Alpy Wschodnie i Centralne - Alpy Oetztalskie

Alpy Wschodnie i Centralne - Alpy Oetztalskie
  • Forma aktywności: Trekking
  • Kraje: Austria
  • Wyżywienie: śniadania i obiadokolacje

Alpy Wschodnie i Centralne - Alpy Oetztalskie

Alpy Oetztalskie stanowią cząść Alp Retyckich, leżą w Tyrolu, na pograniczu Austrii i Włoch. To jeden z wielu atrakcyjnych areałów alpejskich, który stał się słynny w 1991 roku, dzięki odkryciu na wysokości 3210 m n.p.m. zmumifikowanego ciała człowieka sprzed ok. 3300 lat p.n.e. , tzw. "Oetzi" – "człowieka z Similaun".

Turystom góry te znane były już w II poł. XIX wieku. Słyną z pięknych tras turystycznych, poprowadzonych w scenerii rozległych masywów, wśród których dominuje Wildspitze (3768 m n.p.m.) zwany "Dachem Tyrolu" i jednocześnie drugi po Grossglockner ( 3798 m. n.p.m.) szczyt Austrii. Gęsta sieć schronisk i wiele kolejek czynią życie na szlakach wygodniejszym i umożliwiają łatwy dostęp do wyższych partii gór. 

Atuty:

  • bliska odległość – z Krakowa ok. 950 km, podróż nie jest bardzo uciążliwa
  • noclegi w jednym hotelu/pensjonacie – nie trzeba się wykwaterowywać
  • świetna, tyrolska kuchnia, stylem gotowania zbliżona nieco do polskiej
  • do wyboru trasy: łatwe i trudne
  • wielość schronisk i kolejek górskich

Trudności:

Warianty długie wymagają dobrej kondycji fizycznej, trasy łatwe pod względem technicznym.

Schroniska:

Są każdego dnia na trasie.

Przewodnicy: 

UIMLA

Mapy i literatura:

  1. Kompass: Ötztaler Alpen, Ötztal, Pitztal, 1: 50 000

1 dzień: Wyjazd z kraju - przejazd do Austrii, Dolina Oetztal

Wyjazd z kraju we wczesnych godzinach porannych, zgodnie z rozkładem jazdy. Kraków, ul. Bosacka RDW, górna płyta dworca, 05.00 Katowice, ul. Kopernika, przystanek przy Placu Andrzeja, 06.00 Tychy, Parking przy TESCO, ul. Towarowa, 06.20 Pszczyna, przystanek obok supermarketu Kaufland, ul. Broniewskiego, 06.40 Czechowice – Dziedzice, stacja paliw LUKOIL, ul. Węglowa, 06.55 Bielsko – Biała, dolna płyta dworca autobusowego, ul. Warszawska, 07.10 Żywiec, parking przy TESCO, Al. Legionów, 07.45 
Przejazd przez Słowację do Austrii. Przejazd przez Wiedeń, Linz, Salsburg do Innsbrucka. Przyjazd do Doliny Oetztal w godzinach wieczornych. Zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja i odpoczynek po podróży. W hotelu przewodnik omówi trasy i trudnosci na następny dzień.

2 dzień: Dolina Obergurgl

Śniadanie. Dojazd  do miejscowości Obergurgl (1927 m n.p.m.) w dolinie Gurglertal. Przejście do schroniska Langtalereck (2430 m n.p.m.). Przejście łatwą, ubezpieczoną ferratą, do schroniska Ramolhaus. Trasa prowadzi przez most, nad wąwozem rzeki Gurgler Ache (Piccard Brücke, długość 142 m.). Zejście drogą Ramolweg do Obergurgl. Czas przejścia 8 godz. Suma podejścia 1000 m. 
Wariant krótki: Z Obergurgl przejście zboczami Zirmkogel, pętlą Archäologischr Rundwanderberg. Czas przejścia 5 godz. Podejście 600 m. 
Powrót na obiadokolacje i nocleg.

3 dzień: Dolina Niedertal

Śniadanie. Dojazd do miejscowości Vent (1895m.n.p.m.) w dolinie Niedertal. Przejście doliną do schroniska Martin Busch Hutte (2501m.n.p.m.). Odpoczynek w schronisku. Grupa, która wybrała wariant krótki, kończy tutaj podchodzenie. Pozostali powędrują dalej na przełęcz Niederjoch do schroniska Similaun (3019m.n.p.m.). Dojście do miejsca znalezienia "Otzi - człowieka lodu" z epoki miedzi, sprzed ponad 5000. Zejście tą samą drogą. Czas przejścia ok. 8 godz. Suma podejść ok.1200m. 
Wariant krótki: Z Vent przejście do schroniska Martin Busch Hutte. Czas przejścia ok. 5 godz.. Suma podejść 600m 
Powrót do hotelu na obiadokolację i nocleg.

4 dzień: Dolina Rotmoostal

Śniadanie. Dojazd do Obergurgl. Przejście doliną Gaisbergtal do doliny Rotmoostal. Zejście do schroniska Schönweishütte (2270 m n.p.m.). Zejście do Obergurgl. 
Czas przejścia 6 godz Suma podejść 700 m. Trasa dla wszystkich.

