ŚLADEM PUMY Peru i Boliwia

Formy aktywności
Wyżywienie
śniadania

Wycieczka chwilowo niedostępna.

O wyprawie

ŚLADEM PUMY Peru i Boliwia

Podczas trzytygodniowej wyprawy do Peru i Boliwii zobaczysz słynne Machu Picchu, inne inkaskie ruiny oraz boliwijskie La Paz. Ale to nie wszystko! Podczas tej fascynującej wycieczki po Peru poznasz stołeczną Limę, piękną Arequipę i malownicze Cuzco.

Odbędziesz dwudniowy trekking w Kanionie Colca, odwiedzisz słynne wyspy trzcinowe Uros na jeziorze Titicaca, wzbijesz się w przestworza, aby podziwiać tajemnicze linie Nazca. Zobaczysz, jak żyją mieszkańcy odległej Boliwii, wjedziesz na wysokość 5300 m n.p.m. i pokonasz rowerem słynną Drogę Śmierci.

Program

ŚLADEM PUMY Peru i Boliwia

Dzień 1 - Wylot z Polski i przylot do Limy

Spotykamy się z pilotem wyprawy na lotnisku w Warszawie. Wylot i przylot do Limy. Zakwaterowanie w urokliwym hotelu przy kościele Św. Franciszka. Wieczorny spacer po przepięknie oświetlonym Plaza de Armas – głównym placu w historycznym centrum stolicy.

Dzień 2 - LIMA: Plaza de Armas, pałac biskupi, katakumby - Pisco

Zwiedzamy historyczne centrum Limy, m. in. katedrę z grobem Pizarra na Plaza de Armas. Zobaczymy pałac prezydencki i pałac biskupi. Chętni mogą odwiedzić katakumby w Kościele Św. Franciszka (koszt około 5 USD). Po południu przejazd do Pisco.

Dzień 3 - ISLAS BALLESTAS - KANDELABR Z PARACAS - WYDMY ICA

Wycieczka łodzią na wyspy Islas Ballestas - zwane peruwiańskimi Galapagos. Podziwiamy tajemniczy kandelabr pozostawiony przez dawne cywilizacje. Na wyspach czeka na nas egzotyczna fauna morska w postaci niezliczonej liczby ptaków morskich, a w zależności od pory roku, możemy też zobaczyć lwy morskie i pingwiny. Po południu przejazd do Ica, gdzie chętni mogą oddać się szaleństwom na wydmach (samochody terenowe i zjazdy na deskach - koszt ok. 20 USD). Po kąpieli w basenie przejazd do Nazca.

Dzień 4 - NAZCA: CEMENTERIO DE CHAUCHILLA, GEOGLIFY

Zwiedzanie słynnego cmentarza Cementerio de Chauchilla - stare grobowce ludów Nazca. Dla chętnych dodatkowo lot małym samolotem nad płaskowyżem Nazca i obserwacja rysunków (koszt ok. 120 USD). Obalimy rozpowszechnione mity dotyczące ich powstania i wyglądu. Przejazd wygodnym, nocnym autobusem do Arequipy.

Dzień 5 - AREQUIPA: TARG SAN CAMILO, KLASZTOR SANTA CATALINA

Zwiedzanie tzw. "Białego Miasta". Po całonocnej podróży, popijając herbatę z liści koki, zaczniemy aklimatyzację na wysokości ok. 2300 m n.p.m. Wybierzemy się na targ San Camilo, gdzie można spróbować świeżych soków owocowych, a odważni wzmocnią się sokiem z żaby. Posileni takim lokalnym śniadaniem wybierzemy się na spacer. Odwiedzimy m.in. klasztor św. Katarzyny (Santa Catalina) z jego pięknymi wnętrzami. Na kolację udamy się do restauracji, gdzie będzie można spróbować „cuy chactado”, czyli lokalne danie ze świnki morskiej.

Dzień 6 - KANION COLCA: TREKKING, OBSERWACJA KONDORÓW

Wcześnie rano wyjazd na wycieczkę do najgłębszego na świecie Kanionu Colca, ciągnącego się na długości ok. 100 km. Trekking (można zabrać kijki lub wypożyczyć na miejscu) w towarzystwie kondorów przez wioski położone na zboczach kanionu (kilkugodzinne zejście piaszczystą i kamienistą ścieżką, w drodze przerwa na posiłek). Odpoczynek na kempingu położonym na dnie kanionu, kąpiele w basenie. Nocujemy w bambusowych chatkach.

