Cuba Libre! ...rum, cygara, salsa i krokodyle

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
szczegóły w warunkach

Wycieczka chwilowo niedostępna.

O wyprawie

Cuba Libre! ...rum, cygara, salsa i krokodyle

  • Urokliwa Hawana, Santiago de Cuba, Santa Clara – mieszanka czasów kolonialnych i rewolucji
  • Trinidad słynący niegdyś z targu niewolników
  • Plantacja trzciny cukrowej i tytoniu
  • Fabryka cygar
  • Najlepsze kluby muzyczne na Kubie
  • Plaże karaibskie, wyspy koralowe, palmy i wypoczynek
  • Noclegi u rodzin kubańskich w casas particulares

Urokliwe kolonialne miasta Hawana, Trynidad i Santiago de Cuba zanurzą nas w historię: w epokę wielkich plantatorów trzciny cukrowej i czasów niewolnictwa, a także w okres rewolucji kubańskiej i kultu Che Guevary. Plantacje trzciny i tytoniu, fabryka cygar, sklepy na kartki, kubańskie drinki, rum i salsa w najlepszych kubańskich klubach Casa de la Musica to atrakcje, których nie można pominąć podczas pobytu na Kubie. Dzięki noclegom u rodzin kubańskich poznamy prawdziwe oblicze tego socjalistycznego kraju. Nie zabraknie też wypoczynku na najpiękniejszych karaibskich plażach.

Kuba

Wyspa Kuba odkryta w 1492 roku przez Krzysztofa Kolumba to największa z wysp karaibskich. W czasach kolonialnych była centrum handlu niewolnikami do pracy na plantacjach trzciny cukrowej, tytoniu i kawy. Niewolnictwo zniesiono dopiero w 1880 roku. Przełom XIX i XX wieku to powstanie niepodległościowe dowodzone przez kubańskiego bohatera narodowego José Martí. XX wiek to w końcu niepodległość, rządy proamerykańskiego Batisty, zamach stanu, walki partyzanckie i przejęcie rządów przez Fidela Castro. Obecna Kuba to realny socjalizm ze sklepami na kartki i dwoma walutami – peso wymienialnym (CUC) i peso niewymienialnym (CUP), za które trudno kupić cokolwiek w wolnej sprzedaży.

Miasta kolonialne

Kolonialna zabudowa miast Hawany i Trynidadu wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Urokliwe starówki przenoszą w czasy baronów kawowych i cukrowych, a majestatyczne kabriolety i pomniki bohaterów narodowych w czasy rewolucji. Miasta Kuby pachną nie tylko historią, ale zwykłą codziennością. Za zakrętem bowiem spotkać można zwykłych Kubańczyków w kolejce do sklepu „na kartki”, gdzie na półkach stoi tylko ryż i fasola, dzieci idące do szkoły w obowiązkowych mundurkach, początkujący zespół muzyczny ćwiczący gdzieś na ulicy, licznych transwestytów czy pomarszczonych, ale uśmiechniętych staruszków z obowiązkowym cygarem w ustach. Nocą wyłania się jeszcze inny obraz tego kraju: roztańczony w rytmach salsy, conga czy rumby.

Rum, cygara, salsa i krokodyle

Z czego słynie Kuba? Odpowiedzi są jednoznaczne. Cygara i muzyka, w stylu Buena Vista Social Club. Być na Kubie i choć raz nie zatańczyć salsy, nie posłuchać muzyki na żywo to… jak nie być na Kubie! Dlatego w naszym programie są lekcje salsy oraz szereg klubów kubańskich z muzyką na żywo w Hawanie, Trynidadzie czy Varadero. Tam, gdzie będzie sposobność degustacji znanych i pysznych drinków jak Cuba Libre, Piña Colada, Mojito czy Daiquiri bez zastanowienia zrobimy to! Rum Havana Club pokażemy nie tylko jako składnik znanych drinków, ale również jako napój alkoholowy wytwarzany ze sfermentowanego soku z trzciny cukrowej. Wyciśniemy taki sok na XIX-wiecznej plantacji trzciny cukrowej w Valle de los Ingenios, gdzie kiedyś pracowały tysiące niewolników. Żeby przybliżyć temat cygar nie wybierzemy się tylko do sklepu by je kupić, ale pojedziemy do historycznego regionu upraw tytoniu – Doliny Vinales z wizytą w fabryce cygar.

Jeszcze bliżej Kubańczyków

Noclegi u rodzin kubańskich w tzw. casas particulares to najlepszy sposób  na poznanie Kuby i jej mieszkańców. To zazwyczaj 2-osobowy pokój z wydzieloną łazienką; z możliwością kupienia śniadania u rodziny, czasem także innych posiłków. Dzięki takiej opcji nie tylko poznajemy domy i sposób życia Kubańczyków, ale mamy też sposobność degustacji domowych potraw, współuczestnictwa w życiu mieszkańców czy doskonalenia języka hiszpańskiego.

