Jesień w Alpach

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
śniadania

Wycieczka chwilowo niedostępna.

O wyprawie

Jesień w Alpach

  • Wędrówki „na lekko” po mieniących się jesiennymi kolorami górach
  • Podniebny spacer po lodowcu Dachstein
  • Podziwianie najwyższego szczytu Austrii - Großglockner (3798 m n.p.m.)
  • Przejazd Großglockner Hochalpenstrasse - 48 km pięknych widoków
  • Salzburg – perła architektury u podnóża Alp

Jesień to najpiękniejsza pora na górskie wędrówki. W dolinach i na zboczach liście drzew płoną w żółciach, czerwieniach i brązach, na szczytach i graniach bieleje pierwszy śnieg. Słońce świeci niżej nad horyzontem, i chociaż w dzień cieszy ciepłem, to w nocy i nad ranem zdarzają się przymrozki. Pojawia się szron, na kałużach powstają lodowe "witraże". Poranne, rześkie powietrze nastraja do wędrówek. Alpy - góry znane przede wszystkim z tras narciarskich są wspaniałym miejscem na górskie wyprawy!

Ziemia Salzburska

Na Ziemi Salzburskiej zielone wzgórza Przedgórza Alpejskiego kuszą przepięknymi widokami, krasowy płaskowyż gór Tennengebirge, czy Kamienne Morze (Steinernes Meer) - skalnym krajobrazem, a Pinzgauer Grasberge - możliwością przyjemnych, górskich wędrówek. Podobnie fascynują turystów Großvenediger i Großglockner, dwa najwyższe szczyty Ziemi Salzburskiej i Austrii. Szlak Arnoweg zachęca miłośników wędrowania do poznania Ziemi Salzburskiej pieszo. Trasy podzielone na etapy prowadzą dawnymi szlakami handlu transalpejskiego i wiodą do najpiękniejszych gór świata, do licznych osobliwości przyrody i zabytków. Salzburski szlak nosi imię pierwszego, powołanego w 798 roku arcybiskupa Salzburga, Arno.

Dachstein

Dachstein to grupa górska należąca do Alp Salzburskich. Wystarczająco (tzn. nie za bardzo) wysokie, ale też nie za niskie, składają się z kilku części, z których dwie wydają się najważniejsze: niewielka, przypominająca włoskie Dolomity grupa Gosaukamm, oraz grupa Dachsteinu. Ta druga, najwyższa część wznosi się nad Obertraun wysokim murem, aby przejść w rozległy, pofalowany, krasowy płaskowyż, z którego wyrastają olbrzymie, główne wierzchołki Dachsteinu opadające z kolei na południe, nad Ramsau pionowymi kilkusetmetrowymi ścianami. Z północnych stoków tych najwyższych szczytów spływają niewielkie lodowce.

Salzburg

Salzburg jest prawdziwą perłą w górskiej koronie Austrii. Wspaniały widok roztacza się z górującej nad miastem twierdzy Hohensalzburg - wieże katedry i kościołów wyrastają ponad zwartą zabudowę miejskich kamieniczek. Spacerując wąskimi uliczkami Starówki przechodzić będziemy obok budowli średniowiecznych, romańskich, renesansowych, barokowych, a także eleganckich, klasycystycznych kamieniczek z czasów monarchii. Nie ma epoki w architekturze, która nie pozostawiłaby w Salzburgu swoich śladów. Piękno tego miejsca uznane jest w całym świecie, w 1997 roku wpisano Salzburg na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

Program

Dzień 1 Wyjazd w Alpy

Wyjazd z Krakowa o godzinie 9:00 (okolice dworca PKP i PKS). Możliwość dołączenia do wyjazdu w Katowicach (wyjazd ok. 10:30). Przejazd przez Czechy w okolice Wagrain na nocleg.

Dzień 2 Na przetarcie szlaków - Gamskarkogel

Wędrówka nasza rozpoczyna się przy w miejscowości Werfen, przy drodze prowadzącej do schroniska Dielalm, jest to północny szlak na Hochkönig. Na początku szlak biegnie przez las, po godzinie podejścia odpoczynek na polanie pod szczytem Blienteckalm, z widokiem na góry i dolinę Blühnbachtal. Idąc dalej mijamy Ostpreußenhütte, ruszamy przez modrzewiowe zagajniki w górę i po stromym podejściu na wąską grań kamienisty szlak wyprowadza nas na na szczyt Gamskarkogel (2013 m n.p.m.), gdzie stoi krzyż i skrzynka z zeszytem, można się wpisać. Powrót do punktu wyjścia, po drodze popas w Ostpreußenhütte.