Dzień 7 - KANION COLCA: TREKKING - CHIVAY

Nad ranem wyjście z kanionu i podziwianie wschodu słońca na trasie (około 3-4 godziny podejścia kamienistym szlakiem). Jeżeli poczujemy, że nie zdołamy wejść o własnych siłach, istnieje możliwość wynajęcia muła, na którym wjedziemy na górę. Po wyjściu z kanionu udamy się na relaksującą kąpiel w gorących źródłach oraz odwiedzimy kolorowy targ w Chivay. Wieczorem powrót do Arequipy.

Dzień 8 - PUNO - CMENTARZ SILLUSTANI

Przejazd do Puno - miasta nad brzegiem jeziora Titicaca (3812 m.n.p.m) Popijając herbatę z koki zwalczymy dolegliwości związane z soroche - chorobą wysokościową. Następnie udamy się do Sillustani - wioski nad jeziorem Umayo, gdzie zobaczymy cmentarz z monumentalnymi "kominami" zbudowanymi ze starannie dopasowanych bloków bazaltu. Wieczorem spacer po Puno.

Dzień 9 - JEZIORO TITICACA: Wyspy Uros, Wyspa Taquile

Rano wycieczka na jezioro Titicaca pływające trzcinowe wyspy Uros, zamieszkałe przez indiańskie plemię Aymara oraz dwugodzinna podróż motorówką na wyspę Taquile, gdzie do dziś pielęgnuje się dawne tradycje. Mieszkańcy serwują nam pstrąga i pyszną zupę z quinua. Dzień relaksu i refleksji na najwyżej położonym jeziorze żeglownym na świecie.

Dzień 10 - COPACABANA - LA PAZ: kościół św. Franciszka, Targ Czarowników

Przejazd malowniczą trasą do La Paz w Boliwii. Po drodze wizyta w Copacabanie - boliwijskim kurorcie ze wspaniałą katedrą. Popołudniu zwiedzanie najwyżej położonej stolicy świata, m.in. kościół Św. Franciszka i Targ Czarowników.

Dzień 11 - DOLINA KSIĘŻYCOWA - STOK NARCIARSKI CHACALTAYA

Wyjazd na najwyżej położony stok narciarski świata: Chacaltaya (dolna stacja 5300 m n.p.m.), spacer na szczyt 5400 - 5450 m n.p.m. Odwiedzimy także Księżycową Dolinę, gdzie znajdują się utworzone przez naturę liczne wąwozy i inne formy erozyjne. Powrót do La Paz.

Dzień 12 - ZJAZD ROWEROWY DROGĄ ŚMIERCI DO COROICO

Dla chętnych wyjazd na pełen wrażeń DOWNHILL (zjazd na górskich rowerach) z przełęczy na wysokości 4800 m n.p.m. na 1800 m n.p.m. Trasa zjazdu prowadzi górską, zawieszoną na stromych zboczach drogą, z której rozciągają się przepiękne widoki (koszt ok. 100 USD). Po zjeździe odpoczywamy w małej miejscowości Coroico położonej na skraju górnych pięter dżungli. Odpoczynek w hotelu z basenem i pięknym widokiem na okolicę. Jeśli ktoś nie chce zjeżdżać rowerem może trasę pokonać w samochodzie towarzyszącym rowerzystom.

Dzień 13 - LA PAZ - TIAHUANACO

Odpoczynek w La Paz. Dla chętnych miłośników historii wycieczka do ruin Tiahuanaco (Tiwanaku) - pozostałość po cywilizacji preinkaskiej z nad jeziora Titicaca. Można tam zobaczyć w oryginale słynną Bramę Słońca z podobizną Wirakoczy - ojca wszystkich bogów. (koszt wycieczki to około 30 USD).

Dzień 14 - LA PAZ - CUZCO

Całodzienny przejazd luksusowym autokarem malowniczą drogą do Cuzco w Peru.

Dzień 15 - CUZCO: SACSAYHUAMAN, KOLONIALNE KOŚCIOŁY, ŚWIĄTYNIA SŁOŃCA

Zwiedzanie Cuzco (Pępek Świata) - starożytnej stolicy imperium Inków. Zobaczymy m.in. katedrę (z obrazem Ostatniej Wieczerzy ze świnką morską na talerzu) i kościół Sagrada Familia, liczne kolonialne kościoły i ruiny twierdzy Inków Sacsayhuaman, słynną Świątynię Słońca Coricancha odkrytą po trzęsieniu ziemi.