Słońce i plaża

Przed powrotem do codzienności naładujemy akumulatory na słonecznych, pięknych karaibskich plażach. Plażowanie w słynnym kurorcie Varadero z możliwością wycieczek fakultatywnych jak rejs katamaranem czy pływanie z delfinami. Noclegi u rodzin kubańskich w centrum miasta (plaża oddalona o kilka minut drogi).

Program

Dzień 1 Przelot na Kubę

Wylot z Warszawy. Przelot do Hawany.

Dzień 2 Zwiedzanie „starej” Hawany

Zwiedzanie starej części Hawany, wpisanej na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Przejście nadmorskim bulwarem Malecón. Główne place Habana Vieja: Plaza de Armas z pałacem gubernatorów, najstarszym hotelem w Hawanie i targiem bookinistów, Plaza Catedral – otoczony barokowymi pałacami i katedrą, gdzie przez pewien czas spoczywał Kolumb, Plaza de San Francisco – najbardziej eklektyczny plac Starej Hawany, Plaza Vieja – pięknie odrestaurowany plac z ciekawostką jaką jest „camara oscura”. Wizyta w sklepie „na kartki” dla Kubańczyków. Taras widokowy w hotelu Ambos Mundos, gdzie przez wiele lat mieszkał Hemingway. Dla chętnych wizyta w muzeum rumu Havana Club. Potem rejs lokalnym promem przez zatokę Hawańską do dzielnicy Casablanca, gdzie wejdziemy na wzgórze z figurą Chrystusa, skąd rozciąga się panorama na całą Hawanę. Wieczorem czas na pierwsze drinki według zasady Hemingwaya „najlepsze mojito w Bodeguita del Medio a daiquiri we Floridita”.

Dzień 3 Zwiedzanie „nowej” Hawany

Zwiedzanie nowoczesnej części Hawany: Plac Rewolucji z pomnikiem Jose Marti, budynkami rządowymi i instytucjami kulturalnymi. Wizyta na zabytkowym cmentarzu, gdzie pochowany jest m.in. Ibrahim Ferrer z Buena Vista Social Club oraz Polak Karol Roloff-Miałowski - pierwszy minister skarbu Kuby. Odwiedzimy hotel Nacional zbudowany przez Ala Capone, słynny z kasyna i prestiżu w okresie prosperity. Przejażdżka zabytkowym luksusowym kabrioletem przez Malecón, spacer Paseo del Prado – reprezentacyjną aleją centrum stolicy, Muzeum Rewolucji Kubańskiej, Kapitol, Dzielnica Chińska. Odkrywanie życia nocnego Hawany.

Dzień 4 Pinar del Rio oraz Viñales

Dojazd do Pinar del Rio – stolicy krainy tytoniu. Wizyta w fabryce cygar oraz w fabryce, gdzie produkowany jest napój alkoholowy Guayavita. Przejazd do Viñales, postój na punkcie widokowym Los Jasmines. Zwiedzanie indiańskiej groty, odkrytej w 1951 roku.

Dzień 5 Wycieczka do Doliny Viñales, Las Terrazas

Wycieczka do Doliny Viñales, której żyzne dno leży wśród charakterystycznych formacji skalnych zwanych mogotami. Krajobraz przypomina nieco widoki znane z „Parku Jurajskiego”. Wizyta na miejscowej plantacji, gdzie zobaczymy jak suszony jest tytoń i skręcane są tradycyjne kubańskie cygara. Fakultatywna wycieczka – przejażdżka konna po dolinie (ok. 20 euro). Po południu wizyta w Las Terrazas –maleńkim miasteczku położonym nad jeziorem, gdzie zobaczymy dom Paula Montañeza - „guajiro natural” - piosenkarza, który zdobył ogromną popularność w całej Ameryce Łacińskiej i zajrzymy do galerii miejscowego artysty. Dojazd na nocleg do Hawany.

Dzień 6 Farma krokodyli, Zatoka Świń

Wyjazd z Hawany w kierunku Trinidadu. Po drodze wizyta na farmie krokodyli. Przejazd nad Zatokę Świń, znanej z nieudanej inwazji kubańskich emigrantów w 1961 roku. Kąpiel w cenote – naturalnej studni krasowej, głębokiej na 61 metrów. Przejazd do miasta Cienfuegos i wejście na wieżę bajecznego mauretańskiego pałacu barona cukrowego. Dojazd na nocleg do Trinidadu.