Czas wędrówki: ok. 6 godzin | Suma podejść: ok. 1000 m

Dzień 3 Alpejskie hale

Startujemy z górnej części doliny Kleinarl, na początku idziemy łagodną szutrową drogą, która szybko wchodzi w las. Następnie przejście ścieżkami przez las na polanę Roßfeldalm. Ładne widoki na położone na wschód szczyty: Ennskraxen (2410m n.p.m.) z krzyżem na wierzchołku, Kraxenkogel (2436m n.p.m.) i Faulkogel (2654m n.p.m.). Z przełęczy Klaussattel (1960m) ruszamy w kierunku szczytu Gründegg (2168 m n.p.m.). Zejście przez hale do schroniska Ellmaualm i przez las na parking Grund.

Czas wędrówki: ok. 7 godzin | Suma podejść: ok. 1300 m

Dzień 4 Masyw Dachstein

Udajemy się w masyw Dachsteinu. Przejazd o Ramsau, wjazd kolejką ze stacji dolnej na wysokości 1700m n.p.m. na szczyt Hunerkogel (2700m n.p.m.). Wędrówka przez lodowiec, do schroniska Dachsteinwartehütte (2740 m n.p.m.). Po południu przejazd do St. Johan im Pongau i spacer kładkami, mostami i sztolniami przez malowniczy wąwóz Lichtensteinów.

Czas wędrówki: ok. 4 godzin | Suma podejść: ok. 400 m

Dzień 5 W kierunku Tristkogel

Jedziemy na sam koniec doliny Saalbach, którą zamyka niewielki, a bardzo malowniczy Tristkogel (2095 m n.p.m.). Ruszamy z parkingu najpierw szeroką drogą dla krów, a od gospody i parku linowego coraz węższymi traktami. Po przekroczeniu strumienia zaczyna być nieco stromiej, dochodzimy do miejsca gdzie kiedyś stały pasterskie szałasy i tam robimy krótki popas. Do przełęczy łagodnie pod górę, a za już ostro idziemy po prawej stronie widząc w dali zabudowania Kitzbuchel, tu szlak się rozgałęzia i możemy obejść szczyt bądz wejść na niego ostro do góry ścieżką idąca po grani. Schodzimy przez hale w dół doliny.

Czas wędrówki: ok. 8 godzin | Suma podejść: ok. 1300 m

Dzień 6 Na spotkanie ze świstakiem!

Ruszamy w góry z parkingu pod Kolm-Saigum z wysokości 1500 m n.p.m., krótki spacer bitą drogą doprowadza nas do miejsca gdzie dawniej mieszkali poszukiwacze złota. Tutaj zaczyna się podejście w górę wąską ścieżką, która szybko pnie się w kierunku jesienią nieczynnego już schroniska. Jest to fragment głównego szlaku na Soonblick. Ścieżką biegnąca przez moreny lodowca podchodzimy pod jego czoło. Wracamy łagodnie opadającym szlakiem przy którym można czasem spotkać świstaki. Idziemy przez piękny modrzewiowy stary las.

Czas wędrówki: ok. 8 godzin | Suma podejść: ok. 900 m

Dzień 7 Großglockner

Autobusem jedziemy wybudowaną w latach trzydziestych XX wieku Grossglockner Hochalpenstrasse, i tunelem pod przełęczą Hoch Tor (2506 m n.p.m.) przejedziemy na parę godzin do Karyntii, w górę doliny Moll. Tu podziwiać będziemy najwyższy szczyt Austrii: Großglockner (3798 m n.p.m.), i wypływający spod niego lodowiec. Zwiedzimy też muzeum Parku Narodowego Wysokie Taury. Po południu przejazd do Salzburga, spacer po mieście, a wieczorem ruszamy z powrotem do kraju.

Dzień 8 Powrót do Polski

Rano jesteśmy w Krakowie, a po południu w Warszawie.

Warunki

Cena obejmuje:

  • Transport: bus lub autobus (wyjazd z Krakowa lub z Katowic)
  • Zakwaterowanie: 6 nolcegów w pensjonatach
  • Wyżywienie: 6 śniadań
  • Opiekę przewodnika
  • Ubezpieczenie: KL do 10 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 1000 PLN
  • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny - 10 PLN
  • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

  • Wyżywienia poza śniadaniami
  • Kosztów uczestnictwa w programie (biletów wstępu, opłat klimatycznych) - ok. 45-55 EUR

Liczba uczestników: 15 - 25 osób

Zaliczka przy zgłoszeniu: 400 PLN

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Jesień w Alpach pochodzą od biura Horyzonty, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Austria. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Trekking, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.