Magiczna Laponia

Formy aktywności
Wyżywienie
we własnym zakresie
TerminCena
15 dni4 550
11 dni5 150

O wyprawie

Magiczna Laponia

  • Przyroda półwyspu Varanger, rozległe równie pływowe fiordu Varanger z arktycznymi gatunkami ptaków
  • Ptasia wyspa Hornøya - sto tysięcy ptaków na najbardziej wschodnim skrawku Norwegii
  • Parki Narodowe Finlandii: torfowiska Parku Pyhätuntuuri, góry w Parku Urho Kekkonena
  • Ujście rzeki Tana i święta góra Saamów - Tanahorn
  • 3 stolice: Helsinki, Tallinn, Ryga

Wielkie przestrzenie, ożywczy klimat oraz fascynująca przyroda Skandynawii pozwalają prawdziwie odpocząć od cywilizacji. Jadąc z południa na daleką północ poznamy całą różnorodność krajobrazów: od poprzecinanych tysiącami jezior nieprzebranych lasów południowej Finlandii, przez pokryte tundrą góry Laponii, aż po należące już do Norwegii urwiste brzegi Oceanu Lodowatego.

We wszystkich tych środowiskach będziemy obserwować przyrodę - przystosowane do życia w trudnych warunkach rośliny, mało płochliwe, nieznające lęku przed człowiekiem ptaki, oraz cudowne, niedające o sobie zapomnieć krajobrazy.

W kraju pasterzy reniferów

W drodze na północ zobaczymy wybrzeża Zatoki Ryskiej, oraz przespacerujemy się po zabytkowych starówkach Rygi i Tallina, a przeprawiwszy się promem przez Zatokę Fińską ruszymy w drogę przez rozległe pojezierza. W okolicach Kuusamo powędrujemy przez tajgę, obserwując ptaki i podziwiając widoki poprzecinanych jeziorami lasów, aby wieczorem zrelaksować się w tradycyjnej fińskiej saunie. Obejrzymy przełomowy kanion rzeki Oulanka, po wąskich kładkach przejdziemy przez zdradliwe torfowiska, a w Parku Narodowym Urho Kekkonen urządzimy wycieczkę po tundrze... w środku nocy - umożliwi nam ją trwający w tym okresie arktyczny dzień! Dzięki wizycie w Inari, centrum kultury lapońskiej, poznamy tradycję i zwyczaje Saamów - Indian Europy, którzy do dziś utrzymują się z hodowli stad reniferów.

Półwysep Varanger - na dachu Europy

Z biegiem obfitującej w łososie rzeki Tana dotrzemy na wybrzeże Morza Barentsa, gdzie przez trzy dni eksplorować będziemy Półwysep Varanger - najdalej na północny wschód wysunięty skrawek Norwegii. Zdobędziemy 260-metrowy klif Tanahorn będący świętym miejscem Saamów, a wśród kamienistej tundry odnajdziemy jeziorka i torfowiska tętniące życiem niczym oazy na pustyni. Podczas jazdy serpentynami wzdłuż urwistych wybrzeży od czasu do czasu oczom naszym ukazywać się będą domy rybackich osad, których różnorodne kolory mają rekompensować mieszkańcom długie zimowe ciemności. Dla nas te malownicze widoki rozświetlone niezwykłym arktycznym słońcem będą wspaniałym obiektem do fotografowania.

Przyroda Północy

Początek krótkiego lata jest w Skandynawii niezwykły - torfowiska bieleją kwitnącą wełnianką, tundra pokryta jest kobiercem kolorowych krzewinek i porostów, a nadmorskie łąki pełne kwiatów. Podglądanie ptaków jest ułatwione, bowiem nawet rzadkie gatunki często są mało płochliwe i dają się obserwować z bliska. W lasach występują głuszce, jarząbki, tajemnicze sójki złowrogie oraz aż 8 gatunków sów, w otwartej tundrze siewki złote, mornele i pardwy, wśród torfowisk zaś cała gama brodźców. Na nadmorskich klifach kolonijnie gnieżdżą się tysiące nurzyków, alek i maskonurów, które można oglądać na wyciągnięcie ręki. Jeśli dopisze nam szczęście, zobaczymy największego z sokołów - białozora, spróbujemy też wytopić "królową tundry" - przepiękną sowę śnieżną!

