Tam, gdzie ptaki zimują

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
szczegóły w warunkach

Wycieczka chwilowo niedostępna.

O wyprawie

Senegal, Gambia - Tam, gdzie ptaki zimują

  • Sawanna i wiecznie zielone lasy Parku Narodowego Abuko
  • Delta rzeki Gambia i wybrzeże Atlantyku, przylądek Cape Point
  • 40-kilometrowy rejs rzeką Gambia - obserwacje fauny i flory
  • Park Narodowy Niokolo-Koba w Senegalu - sawanna i busz bambusowy
  • Wyprawa łodziami po sanktuarium ptaków w okolicach Tendab

Późnym latem i jesienią wśród ptaków zaczyna się doroczny spektakl wędrówek. Gatunki migrujące, które przeważają w europejskiej awifaunie, kierują się na zimowiska już od czerwca, a jesienne przeloty trwają do listopada. Niektóre z nich pokonują tysiące kilometrów, by dotrzeć na zimowiska w zachodniej Afryce. Spośród znanych gatunków do regionu zwanego Senegambią po tygodniach wyczerpującej wędrówki przylatują między innymi: cyraneczki, rożeńce, rybołowy, kanie czarne, błotniaki oraz wiele gatunków siewkowych, także rybitw i mew. Dołączmy do nich! Po kilku godzinach lotu z Europy przekroczymy Zwrotnik Raka i znajdziemy się w miejscu, do którego każdego roku próbują dotrzeć miliony ptaków ze Starego Kontynentu. Senegambia oferuje przyrodnikowi bogactwo siedlisk, których nie ma w Europie - las deszczowy, sawanna, busz bambusowy a także szereg środowisk wodnych i podmokłych. Zobaczywszy gdzie ptaki zimują, wrócimy do kraju i poczekamy na ich powrót wzbogaceni o wyobrażenie trudu corocznych migracji.

Ptasi raj

Bioróżnorodność niewielkiego regionu Senegambii jest zadziwiająca - lista tutejszej awifauny nie ustępuje europejskiej, przy czym już w maleńkiej Gambii - kraju wielkości województwa świętokrzyskiego - można zobaczyć ponad 80% gatunków regionu. Doskonałe do obserwacji są rezerwaty Abuko, Tanji, Las Kabafita czy okolice Cape Point. Maleńki rezerwat Abuko to królestwo barwnych ptaków lasu tropikalnego, takich jak turaki, bilbile i nikorniki. Abuko to także ostoja małp i dwóch gatunków krokodyli, które napotkać można w tętniących życiem sadzawkach. Tam zobaczyć można choćby rybaczka wielkiego. Z kolei laguny rezerwatu Tanji to środowiska wodno-błotne przyciągające ptaki z całej Pelearktyki Zachodniej zlatujące tu na zimowiska. Oprócz nich spotkać można zimorodka malutkiego, łowca kreskowanego, wilgę złotą. Las Kabafita to las przechodzący w sawannę z takimi mieszkańcami jak toko żałobny, szlarnik senegalski. Ptaki nie są bardzo płochliwe i dają się łatwo podglądać z licznie przygotowanych miejsc obserwacyjnych.

Park Niokolo-Koba

Pokonawszy całą Gambię w górę rzeki o tej samej nazwie dotrzemy już w Senegalu do Parku Narodowego Niokolo Koba. Ten, z kolei ogromny obszar, obejmuje sawannę, busz bambusowy i lasy deszczowe. Wpisany na listę UNESCO park - 15 krotnie więszy od największego w Polsce - to przede wszystkim kraina lwów, słoni, bawołów i antylop eland. Obserwując życie tych ssaków będziemy także czujnie wypatrywać przedstawicieli bogatej awifauny.

