pokljuki. Obiadokolacja i nocleg w hotelu. Czas przejścia ok. 8 godz. Suma podejść ok. 1150 m

3 dzień: Triglav (2864 m n.p.m.) i Slemenova spica (1909 m n.p.m.) pod szczytem Jalovec (2645 m n.p.m.)

Śniadanie. Tura wysokogórska: Wejście przez Mały Triglav (2725 m n.p.m) na Triglav (2864 m n.p.m.). Zejście do Domu na Kredarici. Odpoczynek i powrót do przysiółka Pokljuka (1345 m n.p.m.). Suma podejść ok. 350 m. , zejście ok. 1500 m. Czas przejścia ok. 6 godz. Spotkanie z Grupą Turystyczną. Przejazd do hotelu, obiadokolacja i nocleg. 
Grupa Turystyczna: Przejazd do Kranskiej Gory. Wjazd w dolinę Pisnica, do schroniska Mihov Dom (1085 m n.p.m.). Wejście na przełęcz Vratica (1807 m n.p.m.) i dalej na szczyt Slemenova spica (1909 m n.p.m.). Zejście do schroniska Dom v Tamarju (1108 m n.p.m.) szlakiem przez kanion Crna voda. Ze schroniska Dom v Tamarju zejście Doliną Tamar Planica, pod skocznię mamucią w Planicy (ok. 900 m n.p.m). Czas przejścia: ok. 8 godz. Suma podejść ok. 800 m. Przejazd do miejsca zakwaterowania. Obiadokolacja i nocleg.

4 dzień: Wysokie Taury. Kals am Grossglockner – Stüdlhütte (2802 m n.p.m.) - Kals

Śniadanie. Przejazd w WysokieTaury, w rejon Kals i Parku Narodowego Grossglockner. Przejazd panoramiczną drogą Kalser-Glocknerstrase (komunikacja lokalna) do Lucknerhaus (ok. 1918 m n.p.m.). Przejście doliną Ködnitztal do Lucknerhütte i dalej do położonego pod Grossglockner schroniska Stüdlhütte (2802 m n.p.m.). 
Grupa turystyczna: Zejście do Kals am Grossglockner (Tauerwirt, 1489 m n.p.m.) Czas przejścia: ok. 7,5 godz. Suma podejść, ok. 1000 m Przejazd do hotelu, obiadokolacja i nocleg. 
Grupa wysokogórska: Pobranie sprzętu w Stüdlhütte, wejście do schroniska Erzherzog-Johann-Hütte (3454 m n.p.m.). Z Studlhutte do Erzherzog-Johann-Hutte (3454 m n.p.m.) pokonujemy ok. 650 m podejścia. W sumie tego dnia pokonujemy ok. 1600 m podejścia. Trudności: Powyżej Studlhutte musimy pokonać lodowiec, w którym są szczeliny. Najtrudniejszy fragment: przejście szczeliny brzeżnej lodowca Ködnitzkees i wejście na skalną ostrogę, ubezpieczoną żelaznymi poręczówkami. Trzymając się poręczówek, wchodzimy na Adlersruhe (3454 m n.p.m.) i do schroniska Erzherzog-Johann. Obiadokolacja i nocleg w schronisku.

5 dzień: Wysokie Taury. Grossglockner (3798 m n.p.m.) i Glorer Hütte (2642 m n.p.m.)

Śniadanie. Tura wysokogórska: Wejście na najwyższy szczyt Austrii Grossglockner (3798 m n.p.m.). Zejście przez Stüdlhütte do Kals. Opis trudności: Podejście skalnym grzbietem do ośnieżonego (czasami oblodzonego) zbocza Glocknerleitl. Pokonujemy zbocze i skalną ściankę z hakami. Wchodzimy na skalne ramię, którym wspinamy się dalej na grań szczytową Kleinglockner (3770 m n.p.m.). Ramię ubezpieczone jest żelaznymi prętami. Przed wierzchołkiem Kleinglocknera musimy pokonać dwie szczerby grani szczytowej (miejsce eksponowane i niebezpieczne). Z wierzchołka stromo w dół (żelazna poręczówka) schodzimy na eksponowaną przełęcz Obere Glocknerscharte (3766 m n.p.m.). Od przełęczy wspinamy się stromo (droga dwójkowa) na szczyt. Suma podejść ok. 350 m. Zejście ok. 2000 m. Przejazd do miejsca zakwaterowania, obiadokolacja i nocleg. 
Grupa trekkingowa: Przejazd z Kals drogą Kalser-Glocknerstrase (komunikacja lokalna) do Lucknerhaus (ok. 1918 m n.p.m.). Wejście do Glorer Hütte (2642 m n.p.m.). Przejście fragmentem Glockner-Runde na Peischlachtörl (2484 m n.p.m.). Zejście do Lucknerhaus. Czas przejścia, ok. 5 godz. Suma podejść, ok. 800 m. Przejazd do miejsca zakwaterowania, obiadokolacja i nocleg.

