Wiosna z pelikanami

Formy aktywności
Wyżywienie
we własnym zakresie

Wycieczka chwilowo niedostępna.

O wyprawie

Wiosna z pelikanami

  • Delta Dunaju – sanktuarium dzikiej przyrody
  • Rejs drewnianymi łodziami po Delcie Dunaju
  • Rejs statkiem po Delcie
  • Sighișoara - miasto-twierdza - wpisana na listę UNESCO
  • Niepowtarzalny rumuński folklor

W majowy weekend zapraszamy w jeden z najcenniejszych przyrodniczo obszarów Europy - do delty Dunaju. Wiosna - pora kwitnienia roślin i ptasich godów, to wymarzony moment na odwiedzenie tego miejsca. Życie tętniące w lagunach i starorzeczach będziemy obserwować na wyciągnięcie ręki pływając po wodnym labiryncie łodziami, z sąsiednich wzgórz ogarniemy natomiast cały ogrom tych rozległych bagien!

Ptasi raj w Delcie Dunaju

Bezkresne, dziewicze rozlewiska uchodzącego do morza Dunaju to raj dla niezliczonych gatunków ptaków. Symbolem Delty jest pelikan baba, który znajduje tu odpowiednie dla siebie śrdowisko życia. Przemierzając w drewnianych łodziach liczne odnogi rzeki, przyjrzymy się z bliska tym zadziwiającym ptakom, które przez wieki obrosły mitami i legendami. Rozlewiska goszczą także wiele gatunków czapli, kaczek, ibisów oraz kolonie zagrożonych wyginięciem kormoranów małych. Rozległy obszar Delty, penetrujący coraz głębiej Morze Czarne to w tej chwili blisko 3,5 tys. km kwadratowych objętych w dużej mierze ochroną ścisłą (rezerwat UNESCO). Jest to także ojczyzna 15 tys. ludzi, trudniących się głównie rybołówstwem, a żyjących niekiedy bez prądu, telefonu i bieżącej wody, w wioskach, do których dotrzeć można jedynie wodą.

Jadąc do Babadag...

Rumunia to także osobliwy folklor i wspaniali ludzie. Andrzej Stasiuk w swojej książce napisanej w podróży po tym kraju pisze, iż mieszkańcy dokonali tu cudu "życia poza czasem i poza historią". My odwiedzimy wzgórza i laguny w okolicy Babadag, gdzie podobnie jak w Delcie, czas zatrzymał się także dla przyrody - niemal nieskażonej ludzką cywilizacją. Ta zaginiona Europa nosząca miano "ukrytej we wsiach, górach i ruinach", stanowi teraz wschodni przyczółek Unii Europejskiej. Przyroda mokradeł pozostaje jednak nietknięta i oczaruje nas swoim bogactwem i egzotyką.

Węgierska puszta

Daleka droga na czarnomorskie wybrzeże Rumunii wiedzie przez Węgry - kraj słynący między innymi rozległymi, stepowymi równinami, nazywanymi na Nizinie Węgierskiej Pusztą. Są one środowiskiem życia wielu rzadkich w Europie, związanych ze stepami gatunków roślin i zwierząt. Będziemy mieć możliwość ich obserwacji podczas wycieczki w drodze powrotnej z Rumunii.

Program

Dzień 1 Nocny przejazd z Krakowa do Rumunii

Wieczorem wyjazd z Krakowa, nocny przejazd do Rumunii.

Dzień 2 Miasto-twierdza Sighișoara

Przed południem przyjazd do Sighișoaray, zwiedzanie jednego z najlepiej zachowanych średniowiecznych zespołów miejskich w Europie Środkowo-Wschodniej. Ciekawostką są schody drewniane zadaszone którymi wędrować będziemy do gotyckiego kościoła ewangelickiego. Sighișoara to XIV-wieczna twierdza z licznie zachowanymi bramami miejskimi. Centrum Sighișoary znajduje się pod ochroną jako znakomity przykład niewielkiego ufortyfikowanego średniowiecznego grodu, wpisanego na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO, nocleg.

Dzień 3 Tulcza i obserwacje ptaków

Przejazd przez Rumunię do Tulczy - naszej głównej bazy wypadowej i noclegowej, po południu obserwacje w Dobrudży pod miejscowością Saraiu. Na zbiorniku zaporowym wody pitnej pierwsze obserwacje czapli modronosych, warzęch, ibisów kasztanowatych i wielu innych gatunków ptaków.