Osoby zainteresowane Inka Trail (górskim trekkingiem do Machu Picchu) rozpoczynają trekking 15 dnia wyprawy. Dzień 16 i 17 to dalszy ciąg trekkingu, a dzień 18 to wejście i zwiedzanie Machu Picchu oraz powrót pociągiem do Cuzco. Rezerwacji należy dokonywać w biurze Kiribati Club z dużym (kilkumiesięcznym) wyprzedzeniem. Za każdym razem indywidualnie potwierdzamy dostępność miejsc.

Dzień 16 - ŚWIĘTA DOLINA INKÓW: PISAC - MORAY - SOLANKI MARAS - OLLANTAYTAMBO

Wycieczka busem do Świętej Doliny Inków. Zwiedzanie twierdzy Inków w Pisac - krótki spacer do ruin położonych na stromych stokach górskich. Widoki na tarasy uprawne Inków. Dalej zakupy na targu w Pisac. Dojeżdżamy do Moray - koncentrycznych tarasów Inkaskich, gdzie niektórzy przyjeżdżają by czerpać energię z kosmosu. Obok znajdują się Salineras de Maras, malowniczo położone solanki, skąd od dawnych czasów czerpie się sól. Przejazd busem do Ollantaytambo, gdzie po wejściu na wysoką twierdzę wypatrujemy w skałach ukrytego Boga Wirakoczy. Wieczorem przejazd pociągiem do Aguas Calientes – obecnie zwanym Machu Picchu Pueblo.

Dzień 17 - MACHU PICCHU

Wcześnie rano wyjście do ruin Machu Picchu - tajemniczego miasta Inków, ukrytego wysoko w górach i otoczonego skalnymi urwiskami. Zobaczymy wschód słońca nad ruinami miasta. Chętni zdobywają szczyt Machu Pichcu (Starą Górę), od której pochodzi dzisiejsza nazwa miasta lub Wayna Picchu (Młodą Górę), skąd roztacza się piękny widok na ruiny miasteczka i okoliczne szczyty. Możemy również przespacerować się do Intipunku (Bramy Słońca). Po południu dla chętnych kąpiel w gorących źródłach lub zakupy pamiątek.

Dzień 18 - CUZCO

Wcześnie rano powrót pociągiem i autobusem do Cuzco. Czas samodzielnie przemierzyć uliczki przyjaznego miasta, odwiedzić targ rzemiosła, a przede wszystkim poczuć niezwykłą atmosferę tego wspaniałego miejsca. Można wybrać się na spacer do dzielnicy artystów San Blas i wyżej, na punkt widokowy, udać się na targ San Pedro lub na relaksujący masaż gorącymi kamieniami.

Dzień 19 - CUZCO

Dalszy ciąg odpoczynku w mieście. Dla chętnych rafting lub wycieczka konna po okolicznych ruinach dawnych twierdz inkaskich.

Dzień 20 - LIMA - MIRAFLORES

Rano przejazd na lotnisko i wylot do Limy, gdzie zwiedzimy Miraflores - ekskluzywną dzielnicę położoną nad brzegiem oceanu. Poznamy nowoczesną Limę. Dla chętnych wieczorem wyjście do rozrywkowej części Miraflores, gdzie można m.in. potańczyć salsę.

Dzień 21-22 dzień - Powrót

Wspólna podróż powrotna do Polski. Po przylocie do Warszawy pożegnanie z pilotem i z grupą. Zakończenie wyprawy.

Warunki

CENA OBEJMUJE:

  • bilety lotnicze na trasie Warszawa  - Lima - Warszawa oraz Cuzco - Lima

  • transfery z/na lotniska

  • 18 noclegów w hotelach (pokoje 2-os. z łazienkami); jeden nocleg w chatkach bambusowych podczas trekkingu

  • śniadania (z wyjątkiem noclegu w chatkach)

  • wycieczki:

    • Islas Ballestas

    • Cementario de Chauchilla i akwedukty

    • wyspy Uros i wyspa Taquila

    • cmentarz Sillustani

    • Dolina Księżycowa i Chacaltaya

    • wycieczka po Świętej Dolinie

  • bilet wstępu do Machu Picchu

  • bilety autobusowe: Lima - Paracas, Ica - Nazca, Nazca - Arequipa, Arequipa - Puno, Puno - La Paz, La Paz - Cuzco, Ollantaytambo - Cuzco