6 dzień: Wysokie Taury - Alpy Salzburskie. Franz-Josef-Haus (2369 m n.p.m.) – Elschbergl (2664 m n.p.m.) - Grossglockner Hochalpenstrasse

Śniadanie. Przejazd przez Hailigenblut. Wjazd do Franz-Josef-Haus, wejście na punkt panoramiczny z widokiem na zachodnią ścianę Grossglockner oraz Lodowiec Pasterze. Zjazd kolejką do lodowca, zejście nad Sandersee. Dla chętnych wycieczka piesza do Elschbergl i powrót do Franz-Josef-Haus. 
Kontynuacja przejazdu Hochalpenstrasse w Alpy Salzburskie, w rejon Dachstein. Zakwaterowanie, obiadokolacja i nocleg.

7 dzień: Alpy Salsburskie. Dachstein Gletscher – Dachstein (2995 m n.p.m.)

Śniadanie. Przejazd do Ramsau am Dachstein. Wjazd kolejką w rejon lodowca Dachstein ( 2700 m n.p.m.) 
Tura wysokogórska: Wejście na Dachstein (2995 m n.p.m.) Zejście tą samą trasą i zjazd w rejon Ramsau. Suma podejścia i zejścia ok. 300 m. 
Grupa turystyczna: Wjazd kolejką w rejon Dachstein Gletscher. Spacer „podniebnym mostem” Powrót do Ramsau am Dachstein. Przejazd do miejsca zakwaterowania, obiadokolacja i nocleg.

8 dzień: Alpy Salzburskie. Hallstatt – centrum legendarnej krainy soli, miasto wpisane na listę UNESCO

Śniadanie. Przejazd do Hallstatt – zabytkowego miasteczka, wpisanego na listę UNESCO. Zwiedzanie starego centrum: zabytkowy rynek z zabudową z XIV wieku, Kościół p. w. Wniebowzięcia Matki Bożej, Kaplica św. Michała Archanioła i stary cmentarz. Dla chętnych: rejs statkiem po jeziorze i/lub zwiedzanie najstarszej na świecie kopalni soli. 
Wyjazd do kraju w godzinach wieczornych. Nocny przejazd do kraju.

9 dzień: Przyjazd do kraju

Kontynuacja podrózy przez Austrię i Słowację. Przyjazd do kraju w godzinach przedpołudniowych.

Cena zawiera:

Przejazd autokarem lub busem, 7 noclegów w hotelach lub schroniskach, 7 śniadań, 7 obiadokolacji, przewodnik UIMLA, ubezpieczenie.

Osoby, które wchodzą na Triglav, Grossglockner i Dachstein w cenie mają potrzebny sprzęt (uprząż, raki, czekan).

Cena nie zawiera:

*biletów na kolejki górskie (ok. 38 euro) - dotyczy wszystkich uczestników

*opłaty za przewodników IVBV - dotyczy tury wysokogórskiej:

 1. Wejście na Triglav - 70 EUEO
 2. Wejście na Grossglockner - 240 EURO - usługa 2 dni
 3. Wejście na Dachstein - 80 EURO

Przewodnicy, w ramach ceny, wypożyczają potrzebny sprzęt.
Posiadanie własnego sprzętu nie powoduje zniżki.

Noclegi i wyżywienie:

W hotelach proponujemy pokoje 2-osobowe z łazienkami. W przypadku osób podróżujących w pojedynkę, zakwaterowanie może być w pokoju 2 lub 3-osobowym (jeżeli ilość osób tej samej płci jest nieparzysta).

W hotelach jest możliwość korzystania z pokoju 1-osobowego, za dopłatą, po uprzednim potwierdzeniu przez dany hotel dostępności takiego pokoju. Potrzebę zarezerwowania pokoju 1-osobowego prosimy zgłaszać do biura.

Noclegi w schroniskach są w salach wieloosobowych, łóżka piętrowe, może być ograniczony dostęp do wody.

Schroniska mają koce lub kołdry, ale należy posiadać własną maretiałową wkładkę do śpiwora typu bed linen.

Wyżywienie obejmuje śniadania i obiadokolacje. Posiłki są  obfite i urozmaicone.

Prowiant na trasę uczestnicy zapewniają sobie we własnym zakresie.

Sprzęt:

Grupa turystyczna: Brak sprzętu specjalistycznego.

Należy mieć plecak (orientacyjnie ok. 10 – 20 l.), dobre buty, czołówkę, odzież zabezpieczającą przed wiatrem, deszczem, słońcem, okulary przeciwsłoneczne.

Tura wysokogórska: wymagane są raki, czekan, kijki i uprząż oraz inne wyposażenie, niezbędne na lodowcach i w schroniskach wysokogórskich.

Apteczka: 

Każdy uczestnik trekkingu w górach powinien posiadać mała, podręczną apteczkę. Zalecamy, aby zabrać plastry na otarcia naskórka i pęcherze, środki opatrunkowe (bandaż elastyczny, wyjałowiona gaza), leki, które uczestnik zażywa na co dzień – zalecone przez lekarza i inne specyfiki, z których korzysta i wie, że są bezpieczne.

Alpy Wschodnie - Triglav, Grossglockner, Dachstein to wyprawa organizowana przez biuro podróży Apter. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Słowenia, Austria. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania i obiadokolacje. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wspinaczka, Trekking, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.