5 dzień: Dolina Ventertal

Śniadanie. Dojazd do miejscowości Vent (1895m.n.p.m.) w dolinie Ventertal. Wyjazd kolejką krzesełkową na halę Stableinalm (2356 m.n.p.m.). Podejście do schroniska Breslauerhutte (2844m.n.p.m.). Dalej drogą Seufertweg do schroniska Vernagt (2755 m.n.p.m.) i doliną Rofental do Vent. Czas przejścia ok. 8 godz. Suma podejść ok.800m. 
Wariant krótki: Wyjazd kolejką krzesełkową i dojście do schroniska Breslauerhutte . Zejście do Rofen. Czas przejścia 5 godz. Suma podejść 600 m. 
Powrót do hotelu, obiadokolacja i nocleg.

6 dzień: Dolina Pitztal i Wildspitze (3768 m n.p.m.)

Śniadanie. Dojazd do miejscowości Mandafren w Dolinie Pitztal. Wjazd kolejką do jeziora Rifflsee (2232 m n.p.m.). Przejście szlakiem Fuldauer Hohenweg do schroniska Taschach (2432 m n.p.m.). Zejście Doliną Taschach. Czas przejścia ok. 8 godz. Suma podejść ok. 500 m. Trasa dla wszystkich. 

Wariant wysokogórski: Wejście na Wildspitze (3768 m n.p.m.) - najwyższy szczyt Alp Oetztalskich i drugi co do wysokości szczyt Alp Austriackich. Trasa trudna, z wejściem na lodowiec, wymaga użycia raków i asekuracji.

7 dzień: Dzień powrotu do kraju

Śniadanie. Wykwaterowanie z hotelu. 
Krótka wycieczka w okolicy miejsca zakwaterowania lub przejazd do Insbrucka, zwiedzanie miasta i czas wolny ok. 4 godz. 
Nocny przejazd do kraju przez Austrię i Słowację.

8 dzień: Przyjazd do kraju

Przyjazd do kraju w godzinach porannych. 

Uwaga!

Uprzejmie informujemy, że w dniach, w których są wycieczki górskie, zgodnie z zasadami bezpieczeństwa oraz szeroko pojętej ludzkiej życzliwości, turyści, którzy w danym dniu kończą trasę jako pierwsi, oczekują na najsłabszych i na tych, którzy chodzą wolniej! 

Zastrzegamy sobie prawo do zmiany trasy, jeżeli wymagają tego warunki atmosferyczne, bezpieczeństwo grupy lub zarządzenia lokalnych władz. Decyzję taką podejmuje przewodnik.

Cena zawiera:

przejazd busem ( klimatyzacja), pilot, przewodnik UIMLA w górach, zakwaterowanie w hotelu**, 6 noclegów - pokoje 2,3 - os. z łazienkami, 6 śniadań, 6 obiadokolacji, ubezpieczenie KL i NNW

Cena nie zawiera:

kolejek górskich, wstępów i wydatków osobistych, wejścia na Wildspitze

Uwagi:

Podczas tej imprezy, osoby zainteresowane wspinaczką, mogę wejść z miejscowym przewodnikiem na Wildspitze (3768 m n.p.m.). Wejście jest łatwe, ale wymaga uzycia raków, czekana i uprzęży.

Noclegi i wyżywienie:

Noclegi w 1 hotelu, pokoje 2-osobowe z łazienkami, w łazienkach są ręczniki. W przypadku osób podróżujących w pojedynkę, zakwaterowanie może być w pokoju 2 lub 3-osobowym (jeżeli ilość osób tej samej płci jest nieparzysta).

Jest możliwość korzystania z pokoju 1-osobowego, za dopłatą, po uprzednim potwierdzeniu przez dany hotel dostępności takiego pokoju. Potrzebę zarezerwowania pokoju 1-osobowego prosimy zgłaszać do biura.

Wyżywienie obejmuje śniadania i obiadokolacje – urozmaicone i obfite;

Prowiant na trasę uczestnicy zapewniają sobie zw własnym zakresie.

Wrzątek do termosów kuchnia wydaje bez problemów.

Sprzęt: 

Brak sprzętu specjalistycznego, należy mieć plecak ( orientacyjnie ok. 10 – 20 l.), dobre buty, kijki, czołówkę, odzież zabezpieczającą przed wiatrem, deszczem, słońcem, okulary przeciwsłoneczne.

Apteczka: 

Każdy uczestnik trekkingu w górach powinien posiadać mała, podręczną apteczkę. Zalecamy, aby zabrać plastry na otarcia naskórka i pęcherze, środki opatrunkowe (bandaż elastyczny, wyjałowiona gaza), leki, które uczestnik zażywa na co dzień – zalecone przez lekarza i inne specyfiki, z których korzysta i wie, że są bezpieczne.

Alpy Wschodnie i Centralne - Alpy Oetztalskie to wyprawa organizowana przez biuro podróży Apter. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Austria. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania i obiadokolacje. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Trekking, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.