Kraina Kunta Kinte

Obszar w dorzeczu Senegalu i Gambii, nad którymi znajdują się państwa o tych samych nazwach tworzył niegdyś historyczną krainę Senegambii. Później teren dzisiejszej Gambii zajęli Brytyjczycy, a Senegalu Francuzi. Z wybrzeża tych krajów wyruszały niegdyś statki z niewolnikami, których wyłapywano w głębi kontynentu i przypędzano na wybrzeże. Stąd pochodził Mandingo Kunta Kinte Toby, bohater najsłynniejszej niewolniczej sagi Aleksa Haleya pt. "Korzenie". W drugą stronę z wybrzeża wyruszały wgłąb lądu liczne ekspedycje z zamiarem poznania "Czarnego Kontynentu". Z pewnością najsłynniejszą były wyprawy Mungo Parka, których celem było zbadanie biegu rzeki Niger. I chociaż nie pozostało tu wiele śladów tamtych czasów, to można je ubrać w fascynujące historie i wspomnieć ten trudny okres w dziejach Afryki.

Program

Dzień 1-2 Przelot do Gambii

Wylot z Warszawy. Przylot do Banjul, przejazd do hotelu.

Dzień 3 Rezerwat Abuko

Wizyta w rezerwacie Abuko, na terenach porośniętych wiecznie zielonym lasem. Jest to najstarszy rezerwat przyrody w Gambii i miejsce występowania wielu gatunków zwierząt, w tym rzadkich ptaków jak turako fioletowy i turako zielony. Wodne oczka w rezerwacie to nie tylko doskonałe miejsce do obserwacji dzikich krokodyli nilowych - w przeciwieństwie do krokodyli "hodowanych" w świętych stawach - ale też rybaczka wielkiego, największego zimorodka Afryki - wielkości naszej wrony siwej! Obserwacje na moście nad strumieniem Kotu. Pełno tu kulonów rzecznych, rybaczków srokatych, wokół uwijają się kraski płowogłowe, abisyńskie i kreskowane, od czasu do czasu przeleci także warzęcha afrykańska czy ibis czczony. Wczesny ranek to najlepszy moment by zobaczyć krasówkę afrykańską. Na odległym o kilkaset metrów od rezerwatu polu golfowtym Fajara poszukamy czajek płowych, szponiastych i czarnoczubych, sierpodudków purpurowych i hałaśników kreskowanych. Czas wolny umożliwi skorzystanie z innych atrakcji Gambii - słońca, plaży i oceanu! 

Dzień 4 Rezerwat ptaków Tanji

Zwiedzanie rezerwatu przyrody Tanji na wybrzeżu atlantyckim. Rezerwat ma wiele do zaoferowania ze względu na położenie nad strumieniem wpadającym do oceanu. Mamy tu mozaikę biotopów - od mulistego strumienia, poprzez sawannę, zarośla mangrowe do lasów, nadmorskiej laguny, solnisk i wydm. Wśród ptaków, jakie możemy zobaczyć, należy wymienić: chwastówkę grubodzioba, wąsaczka żółtoczelnego, sawankę kusą, sieweczkę białoczelną oraz rybitwy: wielkodziobą, królewską i bengalską. Będą również mewy, a wśród nich mewa szarogłowa. Wizyta w porcie rybackim pełnym kolorowych łodzi i oryginalnych wędzarni ryb. Camping Marakisa to miejsce wymarzone dla fotografików, gdyż do rozlokowanych pojników zlatuje około 20 gatunków ptaków, w tym błyszczaki purpurowe.

Dzień 5 Przylądek Cape Point

Obserwacje i zwiedzanie rozległych plaż i lagun przylądka Cape Point. Obserwacje zimorodków i ptaków wodno-błotnych. Targowisko w miejscowości Serrekunda.

Dzień 6 Wyprawa w głąb lądu, Jangjang Burreh

Przejazd do Banjul i dalej północnym brzegiem rzeki Gambia w głąb lądu. Przeprawa rzeczna do Jangjang Burreh (Georgetown). Przeprawa promowa w najszerszym miejscu rzeki Gambii (13 km), przejazd oraz kilkugodzinna wyprawa łodzią po rzece, po drodze rezerwat szympansów. Wieczorek z muzyką plemion lokalnych.

Dzień 7 Przejazd do Senegalu, PN Niokolo-Koba

Przejazd przez dzikie tereny pogranicza Gambii i Senegalu w okolice Parku Narodowego Nikolo-Koba.