Program

Dzień 1 Przejazd przez Polskę, Litwę i Łotwę

Wyjazd z Warszawy w godzinach porannych, przejazd na nocleg na Litwie lub Łotwie.

Dzień 2 Wydmy i torfowiska nad Zatoką Ryską, Tallinn

Wycieczka i obserwacje przyrodnicze na wydmach i torfowiskach nad Zatoką Ryską. Zwiedzanie terenu stacji ornitologicznej Häädemeeste, ogromna pułapka do łapania ptaków typu Helgoland. Przejazd do Tallina, wieczorny spacer po mieście, zwiedzanie starówki, nocleg.

Dzień 3 Prom przez Zatokę Fińską, Helsinki

Przeprawa promem do Helsinek i spacer po mieście, zwiedzanie Katedry Luterańskiej, przylot grupy lotniczej, przejazd na nocleg.

Dzień 4 Wędrówka przez tajgę na wzgórze Valtavaara

Przejazd do Kuusamo, wycieczka na górę Valtavaara. Przejście grzbietem górskim w kierunku skoczni Kuusamo. Wspaniałe widoki na okoliczne tereny leśne i jeziora okolicy Kuusamo. Obserwacje pierwszych sójek złowrogich, płochliwych głuszców oraz być może takich rzadkości jak modraczek (obserwowany niemal każdego roku!).

Dzień 5 Park Narodowy Pyhätuntuuri

Kanion Oulanka, torfowiska w Parku Narodowym Pyhätuntuuri, przejazd do Kiilopää. Zwiedzanie przełomu rzeki Oulanka. Po drodze pierwsze atrakcje ornitologiczne – jemiołuszki i krzyżodzioby sosnowe, sikory północne. Pod drodze do Kiilopää zatrzymamy się na torfowisku Petkula pod miejscowością Sodankylä.

Dzień 6 Park Narodowy Urho Kekkonena

Piesze wędrówki w górach PN Urho Kekkonen. Całodzienna wyprawa na szczyt Kiilopää (466 m n.p.m) oraz okoliczne wzgórza dostarczy wspaniałych wrażeń i motywów fotograficznych. Zobaczymy pierwsze pardwy górskie, podróżniczki, a biegające wszędzie i o każdej porze renifery dostarczą podczas fotografowania niezapomnianych emocji. W turystycznym centrum Kiilopää można skorzystać z sauny.

Dzień 7 Laponia, przejazd na północ

Wycieczka w rejonie jeziora Inari, przejazd do Karigasniemi. W drodze do Karigasniemi odwiedzimy centrum kultury Laponii w Inarii, piękną ekspozycję przyrodniczą w miejscowym muzeum oraz skansen. Przejdziemy się także ścieżką przyrodniczą pośród śródleśnych jezior i odwiedzimy wspaniały drewniany kościółek Pielpajarveneramaakirkk. Po drodze mamy nadzieję zobaczyć nury czarnoszyje oraz łuskowce.

Dzień 8 Rezerwat ptaków w Ekkerøy i wyspa Nesseby

Przejazd na Półwysep Varanger: zwiedzanie rezerwatu ptaków w Ekkerøy i wyspy Nesseby z uroczym protestanckim kościółkiem. Skalny klif Ekkerøy to miejsce gniazdowania około 20 000 tysięcy mew trójpalczastych. Gniazdują tutaj również alki i nurniki białoskrzydłe. Podejście pod klif i obserwacje olbrzymiej kolonii mewy trójpalczastej to jedna z głównych atrakcji płw. Varanger. Odwiedzimy również wyspę Nesseby gdzie bez trudu zobaczymy czeczotki tundrowe, wydrzyki, edredony, być może zobaczymy także nura lodowca, z bliska przyjrzymy się mało płochliwym płatkonogom szydłodziobym.