Dzień 7 Zwiedzanie Trinidadu

Zwiedzanie Trinidadu, miasta którego zespół architektoniczny wpisany jest na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Trinidad zasłynął z największego targu niewolników i bogactwa właścicieli wielkich plantacji trzciny cukrowej. Tego dnia zapoznamy się bliżej z architekturą kolonialną oraz spróbujemy pysznego canchanchara (drink). Wizyta u babalawo – kapłana santerii, najpopularniejszej religii na Kubie. Po południu relaks na plaży Ancon nad Morzem Karaibskim. Wieczorem dla chętnych nauka salsy (ok. 12 EUR za 1 godz.) i impreza taneczna w Casa de la Musica.

Dzień 8 Dolina Cukrowni, Sancti Spiritus, Camaguey

Poranny wyjazd z Trinidadu. Valle de los Ingenios, zwiedzanie XIX-wiecznej cukrowni z najwyższą na Kubie wieżą, służąca niegdyś do wypatrywania niewolników. Własnoręcznie wyciśniemy tam sok z trzciny cukrowej. Przejazd do Sancti Spiritus, spacer do ciekawego architektonicznie zakątka z widokiem na kamienny most na rzece Yayabo (zabytek narodowy). Przejazd na nocleg do Camaguey. 

Dzień 9 Camaguey, Bazylika El Cobre, Santiago de Cuba

Zwiedzanie Camaguey – największego miejskiego labiryntu na Kubie. Przejazd do dawnej stolicy Kuby, Santiago. Po drodze przystanek w El Cobre – malowniczym miejscu pośrodku gór, niegdyś pełnych kopalni miedzi. Obecnie miejsce to słynie z bazyliki, która dla katolików jest najważniejszym na wyspie Sanktuarium Maryjnym, a dla wyznawców santerii świątynią bogini Ochun.  

Dzień 10 Santiago de Cuba

Zwiedzanie centrum Santiago: katedra, dom pierwszego hiszpańskiego gubernatora na Kubie, Muzeum Karnawału. Przejazd koło koszarów Moncada, gdzie zaczęła się Rewolucja Kubańska. Wizyta w Zamku Morro (z Muzeum Piractwa), strzegącym wejścia do Zatoki Santiago. Po południu czas wolny. Dla chętnych możliwość masaży (ok. 10-15 EUR/1h) i wieczorne wyjście do klubu muzycznego. 

Dzień 11 Transfer do Santa Clara

Całodzienny przejazd do Santa Clara. Dojazd na nocleg.

Dzień 12 Santa Clara, wypoczynek w Varadero

Zwiedzanie Santa Clara, miasta gdzie spoczywa bohater rewolucji – Ernesto Che Guevara i znajduje się tren blindado – pociąg wykolejony przez oddziały Che, co zadecydowało o zwycięstwie rewolucji. Przejazd do Varadero. Zakwaterowanie w hotelu 3* (blisko plaży, wyżywieniem w systemie All Inclusive). Plażowanie i wypoczynek na plażach Varadero.

Dzień 13 Wypoczynek w Varadero, wylot do Europy

Plażowanie w Varadero (czas trwania plażowania zależny od dostępnych opcji połączeń lotniczych). Przejazd na lotnisko w Hawanie. Wylot do Europy.
Możliwość przedłużenia pobytu w Varadero (hotel 3* lub wyższej klasy). Osoby zainteresowane prosimy o kontakt z biurem. 

Dzień 14 Powrót do Polski

Przylot do Warszawy.

Warunki

Cena obejmuje:

  • Transport: bilety lotnicze międzynarodowe, transport lokalny (taksówki, autobusy, wynajęty autobus na objazd wyspy)
  • Zakwaterowanie: noclegi u rodzin kubańskich w tzw. casas particulares w pokojach 2-3 osobowych z łazienką (czasem wspólną), w Varadero hotel 3* z wyżywieniem
  • Wizę turystyczną na Kubę
  • Opiekę polskiego przewodnika
  • Ubezpieczenie: KL do 60 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 2000 PLN
  • Składki: TFG - 13 PLN, TFP - 13 PLN
  • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

  • Wyżywienia – ok. 25 EUR dziennie (w sumie ok. 200 EUR) i napojów (koszt drinka ok. 3-5 EUR)
  • Wstępów do zwiedzanych obiektów (ok. 50 EUR)
  • Atrakcji fakultatywnych ok. 50 EUR
  • Wstępów do klubów muzycznych (ok. 1-5 EUR)
  • Zwyczajowych napiwków

Liczba uczestników: 7 - 12 osób

Zaliczka przy zgłoszeniu: 3500 PLN - pobierana po potwierdzeniu możliwości realizacji wyjazdu

Możliwość przedłużenia pobytu w Varadero (hotel 3* lub wyższej klasy). Osoby zainteresowane prosimy o kontakt z biurem. 

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Cuba Libre! ...rum, cygara, salsa i krokodyle pochodzą od biura Horyzonty, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Kuba. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu szczegóły w warunkach . Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wycieczki, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.