Dzień 8 Rzeczna wyprawa po rzece Gambia

poranku rozpocznie się kilkugodzinna wyprawa niewielką łodzią po rzece Gambia na obserwacje hipopotamów, krokodyli nilowych oraz rzadkich ptaków, takich jak pijawik i perkołyska afrykańska.

Dzień 9 Safari w PN Niokolo-Koba

Safari - zwiedzanie odkrytym samochodem terenowym sawanny Parku Narodowego Nikolo-Koba. Wizyta w kanionach rzeki Gambia, obserwacje żołn szkarłatnych, koronnika czarnego i żabiru afrykanskiego.

Dzień 10 W drodze do Gambii, Basse

Powrót do Gambii. Atrakcyjny ornitologicznie camping w Basse nad rzeką Gambia, wizyta na targowisku w Senegalu.

Dzień 11 Przejazd do Tendaby, kolonie marabutów

Przejazd do Tendaby. Wizyta w koloni lęgowej marabutów.

Dzień 12 Tendaba - rejs po rzece Gambia, rezerwat Baobolong

Tendaba - poranna wycieczka łodziami po rzece Gambia i jej meandrach. Podczas spływu łodziami do rezerwatu Baobolong obserwacje charakterystycznych dla lasów namorzynowych ptaków, takich jak: łowce kameruńskie, zimorodki srokate i malachitowe oraz czaple: rafowe, nadobne, białe, złotawe, czarnonogie. Właśnie tutaj mamy też największe szanse na zobaczenie czapli olbrzymiej, oraz tajemniczej i ulotnej perkołyski afrykańskiej. Wolne popołudnie.

Dzień 13 Piesze wycieczki w okolicach Tendaby i suchego jeziora

Zwiedzanie Tendaby i suchego jeziora. Poranną wycieczkę rozpoczynamy pieszo udając się na pobliskie pola ryżowe i nadrzeczne namorzyny sąsiadujące z naszym "obozowiskiem". Wśród gatunków, jakie można tam spotkać będzie perlica - hodowana na polskich wiejskich podwórkach, ponadto turkaweczka czarnogardła i czarnodzioba, kaniuk, pustułka ciemna i sokół afrykański. Po południu ruszymy na pobliskie polowe lotnisko, gdzie wśród polujących krasek abisyńskich, przemykających chyłkiem po trawie frankolinów zbrojnych, spróbujemy wypatrzeć afrykańskie drapieżniki, takie jak wojownik długoczuby czy jastrzębiak ciemny.

Dzień 14 Kotu - obserwacje nad lagunami i polami ryżowymi

Przejazd do Kotu. Wizyta nad lagunami i polami ryżowymi Kotu - pożegnanie z ptakami Gambii. Podczas ostatnich obserwacji mogą się pojawić dzierzyki szkarłatne, ptaki poniekąd bardzo pospolite, ale trudne do wypatrzenia.

Dzień 15 Wylot do Polski

Przejazd na lotnisko do Banjul, wylot do Polski.

Dzień 16 Przylot do Warszawy

Warunki

Cena obejmuje:

  • Przeloty: Warszawa-Banjul-Warszawa
  • Zakwaterowanie: hotel podczas pobytu na wybrzeżu, pozostałe noclegi na campach
  • Wyżywienie: w hotelu śniadania, podczas pobytu na campach 3 posiłki dziennie
  • Przejazdy na miejscu
  • Opiekę polskiego przewodnika
  • Wstępy do parków narodowych
  • Ubezpieczenie: KL do 50 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 2 000 PLN
  • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny - 13 PLN
  • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

  • Wyżywienia poza wymienionym

Liczba uczestników: 8 - 15 osób

Zaliczka przy zgłoszeniu: 2500 PLN

Dopłatę należy uregulować do 30 dni przed wyjazdem. Część ceny wyprawy: 780 EUR płatna na konto wg kursu sprzedaży EUR mBanku z dnia dokonywania wpłaty.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Tam, gdzie ptaki zimują pochodzą od biura Horyzonty, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: AFRYKA. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu szczegóły w warunkach. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Dzika przyroda, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.