  • prywatny transport na trasie Paracas - Ica i Arequipa - kanion Colca

  • bilety kolejowe Ollantaytambo - Machu Picchu Pueblo - Ollantaytambo

  • opiekę pilota Kiribati Club

  • ubezpieczenie Signal Iduna KL 30000 EUR i NNW 15000 PLN, bagaż podróżny 1000 PLN

  • zestaw podróżnika Kiribati Club:

    • koszulka klubowa

    • worek sportowy

    • etui na bilet

    • karta ubezpieczeniowa

CENA NIE OBEJMUJE:

  • biletów wstępu do miejsc wymienionych w programie, przejazdów lokalnych (taxi), opłat dworcowych i promowych: ok. 170 USD

  • wyżywienia poza śniadaniami; orientacyjny koszt na osobę dziennie: ok. 20 USD

  • obowiązkowej składki na turystyczny fundusz gwarancyjny: 13 PLN/os.

  • atrakcji dla chętnych

ZALICZKA: 1000 pln

Jeśli chcesz wylecieć z innego portu lotniczego w Europie, skontaktuj się z nami!

Zakwaterowanie

Sprawdzone hotele 3* (pokoje 2os. z łazienkami). W czasie trekkingu w Kanionie Colca nocleg na campingu w bambusowych chatkach wyposażonych tylko w łóżko i koce.

Wyżywienie

Śniadania są w cenie z wyjątkiem campingu w chatkach. Na pozostałe posiłki każdy przeznaczy kwotę zgodną z własnymi potrzebami. My mamy swoje ulubione restauracje i bary, do których Was zabierzemy podczas naszej wyprawy.

Transport

Na dłuższych przejazdach korzystamy z autobusów pierwszej klasy - wygodne, z toaletą, dvd i klimatyzacją. W programie mamy jeden przejazd nocny z Nazca do Arequipy. Często też wynajmujemy busy. W miastach jeździmy taksówkami. W Kanionie Colca na trekkingu można wynająć muła, który powiezie nas lub nasz bagaż. 
Na wszystkie wycieczki i na trekking do kanionu zabieramy tylko bagaż podręczny; bagaż główny zostaje w hotelu.

Przydatne wyposażenie

  • Saszetka na pieniądze i dokumenty - warto wybrać taką do zawieszenia na szyi, zrobioną z przyjemnego w dotyku materiału (nosimy ją pod koszulą).
  • Dodatkowy portfel - poza głównym miejscem, w którym przechowujemy pieniądze i dokumenty, warto mieć dodatkowy portfel na drobne pieniądze oraz nieważną kartę kredytową, którym się posługujemy na ulicy i którego utrata nie będzie dla nas w żaden sposób bolesna (taka zmyłka dla kieszonkowców).
  • Jedna para wygodnych pełnych butów (letnie trekkingowe lub sportowe, ale ważne żeby podeszwa była gruba i antypoślizgowa).
  • Polar lub bluza na chłodniejsze wieczory i kurtka przeciwdeszczowa/wiatrochronna.
  • Ochrona przed słońcem: Okulary przeciwsłoneczne, czapka (kapelusz) lub chusta, krem z filtrem przeciwsłonecznym.
  • Ochrona przed owadami (Machu Picchu "słynie" z gryzących meszek),
  • Polecamy zabranie miękkiej torby na kółkach (ewentualnie dużego plecaka lub miękkiej walizki) i małego plecaka. W małym plecaku nosimy nasze rzeczy osobiste, takie jak aparat, kamera, kosmetyki, książkę itd. Plecaczek stanowi nasz bagaż podręczny, na miejscu zabieramy go ze sobą na zwiedzanie lub trekking.
  • Pokrowiec na bagaż - nie chodzi o ochronę przed deszczem, choć i ta funkcja ma swoje zalety. Pokrowiec chroni nasz bagaż w czasie transportu, kiedy przerzucany jest w brudnych bagażnikach, ogranicza też w tym czasie dostęp do kieszonek osobom niepożądanym. Również na czas przelotu bagaż jest lepiej zabezpieczony.
  • Śpiwór (mały, letni) - nie musi być ciepły, ważne żeby był mały. Wykorzystujemy go w autokarze w czasie nocnej jazdy - z uwagi na pracującą klimatyzację dobrze jest się przykryć.
  • Jeśli czegoś zabraknie w dużych miastach są sklepy, w których możemy uzupełnić nasze braki (zarówno odzieżowe jak i te mniej przewidywalne potrzeby).