Dzień 9 Ptasia wyspa Hornøya

Eksploracja tundry, ptasia wyspa Hornøya. Ptasia wyspa Hornøya to miejsce do którego dotrzemy łodziami z miejscowości Vardo. Podczas pobytu na wyspie główną atrakcją będą gniazdujące tutaj maskonury oraz nurzyki – polarny i podbielały. Zobaczymy też nurnika białoskrzydłego, a w przystani portowej regularnie widywane są foki. Po południu udamy się w kierunku Hamningberg. W tundrze zobaczymy poświerki, śnieguły, pardwy, renifery; na jeziorkach nury rdzawo- i czarnoszyje, płatkonogi szydłodziobe, kamuszniki, wydrzyki pasożytne; nad morzem sieweczki obrożne, bieliki, głuptaki, mewy blade. Tu też jest największa szansa aby z brzegu zobaczyć białe wieloryby – bieługi.

Dzień 10 Ujście rzeki Tana, klif Tanahorn

Rezerwat Vadsøya, ujście rzeki Tana, wejście na klif Tanahorn (266 m). Pierwszym miejscem jakie odwiedzimy będzie ujście rzeki Tana. Na Høyholmen zobaczymy piaszczyste łachy, morze, na horyzoncie niesamowite klify i pokryte śniegiem góry. Zobaczymy tutaj ostrygojady, foki, kolonie lęgową rybitwy popielatej oraz stada biegusów. Przy klifie w pobliżu gniazduje białozór. Odwiedzimy centrum płaskowyżu Kongsfjordfjellet (618 m n.p.m.) – to dosłownie księżycowa tundra, płaty śniegu wśród których gniazdują siewki złote, śnieguły, poświerki, pardwy. Po południu zatrzymamy się na krótko w Berlevåg skąd wyruszymy na świętą górę Samów - klif Tanahorn.

Dzień 11 Przejazd od Rovaniemi

Przejazd do Rovaniemi. Po drodze obserwacje łuskowców w punkcie karmienia ptaków i postój przy znanym od lat miejscu, z którego obserwować można gniazdo białozora (ptaki widziane niemal każdego roku).

Dzień 12 Rezerwatu Liminganlahti

Wycieczka do rezerwatu Liminganlahti. W rezerwacie zbudowano wieżę obserwacyjną, a dostęp do wilgotnych miejsc umożliwiają pomosty spacerowe. Tutaj obserwowaliśmy dubelty, kuliki wielkie i inne ptaki wodno-błotne. Przejazd do Lahti.

Dzień 13 Wylot grupy lotniczej, prom do Tallinna

Wyjazd grupy lotniczej na lotnisko w Helsinkach. Przeprawa promem do Tallina, nocleg.

Dzień 14 Wizyta w Rydze

Przejazd do Rygi i wieczorny spacer po mieście. Nocny przejazd do Polski.

Dzień 15 Przyjazd do Warszawy

Przyjazd do Warszawy w godzinach porannych.

Warunki

Cena obejmuje:

  • Transport: przelot W-wa-Helsinki-W-wa (PKL-2), autokar lub bus, prom Tallin-Helsinki-Tallin (PKL-1)
  • Zakwaterowanie: 2-6-osobowe pokoje w domkach campingowych, hostelach/ schroniskach i hotelach
  • Opiekę przewodnika
  • Ubezpieczenie: KL do 20 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 1000 PLN
  • Składki: TFG - 10 PLN, TFP - 10 PLN
  • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

  • Wyżywienia
  • Kosztów uczestnictwa w programie (wstępów do zwiedzanych obiektów, łodzi na wyspę Hornøya - ok. 75 EUR)

Liczba uczestników: 24 - 42 osoby

Zaliczka przy zgłoszeniu: 600 PLN (PKL-1), 1200 PLN (PKL-2)

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Magiczna Laponia pochodzą od biura Horyzonty, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Finlandia, Norwegia. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu we własnym zakresie. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wycieczki, Dzika przyroda, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.