Dzień 4 Wzgórza Babadag, ptaki mokradeł Murighiol

Rano wyjazd do Murighiol – obserwacje ornitologiczne i przyrodnicze na bardzo płytkim rozlewisku. Gniazdują tutaj mewy czarnogłowe, szczudłaki, szablodzioby, hełmiatki, brodzce pławne a w okolicy polują kobczyki. Spotyka się również biegusy i brodźce w drodze na daleką Syberię. Dalej drogą wzdłuż największego jeziora Rumunii Razim do Babadag stanowiącego miejsce gniazdowania dudków, ortolana, orzełka włochatego oraz rzadkiej sikory żałobnej. Spotkamy tutaj też kraski, żołny oraz wróble śródziemnomorskie. Po południu naszym celem stanie się zdobycie na wzgórzu wspaniałej Twierdzy Enisala. Ze wzgórza oglądać będziemy wybrzeże Morza Czarnego z Laguną Razim. Wracając do Tulczy odwiedzimy miejscowość Babadag z tureckim Minaretem Gazi Ali Paszy z 1610 roku.

Dzień 5 Rejs łodziami po Delcie Dunaju

Rano wycieczka łodziami po delcie w rejonie jeziora Uzlina. Po drodze wzdłuż kanałow obserwacje gniazdujących krasek. Celem naszym są obserwacje przyrodnicze na jeziorze Uzlina które stanowi prawdziwy raj ptasi. Gniazdują tutaj podgorzałki, głowienki i wiele innych gatunków ptaków związanych z rozległymi płyciznami w otoczeniu trzcinowisk. Jezioro Uzlina zamieszkują obydwa gatunki pelikanów: różowy (zwany też baba) oraz kędzierzawy. Po południu lekki trekking z miejscowości Mahmudia na wzgórza Bestepe. Te ciekawe niewielkie wzgórza na obrzeżach Delty Dunaju stanowią atrakcyjne miejsce obserwacji wędrownych ptaków wiosną. Szczególnie ptaków drapieżnych takich jak krogulec krótkonogi, gadożer, kurhannik. Nierzadko nad wzgórzami bardzo blisko przelatują stada pelikanów.

Dzień 6 Laguna Sinoie, obserwacje przyrodnicze

W tym dniu naszym celem głównym jest laguna Sinoie w pobliżu greckiego miasta Histria (Istros) – obecnie Istria. Obszar wypłyceń, trzcinowisk i terenow stepowych z roślinnością słonolubną to prawdziwy raj i lęgowisko dla ptaków. Napotkamy tutaj stada pelikanów różowych i kędzierzawych, Ibisy kasztanowate, warzęchy. Gniazdują tutaj również zwinne żwirowce łąkowe. Trzcinowiska to miejsce występowania wąsatek i trzcinniczka kaspijskiego. Na terenach suchych gniazdują kulony i kalandry szare. Po obserwacjach przyrodniczych zwiedzimy ruiny starego greckiego miasta Istros przechodząc do laguny Sinoie na kolejne obserwacje przyrodnicze. Po południu odwiedzimy okolice portu rybackiego w miejscowości Jurilovca.

Dzień 7 Rejs stateczkiem po Delcie Dunaju

W ostatnim dniu udamy się głównym nurtem Dunaju, odnogą Świętego Jerzego, na kilkugodzinny rejs stateczkiem. Okolice miejscowości to liczne kolonie lęgowe warzęch, kormoranów małych, pelikanów różowych i kędzierzawych. W zależności od stanu wysokości wody decyzja o pływaniu w rejonie koloniach lęgowych ptaków podejmowana jest w ostatniej chwili przez miejscowego kapitana-przyrodnika z Tulczy. Nocny przejazd przez Rumunię na Węgry.

Dzień 8 Wizyta w Parku Narodowym Hortobagy

Przyjazd na nocleg w rejon Hortobagy. Przed noclegiem krótkie obserwacje na Puszcie w miejscu gniazdowania kolonii kobczyków.

Dzień 9 Powrót do Krakowa

Powrót do Krakowa.



Warunki

Cena obejmuje:

  • Transport: autokar lub bus (wyjazd z Krakowa)
  • Zakwaterowanie: 2-4 osobowe pokoje w hotelach turystycznych
  • Opiekę przewodnika
  • Ubezpieczenie: KL do 20 000 EUR | NNW do 15000 PLN | BP do 1000 PLN
  • Składki: TFG - 10 PLN, TFP - 10 PLN
  • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

  • Wyżywienia (ok. 100 EUR)
  • Kosztów uczestnictwa w programie (bilety wstępu, rejsy łodziami i statkiem po delcie Dunaju, napiwki - w sumie ok. 85 EUR).

Liczba uczestników: 25-44 osób

Zaliczka przy zgłoszeniu: 400zł

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Wiosna z pelikanami pochodzą od biura Horyzonty, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Węgry, Rumunia. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu we własnym zakresie. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Dzika przyroda, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.