Informacje zdrowotne

  • Apteczka powinna zawierać: środek odkażający, środki opatrunkowe, opaskę elastyczną, środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, jakiś antybiotyk, tabletki na gardło, leki przeciwbiegunkowe, witaminy, calcium (wapno), żel lub maść przeciwbólowa i przeciwzapalna, coś na oparzenia słoneczne i krem z silnym filtrem, repelent przeciw komarom. Bardzo przydatne są też mokre chusteczki higieniczne (np. do pielęgnacji niemowląt).
  • Nie ma obowiązkowych szczepień; zalecane są: przypomnienie tężca, WZW ("żółtaczka") A i B. Szczepić należy się z odpowiednim wyprzedzeniem.
  • Nie stosujemy profilaktyki antymalarycznej z uwagi na krótki czas przebywania w dżungli, jednak pewien stopień ryzyka zachorowania istnieje, dlatego decyzja jest indywidualna i zalecamy konsultacje ze swoim lekarzem. Polecamy przed wyjazdem zasięgnięcie porady lekarza w sprawie szczepień. Szczegółowych informacji dobrze zasięgnąć też w Poradni Chorób Tropikalnych (np. w Warszawie w Szpitalu Zakaźnym na ul. Wolskiej 30 lub w Punkcie Szczepień Sanepidu w Waszym mieście).
  • Na niektórych obszarach odwiedzanych przez nas w czasie wyprawy występuje żółta febra. Ryzyko zarażenia nie jest duże.

Dokumenty

  • Paszport (powinien być ważny dłużej niż 6 miesięcy od daty wylotu).
  • Dla własnego dobra należy zrobić ksera wszystkich ważniejszych dokumentów: paszportu - strony ze zdjęciem i wizami (lub zeskanować i przesłać skany na swojego maila). Kserokopie zawsze należy trzymać w innym miejscu niż oryginały.
  • Zabieramy wszelkie legitymacje gwarantujące zniżki, np. Euro 26, ISIC.
  • Można zabrać też dodatkowe zdjęcia paszportowe.
  • Dobrze jest też posiadać dodatkowy dokument tożsamości ze zdjęciem np. prawo jazdy.

Pieniądze

  • Waluta zabierana na wymianę do Peru i Boliwii powinna być w nowych banknotach i w bardzo dobrym stanie. Najmniejsze rozdarcie czy plama mogą spowodować odmowę wymiany w kantorze.

Napięcie

Peru: Napięcie elektryczne 220 V, 60 Hz. Wtyczki typu C (takie jak w Polsce) oraz A.

Boliwia: Napięcie elektryczne 230 V, 50 Hz. Wtyczki typu C (takie jak w Polsce) oraz A.

WIZY

Boliwia

  • Polscy turyści udający się do Boliwii są zwolnieni z obowiązku wizowego w przypadku pobytu do 90 dni. 
  • Paszport powinien być ważny co najmniej 6 miesięcy od daty wjazdu.

Peru

  • Obywatele polscy udający się do Peru w celach turystycznych (pobyt do 90 dni) oraz podróżujący tranzytem są zwolnieni z obowiązku wizowego. 
  • Okres ważności paszportu przy wjeździe przynajmniej 6 miesięcy.

Atrakcje dla chętnych:

Sandboarding i buggy

Koszt około 25 USD.

Lot nad liniami Nazca

Koszt około 120 USD.

Downhill w Boliwii - Zjazd rowerowy słynną Drogą Śmierci.

Koszt około 120 USD.

Tiahuanaco - Wycieczka do miasta preinkaskiej kultury Tiahuanaco. 

Koszt około 30 USD.

Rafting w okolicach Cuzco

Spływ rwącym potokiem w pontonach. Koszt 40-50 USD.

Wycieczka konna

Zwiedzanie inkaskich ruin w okolicach Cuzco. Koszt około 15-50 USD.

Trekking do Kolorowych Gór

Jednodniowy trekking do Kolorowych Gór z grupą i przewodnikiem. Start o 3 nad ranem, powrót ok. 18. Trekking wymaga dobrej kondycji i aklimatyzacji - najwyższy punkt to 5300m n.p.m. Czas przejścia: ok. 3h. Koszt około 40 USD.

Inka Trail - Trekking szlakiem Inków

4-dniowy trekking szlakiem Inków do Machu Picchu. Trekking należy rezerwować z wielomiesięcznym wyprzedzeniem.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej ŚLADEM PUMY Peru i Boliwia pochodzą od biura Kiribati Club, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Boliwia, Peru. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wyprawy, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.